با مهم‌ترین فاکتورهای بهترین روتین صبحگاهی برای موفقیت آشنا شوید!

روز خود را چگونه آغاز می کنید؟ آیا با صدای زنگ هشدار گوشی تلفن خود بیدار می شوید یا بدون نیاز به هیچ زنگ و هشداری، به استقبال صبح نو می روید؟ آیا در ادامه روتین صبحگاهی خود، یک وعده غذایی سالم، ورزش و تعیین اهداف روزانه را در نظر می‌گیرید؟ صبح می تواند فضای کل روز شما را تعیین کند.

در واقع شیوه آغاز کردن یک روز می تواند تعیین کند که آیا شما روزی پربار یا روزی کسل کننده را در پیش روی خواهید داشت. همچنین صبح ها می توانند در قدرت، روحیه، شادی و تمرکز شما نقش بسیار مهم و کلیدی را ایفا کنند. داشتن یک روتین صبحگاهی خوب می تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش، قدرت و کنترل بیشتری بر روی زمان خود داشته باشید و از استرس و فشار‌های ناشی از آن دور بمانید.

بسیاری از افراد بزرگ و قدرتمند در جهان به اهمیت صبح ها و عادات خوب صبحگاهی پی برده اند و آن را راهی برای دستیابی به فرصت ها و موفقیت های جدید می دانند. تمامی رهبران بزرگ و همچنین افراد ثروتمند و تاثیرگذار در جهان، مانند بنجامین فرانکلین، بیل گیتس و اپرا وینفری، قبل از هشت صبح از تخت خواب خود بیرون می آیند. این افراد روتین‌های صبحگاهی خود را به گونه ای طراحی کرده اند که انرژی، بهره وری و خلاقیت آن ها را در طول روز به حداکثر می رساند. به همین سبب ما نیز در این مقاله، در خصوص عادات خوب صبحگاهی و اهمیت آن ها در تعیین سرنوشت یک روز، صحبت خواهیم کرد.

متداول‌ترین المان‌های مشترک میان عادات خوب صبحگاهی افراد موفق کدامند؟

موفق ترین و متداول ترین ویژگی مشترک روتین صبحگاهی افراد موفق، سادگی کارها و امکان انجام مکرر آن ها در طولانی مدت است. به عنوان مثال، عادت هایی مانند مرتب کردن رختخواب، انجام دو دقیقه حرکت های کششی سبک و یا انجام یک مراقبه پنج دقیقه ای، در عین تاثیرگذاری، بسیار ساده هستند.

روتین صبحگاهی باید قابل تکرار باشد و افراد برای انجام دوباره آن ها در روزهای مختلف، دچار مشکل نشوند. به عنوان مثال، اگر دوچرخه سواری به مدت نیم ساعت را در برنامه صبحگاهی خود قرار داده اید، باید آماده انجام این کار در روزهای گرم تابستان، روزهای بارانی و حتی روزهای برفی باشید. در غیر این صورت، خیلی سریع این روتین به فراموشی سپرده می شود.

در واقع تفاوت میان انسان های موفق با سایر افراد نیز در همین یک اصل است: پیوستگی در انجام روتین‌های صبحگاهی. پیوستگی و تعهد در انجام یک روتین صبحگاهی ساده، مفید و سازنده، اولین قدم برای تغییر صبح های شما است که در نهایت می تواند منجر به ایجاد تغییراتی سازنده در زندگی شما شود.

چگونه یک روتین صبحگاهی موفق را طراحی کنیم؟

تطبیق با ساعت بدن!

همه ما با جملاتی از این دست آشنا هستیم: "افراد سحرخیز موفق هستند"، "شما باید عضو باشگاه 5 صبحی ها باشید، اگر ساعت 6 از خواب بیدار شوید، عقب مانده اید" یا "اولین پرنده، کرم را می گیرد"؛ اما یک الی دو ساعت دیرتر از خواب بیدار شدن چه چیزی را تغییر می دهد؟

براساس نتایج تحقیقات انجمن علمی-روانشناسی آمریکا در سال 2012، افرادی که خود را سحرخیز معرفی می کنند، به طور نسبی از احساس خوشبختی و سلامتی بیشتری نسبت به شب زنده داران، برخوردار هستند. بر اساس نتایج این تحقیقات، ساعات کاری معمول 9 صبح الی 5 بعد از ظهر (که در بیشتر ادارات اجرا می شود) به نفع کسانی است که صبح های خود را زودتر آغاز می کنند. در صورت داشتن ساعات کاری منظم، افراد سحرخیز عملکرد بهتری در مقایسه با شب زنده داران از خود نشان می دهند.

اگرچه معمولا افراد سحرخیز بهره وری بالاتری دارند، اما این بدان معنا نیست که افراد شب زنده دار نمی توانند یک روتین صبحگاهی مناسب و کارآمد داشته باشند. در صورتی که شرایط کاری شب زنده داران ایجاب کند، این افراد نیز می توانند کنترل صبح های خود را به دست گیرند. صبح ها برای شب زنده داران کمی دیرتر آغاز می شود، اما استفاده از روتین صبحگاهی برای این افراد نیز می تواند موثر باشد.

مهمترین نکته برای آغاز یک روتین صبحگاهی موثر، سازگاری با ساعت بدن است. داشتن یک روتین صبحگاهی سالم مهم است اما این که این روتین از چه ساعتی آغاز می شود، چندان تاثیری در نتیجه نهایی کار ندارد. به ساعت طبیعی بدن خود احترام بگذارید.

اگر از بیدار شدن در ساعت 5 صبح احساس لذت می کنید، این چیزی است که بدن شما آن را می خواهد پس سحرخیزی را دنبال کنید. در مقابل، اگر در آخرین ساعات شب تمرکز بیشتری دارید و بیدار شدن در ساعت 11 صبح آن چیزی است که بدن شما به آن عادت دارد، به این زمان‌بندی وفادار باشید و روتین صبحگاهی خود را حول آن طراحی کنید.

یک صبح مفید، با هدف آغاز می‌شود!

گاهی اوقات، بهترین راه برای داشتن یک صبح پربار، برنامه ریزی برای آن از شب قبل است. برنامه ریزی و هدف گذاری روز بعد را به یک عادت تبدیل کنید. بسیاری از کارشناسان بهره‌وری و افراد موفق، معمولا آخرین ساعت روز را به برنامه ریزی و هدف گذاری روز بعد خود اختصاص می دهند.

با این کار، شما برای آغاز روز خود برنامه ریزی و هدف مشخصی دارید و زمان کمتری را به تصمیم گیری برای اولویت بندی کارها اختصاص می دهید. به عنوان مثال، مدیر عامل شرکت امریکن اکسپرس، هر شب سه کار مهمی را که می خواهد روز بعد به پایان برساند، یادداشت می کند. این روش حتی می تواند یک تکنیک مراقبه عالی در آخرین ساعات روز باشد.

برنامه ریزی برای روز بعد مهم است. ما هر روز زمان و انرژی محدودی برای انجام کارها داریم و این امر بر توانایی ما در انجام امور و تصمیماتمان اثر می گذارد. برنامه ریزی برای روز بعد، می تواند فرایندی زمان‌بر باشد و اگر این امر را به اول صبح موکول کنید، انرژی روانی و زمان زیادی از صبح خود را صرف آن خواهید کرد. همچنین برنامه ریزی می تواند به شما کمک کند تا کارها را بر اساس اولویت و زمان مورد نیاز انجام دهید.

در این صورت جلسه، کلاس و یا تحویل پروژه ای به تعویق نخواهد افتاد. شما حتی می توانید در خصوص لباسی که می خواهید بپوشید، ناهاری که می خواهید بخورید و سایر جزئیات نیز برنامه ریزی کنید تا صبح خود را بدون اتلاف وقت آغاز کنید. حتی اگر می خواهید بخشی از روز را صرف مطالعه کنید، بهتر است کتاب را از شب قبل انتخاب کنید. اگر می خواهید روز بعد ورزش کنید، برنامه تمرین های مورد نیاز را از شب قبل مشخص کنید.

حرکت، حرکت، حرکت!

شاید ایده انجام چند حرکت ورزشی، پس از بیدار شدن از خواب سخت به نظر برسد، اما این کار می تواند خمودگی و خواب آلودگی را از شما دور کند و با افزایش جریان خون، روزی شاداب و پر نشاط را پیش روی شما قرار دهد. انجام این حرکات در طولانی مدت نیز سلامتی بدن شما را تضمین می کنند. بسیاری از افراد موفق، انجام چند حرکت ورزشی را در روتین صبحگاهی خود قرار داده اند، به عنوان مثال:

· کوین کروز هر روز یک جلسه 20 دقیقه ای تمرین های هوازی  را بر روی تردمیل انجام می دهد.

· جک دورسی ، مدیرعامل Square ، هر روز صبح می دود.

· هوارد شولتز، مدیرعامل استارباکس ، صبح های خود را با دوچرخه سواری آغاز می کند.

اول صبح، قورباغه خود را قورت دهید!

پس از انجام روتین اولیه صبحگاهی، که می تواند شامل نوشیدن یک لیوان آب، مراقبه، ورزش، صبحانه و شاید کمی مطالعه باشد، بهتر است در قدم اول به سراغ لیست کارهای روزانه خود بروید و سخت ترین، چالش برانگیز ترین، طولانی ترین و پر استرس ترین کار را انتخاب کنید. در اول صبح مغز شما از اطلاعات اضافی خالی است و سطح انرژی و تمرکز بالایی دارید.

در این زمان از روز است که هنوز تلفن ها، جلسات و ایمیل ها ناخودآگاه شما را درگیر نکرده اند و تحت تاثیر سایر کارهای روزانه، انرژی خود را از دست نداده اید. پس بهترین زمان برای قورت دادن قورباغه آن روز است. زمانی که مهمترین کار روزانه را انجام دهید، فرصت و انگیزه لازم برای لذت بردن از باقی روز را پیدا خواهید کرد.

کلام آخر

صبح مقدس ترین و مهم ترین زمان از یک روز است که می توانند نقش به سزایی را در تعیین سرنوشت باقی روز شما ایفا کنند. مهم نیست که صبح شما از چه ساعتی آغاز می شود؛ مهم این است که برای این آغاز یک برنامه صحیح و مناسب داشته باشید.

انجام حرکت های ورزشی، مطالعه و مصرف یک صبحانه مغذی، اساس و پایه یک روتین صبحگاهی هستند. شما ممکن است مراقبه، انجام یوگا، خواندن اخبار، رسیدگی به باغچه، بیرون بردن حیوان خانگی برای پیاده روی صبحگاهی یا آماده کردن بچه ها برای مدرسه را در روتین صبحگاهی خود جای دهید.

آنچه که اهمیت دارد، سادگی کارها در روتین صبحگاهی و وفاداری شما به آن است. این روتین باید برای شما و اعضای خانواده تان سازنده باشد و بتواند شما را برای انجام کارهای مهمی که در طول روز برای خود برنامه ریزی کرده اید، آماده کند. در نهایت نیز این نصیحت رابین شارما در "باشگاه پنج صبحی ها" را به خاطر بسپارید: "تمام تغییرات در ابتدا دشوار، در میانه راه پر هرج و مرج و در انتها، زیبا هستند".

انتشار در: