پر فشاری خون و نارسایی کلیه ها

خون به عنوان اصلی‌ترین مایع بدن است که موظف است از یک سو مواد غذایی، اکسیژن و هورمون‌ها را به اندام‌های مختلف بدن رسانده و از سویی دیگر، وظیفه تصفیه بافت‌ها را بر عهده دارد. به این معنا که مواد دفعی را به سمت کلیه‌ها می‌برد تا از طریق ادرار دفع شوند. حرکت خون در رگ‌ها، با فشار نرمال انجام می‌گیرد. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید چه عاملی منجر به ایجاد این فشار شده و هر گونه خروج از حالت طبیعی، چه عواقبی را به دنبال دارد؟

فشار خون بالا چیست؟

زمانی که خون در حال عبور از رگ‌های بدن است، برخورد آن به دیواره رگ‌ها منجر به ایجاد فشاری می‌شود که ادامه حرکت را برای خون میسر خواهد نمود. به این فشار، فشار خون گفته می‌شود. اکنون اگر شدت برخورد خون به رگ ها بالاتر از حد نرمال شود، اصطلاحا گفته می‌شود فرد به فشار خون بالا مبتلا شده است. اما اکنون این سوال مطرح خواهد شد که چرا گاهی این اتفاق رخ می‌دهد؟ انسداد عروق، باعث سفت شدن رگ‌ها شده و در نتیجه فضای کافی برای حرکت خون وجود نخواهد داشت. حجم خون نسبت به قدرت انعطاف رگ ها بیشتر شده و رگ‌ها قادر به تحمل آن نخواهند بود. همین عامل منجر به افزایش فشار خون می‌شود.

 

نارسایی کلیه

 

بیشتر بخوانید: نشستن زیاد و رابطه آن با دور قلب

وظیفه کلیه در بدن

در دو طرف کمر، دو اندام لوبیایی شکل وجود دارد که همانند کارخانه تصفیه عمل می‌کنند. خونی که در بدن چرخیده و اکنون سرشار از مواد سمی و زاید است، به کلیه ها می‌روند تا تصفیه شده و مجددا خون تمیز به بدن برگردد. بنابراین هر گونه مشکلی که برای کلیه ها رخ بدهد، به شدت سلامت بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که با دیدن کوچک‌ترین مشکل که مرتبط با کلیه‌ها باشد، باید به متخصص مراجعه کنید. یکی از عواملی که به شدت سلامت کلیه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، فشار خون بالا است. اما این دو چه ارتباطی با هم دارند؟

رابطه بین فشار خون بالا و کارکرد کلیه‌ها

همان‌گونه که گفته شد، فشار خون بالا زمانی ایجاد می‌شود که حرکت خون در رگ ها دچار مشکل شده و در نتیجه خون به دیواره عروق، فشار وارد می‌کند. در این صورت رگ‌ها بسیار آسیب پذیر خواهند شد. اکنون در نظر بگیرید که خون با این فشار در حال ورود به کلیه‌ها است. در نتیجه به رگ‌های کلیه آسیب وارد شده و کارکرد کلیه ها کاهش پیدا می‌کند. فشار زیاد به رگ‌ها، باعث می‌شود دیواره آن کشیده شده و همین مسئله منجر به ضعیف شدن آن‌ها خواهد شد. اکنون اگر چنین اتفاقی برای رگ‌های کلیوی بیفتد، قدرت خود را برای دفع مواد سمی و اضافی بدن از دست داده و بنابراین داخل بدن باقی می‌مانند. در چنین شرایطی، دو اتفاقی برای بدن رخ می‌دهد:

1- مواد سمی از بدن دفع نشده و در نتیجه بدن به مرور زمان مسموم می‌شود. این مسئله سلامت اندام‌های دیگر را به شدت متاثر می‌کند.

2- باقی ماندن مواد زائد و اضافی در بدن باعث می‌شود حجم خون کم نشده و فشار خون نسبت به قبل، بیشتر شود.

نشانه‌ها و علائم فشار خون بالا و نارسایی کلیه‌ها

همان‌گونه که متوجه شدید، فشار خون بالا با ابتلا به نارسایی کلیه، ارتباط مستقیم دارد. اگر چه در مواردی دیده شده است که افراد مبتلا به این مشکل، علائمی نشان نمی‌دهند، اما تحقیقات ثابت کرده است که کسانی که با این عارضه‌ها درگیر هستند، عمدتا نشانه‌های زیر در بدنشان وجود دارد:

- چون مواد سمی و نمک ها نمی توانند از بدن دفع شوند، در زیر پوست تجمع یافته و با علائمی همانند ورم کردن پا، ورم کردن قوزک پا و حتی ورم کردن دست و صورت مواجه می‌شوید.

- فرد که دچار این بیماری‌ها است، اشتهای کمتری خواهد داشت. همین عامل منجر به کاهش وزن خواهد شد.

- حالت تهوع، بی حالی و خستگی، از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

- چنین فردی نمی‌تواند به خوبی بر روی امور روزمره و کاری خود تمرکز کند و مهم‌ترین علت آن، بالا بودن فشار خون و عدم دفع مواد سمی از بدن است.

- به تدریج، اختلالت خواب نیز بروز می‌کند.

- حجم ادرار به شدت تغییر می‌کند، یعنی دچار کاهش یا افزایش می‌گردد.

- تجمع مواد در زیر پوست منجر به تیره شدن رنگ پوست بدن می‌شود.

- به تدریج دردهای عضلانی و درد در ناحیه قفسه سینه نیز شروع می‌شود. خون با فشار زیاد در حال پمپ شدن به قلب بوده و همین مسئله باعث درد در این ناحیه می‌شود.

- اختلال دیگر در تنفس است که نفس‌ها کوتاه خواهد شد.

تشخیص نارسایی کلیه ناشی از فشار خون بالا

زمانی که به متخصص مراجعه می‌کنید، در صورتی که علائم گفته شده را در وجود شما مشاهده نماید، قطعا تشخیص اولیه آن نارسایی کلیه در اثر فشار خون بالا است. اما برای اطمینان، از شما می‌خواهد آزمایشاتی را انجام دهید. دو تست برای این منظور توصیه می‌شود:

1- آزمایش خون

در نمونه گیری خون، فاکتورهایی که نشان دهنده سلامت کلیه‌ها است، اندازه گیری شده و در نتیجه تعیین کننده وضعیت سلامت این اندام خواهد بود.

2- تست ادرار

برای اینکه مشخص شود آیا آلبومین در خون وجود دارد یا خیر، تست نوار آلبومین باید انجام شود. از سویی دیگر در تست ادرار، نسبت کراتین ادرار به آلبومین اندازه گیری خواهد شد. نتیجه این دو تست، مشخص کننده نارسایی کلیه ها خواهد بود.

دقت داشته باشید که اگر به موقع آزمایشات مربوط به سلامت کلیه‌ها انجام شود، می‌تواند شما را از آسیب های جدید و بیشتر در امان نگه دارد. لذا به محض دیدن علائم بیماری، حتما به متخصص مراجعه نموده و آزمایشات توصیه شده را در اولین زمان انجام دهید.

نارسایی کلیه ها

بیشتر بخوانید: تشخیص سریع سکته قلبی و درمان آن

جلوگیری از نارسایی کلیه به دلیل فشار خون

نارسایی کلیه به دلایل مختلف رخ می‌دهد. در نتیجه هم علائم متفاوتی داشته و هم اینکه برای جلوگیری از بروز نارسایی کلیه‌ها باید براساس عامل ایجاد کننده آن عمل نمود. در صورتی که عامل این مشکل، فشار خون بالا باشد، برای اینکه از دست این بیماری در امان بمانید، باید موارد زیر را حتما مد نظر داشته باشید:

1- رژیم غذایی سالم داشته باشید. متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل اینکه فست فودها بخش مهمی از سفره غذایی مردم را تشکیل می‌دهند، از طرفی خوردن خوراکی های شور، باعث شده فشار خون بالا بیشتر شده و نارسایی های کلیوی نی افزایش یابد.

2- ورزش کردن و تحرک را فراموش نکنید. این کار هم به سلامت قلب کمک کرده و هم از گرفتگی عروق جلوگیری خواهد کرد. در واقع ورزش کردن باعث می شود از افزایش فشارخون جلوگیری شود.

3- سیگار کشیدن، بدترین عادتی که برخی از افراد دارند. سیگار کشیدن به معنی وارد کردن سم به بدن است و باید حتما ترک شود. شما نمی‌توانید سیگار بکشید و انتظار داشته باشید بدنتان سالم بماند. یکی از عوارض سیگار کشیدن و مصرف دخانیات مسدود شدن عروق و فشار خون بالا است. به طور کلی اگر می خواهید زندگی سالم داشت هباشید حتما باید سیگار کشیدن را ترک کنید.

4- وزن شما باید ایده آل باشد. چاقی به دلیل افزایش چربی در رگ‌ها که منجر فشارخون بالا می‌شود، نارسایی کلیه‌ها را به دنبال خواهد داشت. تقریبا اغلب افراد چاق، با این دو مشکل روبرو هستند. لذا باید رژیم غذایی مناسب در پیش گرفته و وزن خود را به حالت  نرمال برسانید. قطعا کاهش وزن، مزایای دیگر همانند کاهش فشار بر روی مفاصل، جلوگیری از ابتلا به سکته، دیابت و... را نیز به دنبال دارد. لذا عاقلانه ترین کار است که وزن خود را کم کنید.

5- استرس برای بدن سم است. جالب است بدانید که تحقیقات نشان می‌دهد استرس ریشه اصلی تمامی امراض جسمی است که البته زمینه را برای ابتلا به سایر اختلالات روانی فراهم می‌کند. سعی کنید همواره آرامش داشته باشید و در صورتی که به استرس دچار شدید، درمان ار تحت نظر روانشناس شروع کنید.

6- در صورتی که فشار خون بالا دارید، قبل از اینکه مشکل به کلیه‌ها برسد، دارو درمان را شروع کنید. با این کار فشار خون کنترل شده  آسیب کمتری به کلیه ها وارد خواهد شد. البته دقت داشت هباشید که دارو درمان تنها در صورتی موثر خواهد بود اصول زندگی سالم را در نظر داشت باشید و تمامی موارد ذکر شده در فوق را همواره مد نظر قرار دهید.

انتشار در: