معرفی راهکارهایی برای ترک شکر و شیرینی براساس شخصیت شما

کمتر کسی در دنیا وجود دارد که به شیرینی و شکلات علاقه مند نباشد. شکر به عنوان ماده اصلی استفاده شده در بسیاری از دسرها، کیک ها و شیرینی های خوشمزه، مضرات بسیار زیادی دارد. از سویی دیگر، رژیم های غذایی که در آن ها قند و شکر با میزان بالا مصرف می شود، رابطه مستقیمی با بروز بیماری های قلبی-عروقی و چاقی دارند. در مقابل، بسیاری از رژیم های غذایی با هدف لاغری، در اولین قدم، شکر و شیرینی را از فهرست انتخاب های مجاز افراد حذف می کنند؛ اقدامی که در بسیاری از موارد موفقیت آمیز نیست.

رویکرد جدید حوزه سلامت، تطبیق رژیم های غذایی با خصوصیات، علایق و ویژگی های فردی است. بدن افراد متفاوت است و با توجه به پارامتر هایی مانند ژنتیک و عوامل وراثتی، نیاز های متفاوتی دارد. بدیهی است که در چنین شرایطی بدن به محرک های خارجی، مانند ورزش و رژیم های غذایی، به شکل متفاوتی پاسخ می دهد.

در این راستا، انتخاب رژیم های غذایی که با توجه به نیاز ها و ویژگی های شخصیتی افراد طراحی می شوند، نه تنها در کوتاه مدت اثرات بهتری به جای می گذارند، بلکه تبعیت از قوانین آن ها برای افراد نیز آسان تر می باشد. ما در این مقاله و بر اساس شخصیت های مختلف، راهکارهایی را برای ترک شکر و شیرینی معرفی می کنیم؛ اما پیش از هر چیز به یک پرسش پاسخ می دهیم: چرا باید مصرف شکر را محدود کنیم؟

مزایای ترک شکر و قند در رژیم غذایی

• سطح انرژی: این باور عمومی وجود دارد که مصرف قند و شکر می تواند سطح انرژی افراد را بالا ببرد. این امر تا حدودی درست است اما معمولا افزایش سطح انرژی ناشی از مصرف شکر با یک دوره کاهش انرژی شدید پس از آن، همراه است. به بیان دیگر، مصرف قند و شکر می تواند نوسانات انرژی در افراد به وجود آورند.

بهتر است به جای استفاده از مواد غذایی شیرین، تمرکز خود را بر روی مواد غذایی غنی و مغذی، مانند میوه ها، غلات سبوس دار، گوشت های بدون چربی، سبزیجات برگ دار و همچنین ورزش معطوف کنید تا تاثیرات مثبتی را بر روی بدن و مغز خود تجربه کنید. در این شرایط است که سوخت رسانی مداوم و سالم را برای بدن خود فراهم می کنید.

• مدیریت وزن: پس از ترک شکر، کاهش وزن و نگه داشتن آن برای بسیاری از افراد آسان است. شکر را تحت عنوان کالری خالی می شناسند؛ یعنی کالری هایی که به بدن اضافه می شوند اما هیچ ارزش غذایی خاصی ندارند. نوشیدنی های شیرین و آبنبات ها از جمله بزرگترین منابع کالری خالی در بدن هستند. بدن ما برای مبارزه با قند، از جمله قند طبیعی موجود در میوه ها، به مقدار زیادی فیبر احتیاج دارد. این در حالی است که مواد غذایی حاوی شکر دارای مقدار کم یا حتی فاقد فیبر هستند. بنابراین تمامی قند مصرفی مستقیما به گلوکز تبدیل می شود و به شکل چربی های شکمی در بدن ذخیره می شوند.

• کاهش التهابات: مصرف شکر می تواند التهابات در بدن را افزایش دهد. التهابات در بدن نیز به نوبه خود می توانند زمینه ساز بسیاری از مشکلات شوند. به عنوان مثال، درد های مزمن، سردرد ها و آلرژی های غذایی در نتیجه التهابات در بدن به وجود می آیند. از سویی دیگر، تحقیقات نشان داده اند که بیماری آلزایمر، زوال عقل و سایر اختلالات مرتبط با مغز در نتیجه التهابات در بدن به وجود می آیند. برای این منظور، کاهش مصرف قند، افزایش مصرف روزانه آب و ترکیب این دو با ورزش یکی از بهترین روش ها برای درمان مشکلات ناشی از التهاب ها در بدن، مانند درد های مزمن، می باشد.

ترک شکر و ارتباط آن با تیپ‌های شخصیتی مختلف

آنچه در بخش قبل بدان اشاره شد، تنها برخی از مزایای ترک شکر و قند و یا محدود کردن آن ها در رژیم غذایی بود. اگرچه بر روی کاغذ حذف شکر و قند از رژیم غذایی آسان است، اما چالش واقعی زمانی آغاز می شود که در یک مغازه یا کافه، دنیای متنوعی از کروسان های داغ و شیرینی های دانمارکی در جلوی ما قرار دارند. چه پارامترهایی می توانند در این زمان های حساس به کمک ما بیایند؟ در این بخش تیپ های شخصیتی و راهکارهای ترک شکر و قند بر اساس آن ها را بررسی خواهیم کرد.

افرادی با رفتارهای تکانشی

آیا تا به حال حرفی زده اید که بلافاصله از گفتن آن پشیمان شوید؟ آیا شما نیز در آن دسته از افرادی قرار می گیرید که برنامه ریزی می کنند اما به برنامه خود پایبند نیستند؟ یا آن دسته از افرادی که رژیم های خود را در نیمه رها می کنند؟ این موارد تحت عنوان رفتارهای تکانشی شناخته می شوند. اگر شما در این دسته از افراد هستید، ممکن است حتی زمان سیری به مصرف شکر و قند روی بیاورید.

استرس پارامتر تعیین کننده ای در مصرف قند و شکر در افرادی با رفتارهای تکانشی است. این دسته از افراد برای ترک شکر و قند، باید به دنبال دلیل اصلی مصرف این مواد غذایی باشند.

به عنوان مثال، اگر دفعه بعد وسوسه شدید که یک بسته کلوچه خریداری کنید، همان جا مکث کنید و از خود بپرسید:"چرا من این کلوچه را می خواهم؟ آیا استرس دارم؟ آیا چیزی باعث ناراحتی من شده است؟" با این پرسش ها، دلیل اصلی مصرف قند و شکر را واکاوی کنید و با حل آن، به مرور زمان شکر و قند را ترک کنید. همچنین پرت کردن حواس پس از تشخیص علت اصلی ولع شیرینی، می تواند به شما کمک کند تا به رژیم غذایی خود پایبند بمانید.

افراد برنامه ریز

شکر نقاب های مختلفی دارد و به شکل های مختلف خود را به برنامه غذایی شما وارد می کند. در اینجا، افرادی با شخصیت برنامه ریز می توانند بسیار موفق عمل کنند. تنها کاری که باید بکنید این است که از قبل وعده های غذایی و میان وعده های خود را برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی و استفاده از آجیل، میوه و میان وعده های سالم می تواند به شما کمک کند تا مصرف مواد غذایی شیرین را در هنگام گرسنگی، به حداقل برسانید. 

افرادی که در زمان‌های دشوار، خیلی زود تسلیم می‌شوند

ترک کامل قند و شکر برای افرادی که به کیک ها و شیرینی ها علاقه مند هستند، بدون شک دشوار است و سخت گیری بیش از حد در این زمینه می تواند برنامه ریزی ها را با شکست روبرو کند. در واقع برای این دسته از افراد، کاهش مصرف قند و شکر قدم به مراتب مناسب تری است. بروک آلپرت، نویسنده کتاب The Detox، در این راستا می گوید:" برای مصرف قند و شکر مکان و زمان خاصی را در نظر بگیرید.

هفته ای یک بار، کیک، بستنی یا شیرینی مورد علاقه خود را بدون احساس گناه، مصرف کنید. در واقع این سرخوشی های برنامه ریزی نشده، می توانند به شما کمک کنند تا برای مصرف کمتر قند در طول هفته انگیزه بیشتری داشته باشید".  

افرادی با شعار"یا همه چیز یا هیچ چیز"

آیا با خوردن چند اسمارتیز کوچک، ناگهان برای تمام کردن کل بسته وسوسه می شوید؟ آیا مقاومت در برابر دو یا سه بسته بستنی در فریزر برایتان امری دشوار است؟ آیا نخریدن شیرینی ها و نیاوردن آن ها به خانه بهترین راه حل شما برای دوری از قند و شکر است؟ در این صورت شاید شما نیز در دسته افرادی با شعار "یا همه چیز یا هیچ چیز" قرار دارید. در این صورت شاید نخریدن و نیاوردن مواد غذایی شیرین به داخل خانه هوشمندانه باشد، اما بهتر است یک قدم مثبت دیگر نیز در این راستا بردارید.

برای فروکش کردن اعتیاد و اشتیاق خود به قند بهتر است در مصرف مواد غذایی که حاوی قند های اضافی یا طبیعی هستند نیز سخت گیری کنید. این امر را نه تنها شما، بلکه بهتر است کل اعضای خانواده رعایت کنند، چرا که معاشرت با آن ها ممکن است شما را در خطر مصرف بیشتر مواد قندی قرار دهد. مصرف میوه ها و سایر مواد غذایی که حاوی حتی مقدار کمی قند هستند، را برای مدتی کنار بگذارید تا بدن اشتیاق خود به قند و شکر را فراموش کند.

افرادی که به غذاهای شور علاقه مند هستند:

شکر نه تنها در دسرها و کیک ها خوشمزه، بلکه در سالاد، سس ها و غذاهای منجمد نیز حضور دارد. کربوهیدرات هایی مانند نان و پیتزا نیز حاوی مقدار قابل توجهی شکر هستند. بنابراین، ممکن است شما بسیار در مصرف شکر و قند سخت گیر باشید، اما همچنان در مقیاس بالا آن را مصرف کنید. سیب زمینی سرخ شده و پیتزا نیز می توانند نشان دهنده اشتیاق شما به قند، اما به شکلی شور، باشند.

کربوهیدرات های ساده، مانند ماکارونی، کراکر، نان سفید و همچنین صبحانه هایی با کربوهیدرات های بالا، مانند وافل و پنکیک را از فهرست مواد غذایی خود حذف کنید تا با محدود کردن عادت های قندی خود، بتوانید میزان استفاده از آن در رژیم غذایی خود را به حداقل برسانید.

انتشار در: