با 10 مورد از نشانه های کم خونی آشنا شوید

یکی از بیماری‌هایی که به ویژه در خانم‌ها بروز می‌کند، کم خونی است. لازم است همه افراد در طول سال حداقل دو بار در سال آزمایش خون انجام دهند تا از وضعیت سلامت بدن خود مطلع شوند. یکی از نتایجی که از این تست به دست می‌آید این است که آیا شما به کم خونی مبتلا شده اید یا خیر. البته شما از طریق چند علامت ظاهری نیز می‌توانید متوجه شوید که کم خونی نداشته باشید.

منظور از کم خونی چیست؟

در ابتدا بررسی کنیم که کم خونی به چه دلیل رخ می‌دهد. در خون، هموگلوبین وجود دارد که به عنوان پروتئین حامل اکسیژن شناخته شده است. در واقع کمبود این پروتئین، باعث می‌شود اکسیژن رسانی به بافت ها و اندام های بدن دچار مشکل شده و بیماری هایی را به دنبال خواهد داشت. فقر آهن، باعث کاهش سطح هموگلوبین در خون خواهد شد که در این صورت گفته می‌شود دچار کم خونی شده اید. البته کم خونی انواع مختلفی دارد ولی شایع ترین نوع آن، کمبود آهن است. به هر حال کم خونی باید هر چه زودتر درمان شود در غیر این صورت سلامت بدن به خطر خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: کم خونی را دست کم نگیرید

علائم کم خونی چیست؟

این سوال برای همه ما پیش میآید که چگونه می‌توان متوجه شد بدن دچار کم خونی شده و قبل از اینکه دیر شود، درمان را آغاز نمود. زمانی که علائم ظاهری را رویت کردید، در اولین فرصت باید با تخصص مشورت نموده و آزمایش مربوط به تشخیص کم خونی را انجام دهید.

علائم کم خونی

از نشانه های کم خونی، به صورت غیر طبیعی احساس خستگی دارید

اولین و بارزترین نشانه کم خونی، خستگی غیر معمول است. اگر انسان در اثر امور روزمره خسته شود، طبیعی است. اما فرض کنیم شما حتی در زمان استراحت نیز حس خستگی و ضعف دارید، این نشان می‌دهد به کم خونی دچار شده‌اید. همان‌گونه که گفته شد، کم خونی به دلیل کمبود هموگلوبین در خون رخ می‌دهد در نتیجه اکسیژن رسانی مختل می‌شود. ضعف به این دلیل است که اکسیژن کافی به ماهیچه ها نرسیده و نمی‌توانند به اندازه کافی تنفس داشته باشند. در نتیجه انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌ها، تامین نمی‌شود. نتیجه این اتفاق، خستگی، ضعف و بی حالی خواهد بود. نبود اکسیژن کافی باعث می‌شود به جای تنفس، تخمیر رخ بدهد که انرژی لازم را تولید نمی‌کند.

از نشانه های کم خونی، شخص رنگ پریده می‌شود

فرض کنیم که شما مدتی است دچار رنگ پریدگی پوست شده‌اید و علت آن را نمی‌دانید. این علامت نیز می‌تواند نشان‌دهنده کم خونی باشد. کم خونی، به معنی فقر آهن و کاهش سطح هموگلوبین خون است. کاهش این پروتئین باعث می‌شود قرمزی خون کم شده و در نتیجه رنگ پوست به مرور زمان پریده شود. جالب است بدانید که این رنگ پریدگی تقریبا در همه جای بدن همانند صورت، لثه ها و حتی پلک ها نیز دیده می‌شود.

از نشانه های کم خونی، شخص دچار نفس تنگی می‌شوید

درصورتی بیماری قلبی ندارید و به تازگی دچار تنگی نفس شده‌اید، یکی از حدس‌هایی که می‌توان زد، کم خونی است. کم خونی باعث می‌شود اکسیژن رسانی به بافت‌ها دچار مشکل شده و در نتیجه تنفس سلول‌ها دچار مشکل خواهد شد. لذا متخصص از شما تست خون می‌گیرد، چون ممکن است این مشکل به دلیل کم خونی باشد.

از نشانه های کم خونی، شخص احساس سردرد و سرگیجه دارد

علامت دیگر کم خونی، سردردهای متوالی و سرگیجه است. علت این امر، متورم شدن رگ‌های مغزی است. وقتی اکسیژن رسانی خون به درستی انجام نشده و نیاز سلول‌های مغزی تامین نگردد، رگ‌های خونی این قسمت متورم شده و فشار زیادی به سر وارد می‌شود، در نتیجه احساس سردرد و سرگیجه  خواهید داشت.

از نشانه های کم خونی، دچار تپش قلب می‌شود

اگر تپش قلب دارید، یکی از علل آن، کمبود اکسیژن خون است. خون باید به قلب برسد تا به سایر اندام‌ها، پمپ گردد. وقتی هموگلوبین خون کم شده و اکسیژن رسانی دچار ضعف شود، قلب مجبور خواهد بود برای حمل اکسیژن، فشار بیشتری را تحمل کند و نتیجه آن، تپش قلب خواهد بود. در نتیجه ضربان قلب نامنظم شده و گاهی تند و غیر طبیعی می‌شود. در واقع کم خونی باعث می‌شود فشار کاری قلب افزایش یابد. همین مسئله به سلامت قلب به شدت آسیب خواهد زد.

از نشانه های کم خونی، مو و پوست، خشک و آسیب پذیر می‌شود

کاهش توانایی بدن برای انتقال اکسیژن ناشی از کم خونی باعث ضعف در پوست و مو خواهد شد. از یک سو سلول‌های پوست سریع تر از حالت نرمال می‌میرند، در نتیجه پوست خشک خواهد شد و از سویی دیگر اکسیژن کافی به فولیکول مو نمی‌رسد و ریشه مو ضعیف می‌شود. در چنین شرایطی شاهد ریزش مو نیز خواهید بود. خشکی پوست، خشك شدن و ریزش مو نشانه دیگری از کم خونی است.

از نشانه های کم خونی، زبان ورم کرده و درد دارد

حتما برای شما نیز جالب است، اگر بگوییم درد و تورم زبان نیز نشانه دیگری از کم خونی است. بر روی زبان خود را نگاه کنید. اگر لک‌هایی مشاهده می‌کنید، نشان دهنده کمبود هموگلوبین در بدن است. اگر زبان ورم کرده و درد دارد، یعنی پروتئین میوگلوبین است. این پروتئین حمایت کننده عضلات است و کمبود آن باعث می‌شود عضلات زبان درد بگیرد. همچنین کم خونی منجر به خشکی دهان و زخم های دهانی خواهد شد. در صورتی که چنین مشکلاتی را مشاهده می‌کنید، ممکن است متخصص از شما بخواهد در ابتدا آزمایش مربوط به کم خونی را انجام دهید.

از نشانه های کم خونی، پاهای شخص بی قرار است

سندرم پای بیقرار، عارضه ای است که بر اثر از کم خونی رخ می‌دهد. افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، احساس خارش شدید و عجیب در پا دارند، به گونه ای که این حس قابل کنترل نیست. این مشکل که در شب بیشتر می‌شود، توان حرکتی را از انسان می‌گیرد تا زمانی که درد رفع شود. اما درد پا در سندروم بیقرار، فراتر از درد طبیعی است. لازم است بدانید کسانی که کم خونی و فقر آهن دارند، به احتمال بیشتری به سندروم پای بی قرار مبتلا خواهند شد.

 

کم خونی و سندروم پای بی قرار

بیشتر بخوانید: فشار خون پایین، علل و علایم افت فشار خون

از نشانه های کم خونی، ناخن‌ها شکننده یا قاشقی می‌شوند

بیماری‌هایی که در ناخن به وجود می‌آید، هر کدام منشا خاص خود را دارد و متخصص پوست و مو از طریق فرم ناخن، تشخیص اولیه بیماری را انجام می‌دهد. اما دقت کنید اگر ناخن‌ها شکننده شده و سریع آسیب می‌بیند و از طرفی، در صورتی که ناخن‌ها قاشقی شکل شده اند،  یک علت آن می‌تواند کم خونی باشد.  کمبود آهن، کمبود هموگلوبین در خون و ضعف در اکسیژن رسانی همگی دست به دست هم می‌دهند تا سلولی پوست زیر ناخن به سرعت مرده و مشکلات ناخن رخ بدهند.

 

کم خونی و ناخن های قاشقی شکل

مشکلات روانی ناشی از کم خونی

جالب است بدانید کمبود آهن و کم خونی به شدت بر روی خلق و خو و شرایط روحی انسان تاثیر می‌گذارد. ممکن است جدیدا هوس های عجیب دارید برای مثال تمایل به خوردن خاک رس، یخ، گچ و... از جمله مواردی است که اگر به تازگی در شما بروز کرده است، می‌تواند نشانه ای بر کم خونی باشد. مشکل روانی دیگر که کم خونی باعث تشدید آن می شود، استرس است. جالب است بدانید کم خونی هم زمینه را برای ابتلا به استرس فراهم نموده و اگر به این اختلال روحی مبتلا هستید، کم خونی منجر به تشدید آن خواهد شد.

راهکارهایی برای درمان کم خونی

کم خونی باید هر چه زودتر درمان شود، در غیر این صورت عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت. همانگونه که متوجه شدید، کم خونی به مغز نیز آسیب وارد کرده و از همین طریق کل عملکرد بدن را دچار مشکل می‌کند. برای اینکه کم خونی درمان شود، چند راهکار را به شما پیشنهاد می‌کنیم به این امید که هر چه زودتر این عارضه درمان گردد:

برای درمان کم خونی دارو درمانی را انجام دهید

در ابتدا باید تحت نظر متخصص، آزمایش کم خونی را انجام دهید و در صورت تایید ابتلا به این بیماری، حتما درمان را تحت نظر پزشک انجام دهید.

برای درمان کم خونی غذاهای غنی از آهن مصرف کنید

نوع رژیم غذایی که ما استفاده می کنیم بر روی سلامت جسم و روح ما تاثیر خواهد گذاشت. با توجه به اینکه کم خونی شرایط را برای بروز بیماریهای مختلف فراهم می‌کند، حتما باید به سراغ خوردن مواد غذایی سرشار از آهن بروید. گیاهانی که سبز هستند، حاوی آهن خواهند بود. گیاهانی را بخورید که سبز تیره هستند. خوردن حبوبات، غذاهای دریایی، گوشت قرمز، آجیل و.. را فراموش نکنید. حتما در رژیم غذایی خود، غذاهای حاوی ویتامین C قرار دهید چرا که جذب آهن را بالا خواهد برد.

برای درمان کم خونی از مکمل آهن استفاده کنید

در صورتی که متخصص اجازه می‌دهد، از مکمل آهن استفاده کنید. البته توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به مصرف مکمل نکنید. معمولا زمانی خوردن مکمل توصیه می‌شود که دستورات گفته شده توسط متخصص به خوبی عمل نکرده و سطح آهن خون ارتقا پیدا نکند.

انتشار در: