گفتار درمانی

دوران کودکی یکی از حساسترین مراحل زندگی هر انسانی است و متخصصین معتقد هستند 60 درصد از شخصیت انسان، تا سن 6 سالگی او شکل می‌گیرد. در این دوران هر نوع مشکلی که برای فرزند شما رخ میدهد، باید قبل از اینکه ریشه دار شده و به دوران بزرگسالی برسد، درمان گردد. یکی از مشکلاتی که ممکن است حتی فرزند شما به آن مبتلا باشد، اختلال گفتاری است. در این صورت نمی‌تواند به خوبی صحبت کرده و منظور خود را به دیگران برساند. همین مسئله برای او عذاب آور بوده و منجر به عصبی شدن کودک می‌گردد. خوشبختانه گفتار درمانی یکی از روش‌هایی است که کمک می‌کند کودک بتواند سلامت گفتاری خود را به دست بیاورد.

گفتار درمانی چیست؟

اختلال گفتاری در اغلب موارد ریشه ارثی دارد. اما ممکن است اتفاقی رخ دهد و شوک عصبی وارد شده به کودک، منجر به بروز مشکلات روحی و اختلال گفتاری می‌گردد. همین اتفاقات بزرگ وحشتناک ممکن است در بزرگسالان نیز باعث اختلال گفتاری گردد. گفتار درمانی یکی از متدهای علمی شناخته شده در علم روانشناسی است  که به رفع ناتوانی در تکلم شامل ضعف در ادای کلمه‌ها، مشکل در پیدا کردن واژه‌های مناسب و ناتوانی در جمله‌بندی کمک می‌کند. وقتی دوره گفتار درمانی به طور کامل طی شود عمده مشکلات کودک برطرف می‌شود.

گفتار درمانی

اهمیت گفتار درمانی

متاسفانه حقیقت تلخ این است که اغلب والدین وقتی با مشکل گفتاری فرزندان خود مواجه می‌شوند، نمی ‌‌خواهند باور کنند کودک دچار اختلال گفتاری شده و در نتیجه می‌خواهند بدون کمک گرفتن از روانشناس و مشاوره، خودشان به فرزندشان کمک کنند تا بتواند به درستی صحبت کند. اما این کار بزرگترین اشتباهی است که مرتکب می‌شوند، چون نه تنها تاثیر نداشته بلکه چون اختلال گفتاری منجر به ضعف روحی کودک می شود، والدین نمی‌توانند به گونه‌ای رفتار کنند که شرایط روحی فرزند نیز بهبود یابد. نهایتا فرزند روز به روز عصبی خواهد شد. اختلال گفتاری به هیچ عنوان با صحبت کردن محاوره‌ای با والدین و دوستان حل نمی ‌شود. لازم است چند مورد را در مورد گفتار درمانی متذکر شویم:

1- در صورتی که در خانواده خود و یا در میان دوستان کودکی را می‌شناسید که به اختلال گفتاری مبتلا شده است، به حجم صدای او دقت کنید. این دسته از افراد در تنظیم حجم صدا مشکل داشته و با صدای بالا یا صدای پایین صحبت می کنند. در نتیجه یکی از اقداماتی که در گفتار درمانی لازم است انجام شود، تنظیم حجم صدا است. آیا  شما والدین عزیز می دانید چگونه باید این عمل را انجام داد؟ این تنها یکی از موارد لزوم کمک گرفتن از متخصص است.
    
2- این اختلال باید به صورت مرحله‌ای عمل شود و متخصص برای این منظور اولویت‌ بندی انجام می‌شود. برای مثال عمده کودکان در جمله بندی مشکل دارند، در نتیجه در مرحله اول، متخصص تمرکز خود را بر روی مشکلات گرامری خواهد گذاشت. البته با توجه به اینکه شرایط کودکان در این زمینه تفاوت دارد پس این متخصص است که می‌تواند تعیین کند مراحل درمان چگونه پیش برود. اما والدین قادر به این تشخیص نیستند.
3- آنچه که میزان موفقیت گفتار درمانی در تعیین می‌کند، صبوری و حوصله است کودک به اندازه کافی به دلیل اینکه نمی‌تواند حتی با همسان خود ارتباط برقرار کند، عذاب کشیده و عصبی می‌شود، در نتیجه والدین باید محیطی امن و آرام را برای او فراهم نمایند. اگر شما هم بخواهید کم حوصلگی به خرج دهید و عصبانی شوید در واقع در حال آسیب زدن به روح و روان کودک خود هستید. در جلسات گفتار درمانی، جلساتی برای والدین نیز برگزار می شود که هم تمرین ها را به آن ها آموزش داده و هم اینکه مشاورین با صحبت‌های خود، والدین را امیدوار نموده و آستانه تحمل آن‌ها را بالا ببرند.

 

گفتار درمانی

 

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت مرزی

علائمی ابتلا به اختلال گفتاری و نیاز به گفتار درمانی

آنچه که باعث خطا در میان والدین شده است، عدم تشخیص درست اختلال گفتاری است. اگر فرزند شما کمی دیر به حرف می آید به این معنا نیست که او دچار مشکلات گفتاری است. از سویی دیگر اولین کسانی که ریشه این اختلال را در کودک تشخیص می دهند، والدین هستند. دقت داشته باشید هر چه این مشکل زودتر، حتما اب مشاور صحبت کنید:

- آیا فرزند شما در حین صحبت کردن دچار لکنت شده و در ادای کلمات و منظور خود مشکل دارد؟ درچنین شرایطی کودک مجبور است کلمه ای را چند بار تکرار کند و این کار هم او را عصبی کرده و هم اطرافیان از حوصله خارج می‌شوند.

- اما آنچه که به نظر جالب می‌آید این است که کودک علی رغم اینکه نمی‌تواند به خوبی صحبت کنم، باز هم به تلاش خود ادامه می‌دهد. در واقع نوعی مبارزه با کلمات را شروع خواهد کرد و تا زمانی که صحبت خود را به اتمام نرساند، دست از تلاش بر نخواهد داشت.

- دقت کنید آیا متوجه صحبت‌های او می‌شوید و یا به دلیل تغییر در حجم صدا و ناتوانی در ادای کلمات، نمی‌توانید منظور کودک را متوجه شوید.

- با توجه به اینکه این کودکان نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند، دوست ندارند با دوستان خود همبازی شوند چون خجالت می‌کشند و از طرفی از طرد شدن توسط دوستان نگران هستند.

-از آن جایی که تا نتوانیم صداها را بشنویم نمی‌توانیم به خوبی صحبت کنیم، پس باید بدانیم که عمده اختلالات گفتاری به دلیل ناشنوایی و یا کم شنوایی است.

- حتما برای شما نیز عجیب خواهد بود اگر بگوییم اغلب کودکان مبتلا به اختلال گفتاری، در بلع غذا نیز به مشکل برخورد کرده و دچار مشکلات گوارشی می‌شوند.

چند نکته مهم برای گفتار درمانی در خانه

زمانی که کودک خود را نزد متخصص می‌برید تا درمان را شروع کند، او در جلسه‌ای به شما والدین عزیز بیان خواهد کرد که عمده‌ی کار بر عهده والدین است، چون آموزش در مرکز انجام گرفته و لازم است تمرین‌ها در خانه ادامه داشته باشند. لذا برای گفتار درمانی در خانه، والدین باید نکات زیر را مد نظر قرار دهند:

- توجه داشته باشید که گفتار درمانی باید طبق برنامه انجام شود و تمرین‌ها همانند کلاس درس اجرا شوند. در این صورت روزانه حجم مشخصی از تمرین‌ها عملی شده و کودک خسته نمی‌شود.

- به شما والدین عزیز اکیدا توصیه می‌کنیم حتما برای گفتار درمانی یک اتاق مشخص را در نظر بگیرید. برای مثال یکی از اتاق های خانه را به این کار اختصاص دهید. این کار چند مزیت دارد. شما دکوراسیون آن را به گونه ای طراحی می‌کنید که هم برای کودک جذاب بوده و هم حالت آموزشی داشته باشد. کودک متوجه می شود وقتی وارد این اتقا می شود باید تمام حواس خود را جمع کند چون قرار است مطلب جدید یاد بگیرید. از سویی دیگر از تلویزیون و وسایل دیر همانند موبایل دور می ماند چون این وسایل تمرکز او را بهم می‌زنند.

- با توجه به اینکه گفتار درمانی واقعا انرژی بر است، تنها یکی از والدین نمی‌تواند از عهده کار برآید. اگر می ‌خواهید کودک هر چه زودتر سلامت خود را به دست بیاورد، با یکدیگر همکاری داشته باشید. حتی اگر در میان خانواده کسی می‌تواند به شما کمک کند، حجم کار برای شما والدین کمتر خواهد شد.

- آنچه که بسیار مهم است، صبوری و تحمل والدین است. به هیچ عنوان شرایط را برای فرزند تنش زا نکنید. اختلال گفتاری باعث عصبی شدن فرزند می شود و اگر شما هم کم طاقت باشید، روح کودک دچار حملات عصبی شدید شده که یادگیری را بسیار کند و حتی ناموفق می‌کند.

- کودک باید برای یادگیری، انگیزه داشته باشد. هر بار که تمرینی اجرا شده و موفق می‌شود، هدیه ای به او بدهید. از این پس کودک می‌داند، اگر تمام تلاش خود را داشته باشد تا مطالب بیشتری یاد بگیرید، پاداشی در انتظار او خواهد بود.

گفتار درمانی و  اختلال اوتیسم

یکی از دلایل بروز اختلال گفتاری، ابتلا به اوتیسم است. اگر کودک مبتلا به اوتیسم را از نزدیک مشاهده کرده باشید، متوجه می‌شوید که در تکلم واقعا مشکل دارد. در مورد اختلال گفتاری کودکان مبتلا به اوتیسم باید نکاتی را در نظر گرفت:

- در کودک انگیزه صحبت کردن ایجاد کنید.

کودکان به دلیل اینکه نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند، منزوی شده و ترجیح می‌دهند ساکت باشند. اما تا زمانی که جرات حرف زدن پیدا نکنند، این اختلال درمان نمی‌شود. لذا به آن ها کمک کنید. برای مثال در ابتدا با سوال کردن او را بدون اینکه متوجه شود، مجبور کنید حرف بزند. سپس در مراحل بعدی کلماتی را به او آموزش دهید که بتواند به کوتاهی، منظور خود را بیان کند. حتی می‌توانید عکس‌ها و وسایل را به عنوان نشانه برای او قرار دهید تا بهتر بتواند صحبت کند.

- از رفتار درمانی استفاده شود.

کودک باید بداند هر موقعیتی، رفتار خاص خود را می‌طلبد. برای آموزش می‌توانید از طریق خواندن داستان، استفاده از ویدیو و.... اقدام کنید.

- کودک در ارتباط افراد هم سن خود باشد.

حتما دقت کرده اید که خجالتی ترین بچه ها، وقتی در بین دوستان خود قرار می گیرند اجتماعی می شوند. لذا بازی کردن کودک مبتلا به اوتیسم با دوستان خود کمک می‌کند هم از نظر روحی در شرایط بهتری قرار داشته و هم اینکه مشکلات گفتاری او رفع گردد.

 

گفتار درمانی
 
 
 

 

انتشار در:

لیست هزینه ها جهت مشاوره تلفنی با کارشناس

مدت زمان مشاوره اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
15 دقیقه مشاوره با کارشناس 30,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
30 دقیقه مشاوره با کارشناس 60,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
45 دقیقه مشاوره با کارشناس 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
1 ساعت مشاوره با کارشناس 100,000 هزار تومان پرداخت آنلاین

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت 6104337858762212 به نام هما چیت بندپیر واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره 09925737185 پیامک یا واتساپ نمایید تا مشاور در کمترین زمان به خط شما تماس حاصل کند.

لطفا شماره تماس خود را به درستی وارد نمایید تا مشاوران ما بتوانند با خط شما تماس حاصل فرمایند


عودت وجه درصورت درخواست کاربر مبنی بر ناراضی بودن از مشاوره تلفنی