چطور سبک زندگی خود را تغییر دهیم؟

همه ما در برهه هایی از زندگی خود تصمیم می‌گیریم سبک جدیدی از زندگی را دنبال کنیم. شما ممکن است تصمیم گرفته باشید غذای سالم تری مصرف کنید، ورزش کنید، کافئین کمتری بنوشید یا ساعت های مطالعه خود را افزایش دهید. شاید برای ایجاد هر کدام از این تغییرات مدت زمانی تلاش کرده باشید و حتی آن ها را به عنوان اهداف سال جدید خود در نظر گرفته باشید اما با این حال موفق به ماندگار کردن این تغییرات نشده باشید.

ایجاد تغییر در سبک زندگی، فرایندی چالش برانگیز است. این امر به ویژه زمانی که به دنبال ایجاد چندین تغییر به طور همزمان باشید، احساس می شود. شاید بهتر باشد تغییر سبک زندگی را صرفا به عنوان یک هدف یک ماهه یا یک ساله در نظر نگیرید بلکه آن را یک سیر تکاملی در زندگی خود بدانید.

تغییر سبک زندگی فرایندی است که به زمان و پشتیبانی احتیاج دارد. زمانی که برای ایجاد تغییر آماده می شوید، قسمت دشوار این نیت، انجام تغییر و وفاداری به آن است. این مهم با برنامه ریزی و تقسیم هدف بزرگتان به مجموعه قدم های کوچک تر ممکن خواهد بود.

بنابراین اگر به دنبال تغییر سبک زندگی خود هستید، کاغذ و قلم را به دست بگیرید و برنامه ای تدوین کنید که آسان، واقع بینانه و پیوسته باشد. با برنامه ریزی و تکرار می توانید عادات جدیدی را در خود به وجود آورید. زمانی که تغییر به عادت تبدیل شود، سبک و سمت و سوی زندگی شما نیز تغییر خواهد کرد.

هفت عادت کوچکی که می‌توانند زندگی شما را تغییر دهند!

در این بخش ما هفت عادت آسان و موثر را معرفی خواهیم کرد که می توانند به شما در مسیر تغییر سبک زندگیتان کمک کنند.

اول: توسعه تفکر مثبت

توسعه تفکر مثبت نسبت به شش عادت دیگری که در ادامه معرفی می‌کنیم، اولویت دارد. این عادت سنگ بنای ساختن یک زندگی سالم و جدید است و می توان سایر عادت های مهم را بر اساس آن شکل داد. بدیهی است که تفکر مثبت به تنهایی نمی تواند سبب موفقیت شما شود اما برای ایجاد انگیزه در انجام کارها و مقاومت در برابر ناملایمات زندگی، بدون شک پارامتری ضروری است.

زمانی که یاد بگیریم در برابر افکار منفی که پیوسته محدودیت ها و شکست های ما را یادآور می شوند، ایستادگی کنیم، می توانیم انگیزه کافی برای تمرین عادت های جدید را در خود پرورش دهیم و در نتیجه با ممارست در این راه، عادت های جدید را در خود نهادینه کنیم.

در قدم اول بر روی مثبت اندیشی و کمتر کردن صداهای مخرب درون مغزمان متمرکز شویم. خودگفتاری های منفی را آگاهانه مدیریت کنیم، افکار غلط خود را بر روی کاغذ یادداشت کنیم تا با آشنایی کامل با آن ها و علل به وجود آمدنشان، رفته رفته نقش پررنگشان در زندگی را از بین ببریم. با از بین بردن افکار منفی، به فردی با اعتماد به نفس، پرانگیزه، ثابت قدم و آماده برای تغییر تبدیل خواهید شد. 

عادت دوم: ورزش کنید

یک زندگی پایدار و سالم، بدنی سالم و قوی را می طلبد و ورزش، اگر به یک عادت بدل شود، می تواند تضمین کننده یک زندگی پویا و طولانی باشد. ورزش کردن سبب می شود تا شما احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید که خود اعتماد به نفس بیشتر و موفقیت های پی در پی را برایتان به ارمغان می آورد. تبدیل ورزش به عادت می تواند استرس را از شما دور کند و مدیریت ذهن و امور شخصی و حرفه ای را برایتان آسان تر می کند. ورزش همچنین می تواند به افزایش خلاقیت افراد کمک کند و سطح تمرکز را بالا ببرد.

عادت سوم: انجام یک کار در هر زمان

اگرچه افرادی که بتوانند همزمان از پس چندین پروژه و کار بر بیایند در دنیای امروز موفق شناخته می شوند، اما موفقیت نهایی از آن افرادی است که هر برهه از زمان خود را به انجام تنها یک کار اختصاص می دهند. افراد موفق در دنیا می دانند که به جای انجام چند کار در سطح معمولی، بهتر است زمان خود را صرف انجام یک کار با کیفیت و خلق یک شاهکار کنند.

تمرکز بر روی انجام یک وظیفه می تواند از سطح استرس و اضطراب روزانه شما بکاهد. همچنین این کار سبب می‌شود تا با تمرکز بالاتری، یک وظیفه را به نحو احسنت به انجام برسانید و حواستان پرت موارد مختلف نشود.

عادت چهارم: تمرکز بر روی یک هدف

بر روی انجام یک هدف متمرکز شوید. این کار سبب می شود تا تمام قدرت، تمرکز و توان خود را برای به نتیجه رساندن آن هدف به کار ببرید با صرف کمترین هزینه و زمان، بهترین نتیجه را به دست آورید.

به عنوان مثال، اگر هدف شما در یک سال گرفتن گواهینامه، اخذ مدرک زبان و یادگیری یک مهارت برنامه نویسی است، بهتر است این سه هدف را در 12 ماه سال تقسیم کنید و در یک مدت زمان مشخص، بر روی انجام یکی از آنها متمرکز شوید. همچنین شما می توانید اهداف بلند مدت را به قدم های کوچک تر تقسیم کنید و در بر روی انجام یک جز از کلی بزرگ متمرکز باشید. فراموش نکنید که زمان و انرژی شما محدود هستند، پس به شکل بهینه آن ها را مدیریت کنید.

عادت پنجم: حذف آنچه که در زندگی غیر ضروری است

آنچه که در زندگی شما مهم و ضروری است را نگه دارید و باقی موارد را به دور بریزید. این اصل را در همه جنبه های زندگی خود رعایت کنید. کمد لباس هایتان، کشوهای میز کارتان، یخچال، اپلیکیشن های موبایل، وظایف و مسئولیت هایی که غیر ضروری هستند و تنها زمان شما را می گیرند، افرادی که ارتباط با آن ها هیچ کمک به ارتقای شخصیت و دانش شما نمی کند، تماماً مواردی هستند که می توانند در چارچوب این اصل بررسی شوند. با این کار فضایی آزاد در برنامه روزانه و ذهن خود ایجاد می‌کنید و می توانید با صرفه جویی در زمان، انرژی و هزینه ها، راه را برای موارد سازنده تر باز کنید.

عادت ششم: مهربانی

مهربانی یک عادت است و با تمرین می توانید آن را در شخصیت خود نهادینه کنید. به مدت یک ماه، هر روز بر روی این اصل متمرکز شوید و تلاش کنید آن را در محیط اطراف خود و حتی با خود تمرین کنید. پس از مدتی متوجه خواهید شد که نسبت به خود احساس بهتری دارید و رفتار اطرافیان با شما نیز تغییر کرده است. شما می توانید در رفتار با خود، با کودکان، با حیوانات، با افرادی که در طول روز با آنها صحبت می کنید، کارهای خیرخواهانه و داوطلبانه و یا حتی نسبت به وسایل خانه، مهربانی را تمرین کنید.

عادت هفتم: داشتن یک برنامه روزانه

با پرورش این عادت، شما کنترل بیشتری را بر روی زمان، انرژی و کارهای روزانه خود خواهید  داشت. شما می توانید کارهای خود را برای هر روز اولویت بندی کنید و به شکل آگاهانه به استقبال روز پیش رو بروید. بهترین زمان برای نگارش برنامه روزانه، آخر شب و یا صبح زود است. شما می توانید هم برای زندگی حرفه ای خود و هم زندگی شخصی خود، برنامه روزانه تدوین کنید تا از به هدر رفتن زمان تان جلوگیری کنید.

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی که ماندگار باشند!

برای آنکه تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد کردید، ماندگار بمانند می توانید توصیه های زیر را دنبال کنید:

· ایجاد تغییر در سبک زندگی خود: باید واقع بین، دقیق و شفاف عمل کنید. اگر به دنبال گنجاندن پیاده روی در برنامه روزانه خود هستید، زمان انجام این کار، مسیر و ساعت آغاز و پایان آن را دقیق تعیین کنید و به مدت 21 روز به این زمان بندی پایبند بمانید. پس از 21 روز، یک عادت جدید در شما نهادینه می شود.

· قدم های کوچک اما مستمر: یک هدف بلند مدت را به اهداف کوتاه مدت کوچک تر تقسیم کنید و دستیابی به هرکدام از آنها را جشن بگیرید. هر چقدر این اهداف کوچکتر باشند مدیریت و انجام آن ها نیز آسان تر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر قصد دارید هر روز یک کیلومتر پیاده روی کنید، از مسافت های کوچک تر شروع کنید و به مرور میزان مسافت طی شده را به هدف نهایی خود نزدیک کنید.

· هر بار یک رفتار ناسالم را تغییر دهید: رفتارهای ناسالم به مرور زمان ایجاد می شوند، بنابراین نمی توان انتظار داشت که یک شبه از بین بروند. این فرایند زمان بر است و بهتر است تمرکز خود را هر بار بر روی یک رفتار غلط معطوف کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید از سیگار کشیدن و خوردن فست فود دست بکشید، ابتدا بر روی یکی از این موارد متمرکز شوید و پس از موفقیت به سراغ عادت ناسالم دوم بروید.

· از دوستان خود کمک بگیرید: شما می توانید از یک دوست، یکی از اعضای خانواده و یا همکار خود بخواهید تا در مسیر ایجاد این تغییرات در کنارتان باشد. این فرد ممکن است دوستی باشد که همراهش به باشگاه ورزشی یا پیاده روی می روید. اگر موفقیت ها و دستاوردهای خود را با کسی به اشتراک بگذارید، طی کردن این مسیر برایتان آسان تر خواهد بود.

تغییر سبک زندگی، فرایندی زمانبر است و تلاش و پشتکار زیادی را می طلبد، اما در نهایت یک سبک زندگی جدید ارزش تمام تلاش ها را دارد. به یاد داشته باشید که پیشرفت های کوچک روزانه، به شرط مستمر بودن، می توانند در طولانی مدت نتایج مهم و تاثیرگذاری را بر جای بگذارند.

منابع:

https://www.apa.org/topics/behavioral-health/healthy-lifestyle-changes

https://zenhabits.net/7-little-habits-that-can-change-your-life-and-how-to-form-them

انتشار در: