چرا باید از تلفن‌های همراه فاصله بگیریم؟

آیا اخیراً بیشتر دچار فراموشی می شوید یا تمرکز بر روی یک موضوع خاص برایتان دشوار است؟ شاید زمان آن فرا رسیده است که در استفاده از تلفن همراه خود تجدید نظر کنید. بسیاری از افراد این روزها با فراموشی های لحظه ای و زودگذر مواجه هستند. بسیاری از افراد، حتی جوانان، به هنگام پر کردن فرم های بانکی یا کارهای اداری، جزئیات بسیار کوچکی مانند شماره تلفن یا آدرس پستی را فراموش می کنند و در به یاد آوردن اتفاقات و خاطرات دچار مشکل هستند.

حواس پرتی و یا مشغله زیاد از جمله دلایلی هستند که می توانند چنین فراموشی های لحظه ای را ناشی شوند؛ اما امروزه دانشمندان و محققان عامل سومی را نیز معرفی کرده اند که شاید بیش از سایر عوامل در این فراموشی های لحظه ای تاثیر گذار باشد: فناوری.

در مطالعاتی که در سال 2016 در نشریه Memory به ثبت رسیده است، دانشمندان نشان داده اند که وابستگی به تکنولوژی منجر به تنبلی مغز می شود. محققین نشان داده اند امروزه مردم نه تنها برای یافتن جواب سوالات سخت، بلکه پاسخ بدیهی ترین پرسش ها را نیز از گوگل می خواهند.

سوزان لمان، مدیر کلینیک روانپزشکی سالمندان و اعصاب و روان در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می گوید:"تلفن های هوشمند می توانند با ایجاد حواس پرتی های لحظه ای، توانایی ما در به یاد آوردن جزئیات و مسائل مختلف را از بین ببرند. هنگامی که از تلفن های همراه استفاده می کنید، با سرعت بسیار زیادی میان مکالمات، اخبار و اطلاعات مختلف جابجا می شوید. این تغییر سریع قابلیت ثبت کافی یک ایده یا فکر در حافظه شما را می گیرد و تمرکز شما را کاهش می دهد".  

حال که در دنیای فناوری های دیجیتال و جابجایی سریع اطلاعات زندگی می کنیم، چه راهکارهایی می توانند به تقویت حافظه و تمرکز ما کمک کنند. در ادامه این مقاله به بررسی چند راهکار ساده خواهیم پرداخت. 

تقویت حافظه و تمرکز با کنار گذاشتن تلفن همراه

• پنهان کردن دستگاه موبایل: مطالعاتی که در دانشگاه تگزاس انجام شده است، نشان می دهد که دستگاه موبایل حتی با صفحه نمایش خاموش می تواند توجه و تمرکز ما را کاهش دهد. بر اساس این مشاهدات، اگر شما مشغول خواندن درس، شرکت در جلسه، نوشتن گزارش، مکالمه حضوری با دوستان خود و یا حتی دیدن فیلم باشید، یک موبایل با صفحه نمایش خاموش می تواند تمرکز شما را مختل کند!

این امر ناشی از مقاومت لایه های زیرین مغز شما در برابر وسوسه چک کردن پیام ها، پست های اینستاگرام و فیسبوک است که حجم بزرگی از تمرکز شما در لحظه را به خود اختصاص می دهد. اگر مشغول کار دیگری هستید و به گوشی خود احتیاج ندارید، آن را در کشو، داخل کیف و یا حتی اتاقی دیگر قرار دهید.

• آفلاین شوید: گوشی های مدرن مجهز به امکاناتی نظیر حالت "پرواز" و حالت "مزاحم نشوید" هستند. فعال کردن این امکان به شما کمک می کند تا در خلال کار حواستان به واسطه پیام ها و تلفن های مختلف پرت نشود. شما همچنین می توانید شماره های مهم را در تنظیمات گوشی اضافه کنید تا تنها تلفن های مهم و پیام هایی که در طول روز منتظرشان هستید را دریافت کنید. استفاده از موبایل های قدیمی که تنها امکان دریافت و ارسال پیامک و برقراری تماس را داشتند نیز راه حل مناسبی برای افزایش تمرکز در محل کار است.

• معاشرت با دوستان فیسبوکی: نظرسنجی AARP در خصوص سلامت مغز انسان در سال 2017 نشان می دهد که افراد بالای 40 سالی که در هفته با دوستان و خانواده خود معاشرت های حضوری انجام می دهند، نسبت به افراد منزوی، مغز سالم تری دارند. معاشرت با دوستان می تواند ضمن ارتقای مهارت های فکری و اجتماعی، به ارتقای حافظه و تمرکز نیز کمک شایان توجهی کند.

• خودکار خود را به دست بگیرید: نکات کلیدی، تاریخ های مهم و جزئیات دیگری را که می خواهید به یاد داشته باشید، بر روی یک کاغذ یادداشت کنید. مطالعات انجام شده در Psychological science در سال 2014 نشان می دهد که نوشتن بر روی کاغذ بیشتر از تایپ کردن بر روی لپ تاپ یا نوت برداشتن بر روی گوشی و تبلت به ارتقای حافظه کمک می کند. این بدان سبب است که تایپ کردن با فرایند نوشتن، که مغز به خوبی با آن آشنا است، تفاوت دارد. در هنگام نوشتن، دست شما به تمرکز و زمان بیشتری نیاز دارد و این مدت زمان به مغز اجازه می دهد تا اطلاعات را در حافظه رمزگذاری کند. بدین سبب مفاد آنچه می نویسید بهتر در ذهن و حافظه شما ثبت می شود.

• در هنگام جلسات اداری مهم، دستگاه خود را کنار بگذارید: زمانی که با مردم تعامل می‌کنید یا یک کار واحد را انجام می‌دهید، مغز شما به آنچه که "حافظه‌ی فعال" نام دارد وابسته است. حافظه فعال برای به یادآوردن جزئیات مهم در کوتاه مدت، مانند نمودار فروش، کاربرد دارد. این اطلاعات در لحظه مهم هستند و در طولانی مدت چندان کاربردی ندارند. حافظه فعال در خلال یک جلسه به ما کمک می کند تا اطلاعات جدید را پردازش کنیم و در خصوص نگه داشتن و انتقال آن به حافظه بلند مدت، تصمیم بگیریم. زمانی که حواسمان در خلال یک جلسه به تلفن همراه پرت می شود، در این فرایند ثبت اطلاعات اختلال ایجاد می کنیم.

• تلفن در رختخواب: حافظه ما در طول خواب تحکیم می شود. بنابراین بهتر است حداقل یک ساعت قبل از خواب تمامی دستگاه های الکترونیکی را خاموش کرده و آن را دور از دسترس خود، مثلا در اتاقی دیگر، قرار دهید.

 تلفن‌های همراه و کودکان:

امروزه تلفن های همراه به یکی از اسباب بازی های محبوب کودکان و یکی از وسایل ارتباطی مهم در میان نوجوانان تبدیل شده اند. با توجه به اثرات مخرب این دستگاه بر حافظه و عملکرد مغز انسان، بدیهی است که امروزه علاقه کودکان و نوجوانان به تلفن های همراه به یک نگرانی جهانی تبدیل شود. در ادامه به بررسی راهکارهایی خواهیم پرداخت که به دور کردن کودکان از تلفن های همراه کمک شایان توجهی می کند:

• درگیر کردن بچه‌ها با فعالیت های مختلف: فضاهای کوچک آپارتمان ها و محدودیت های فضای بازی برای کودکان، تلفن ها و تبلت ها را برایشان بسیار جذاب می کند. برای جلوگیری از وابستگی کودکان به گجت ها و بازی های کامپیوتری، آن ها را به پارک و فضاهای بازی بزرگ منتقل کنید. در گیر کردن کودک با فعالیت های بدنی، مانند دویدن و دوچرخه سواری می تواند تاثیر مثبتی در کاهش وابستگی آن ها به تلفن و تبلت داشته باشد. همچنین ثبت نام کودکان در کلاس های ورزش و تشویق آنها به بازی با سایر دوستان خود در فضای باز پارک ها و به دور از گوشی ها و تلفن های همراه می تواند در راستای کاهش توجه آن ها نسبت به گجت ها کمک کننده باشد.

• محدودیت زمانی برای استفاده از تبلت و تلفن های همراه: تلفن های همراه و تبلت ها بخش جدا نشدنی زندگی بزرگسالان در دنیای امروز هستند و این امر توجه کودکان را به خود جلب می کند. دیر یا زود، کودک شما نیز نحوه استفاده از تلفن همراه را یاد می گیرد و دیگر جدا کردن او از تلفن کار آسانی نخواهد بود. به کودک خود یاد دهید که چگونه می تواند از تلفن استفاده کند اما برای این کار محدودیت زمانی در نظر بگیرید. استفاده از تلفن همراه را در هنگام صرف غذا، ساعت مطالعه، زمان خواب، در مهمانی ها و زمانی که به اعضای خانواده اختصاص دارد، برای او ممنوع کنید.

• صحبت کردن با کودک: رنگ های جذاب و انیمیشن های بازی های کامپیوتری برای کودکان دلچسب هستند. با کودک خود در خصوص اثرات مخرب تلفن های همراه بر روی چشم ها، گردن و سلامتی صحبت کنید. در خصوص چاقی های ناشی از بازی های کامپیوتری و عدم امکان برقراری ارتباط با سایر افراد در جامعه به او اطلاعات بدهید و راهکارهایی را برای جلوگیری از این عوارض به او معرفی کنید.

• پسورد تعیین کنید: دور کردن کودکان از تلفن های همراه کار آسانی نیست و تمام پدر و مادران نیز در این امر موفق نیستند در چنین شرایطی، تعیین پسورد برای تبلت ها و تلفن ها می تواند اقدام مناسبی باشد. کودکان باهوشند و می توانند به مرور زمان پسورد تلفن را یاد بگیرند، بنابراین تغییر تناوبی پسورد را امتحان کنید.

• الگوی فرزندان خود باشید: کودکان شما را الگوی خود قرار می دهند. اگر در تمام طول روز از تلفن های خود استفاده می کنید، دعوت آن ها به دوری از تبلت ها و تلفن های همراه کمک چندانی نمی کند. با ایجاد محدودیت در استفاده از تلفن همراه برای تمامی اعضای خانواده، می توانید شرایط مناسبی را برای کودکتان به وجود آورید که از قوانین تبعیت کنند.

• با کودکان خود وقت بگذرانید: پدرها و مادران در دنیای امروز بسیار پر مشغله و کم طاقت هستند. در چنین شرایطی، خرید یک تلفن برای کودکان و سرگرم کردن آن ها با بازی های کامپیوتری راحت ترین کار است. برای دور کردن کودکان از گجت ها، بازی های فکری و فعالیت های خانوادگی و گروهی مانند آشپزی، باغبانی، خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی و نقاشی را در دستور کار خود قرار دهید و با کودکتان وقت بگذرانید. فراموش نکنید که کودکان به سرگرمی نیاز دارند.

انتشار در: