پروبیوتیک ها و کاربردهای درمانی

در مورد پروبیوتیک ها باید گفت، از آن نوع باکتری ‌ها و مخمر هایی هستند که برای سلامتی بدن و به ویژه برای سیستم گوارش مفید هستند و با کارکرد خود، می‌توانند به بهبود وضعیت روده، کمک کنند. در مورد ارتباط مثبت پروبیوتیک ها و روده باید گفت که می‌توانند برای سیستم ایمنی بدن مفید باشند و همچنین احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را نیز در افراد کاهش دهند.

پروبیوتیک ها

اهمیت پروبیوتیک ‌ها برای روده به حدی است که، هر گاه در مورد سلامتی روده بحث میشود و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود، اولین موضوعی که به ذهن می‌رسد، استفاده از پروبیوتیک ها می‌باشد.

سلامت روده از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند سلامت کلی بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. همچنین باید گفت که سلامت دیگر اعضای بدن نیز بی ارتباط با روده ها نیست. در نتیجه باید بسیار مراقب آن باشید و تلاش بیشتری برای بهینه سازی عملکرد روده و اطمینان از سلامت آن داشته باشید.

چگونگی عملکرد پروبیوتیک ‌ها و نقش آن در سلامت روده

پروبیوتیک ها، میکرو ارگانیسم هایی هستند که میزانی از آن ها به طور طبیعی در بدن وجود دارند و بخش دیگری از آن ها از طریق برخی غذاهای تخمیر شده و یا مصرف دارویی وارد بدن می‌شوند. تحقیقات گوناگون در این زمینه بیان می‌دارند که تعادل یا عدم تعادل باکتری های سیستم گوارش، ارتباط مستقیم با بروز بیماری ها و سلامت عمومی بدن دارد. در واقع آنها باکتری و مخمر های زنده در بدن هستند و در حفظ این تعادل، نقش اساسی دارند. در واقع ‌ پروبیوتیک ها به خوبی می‌توانند تعادل میان باکتری‌ های خوب و بد را، در بدن حفظ نمایند و  از این طریق به قدرت و توانایی بدن ‌بیفزایند و کمک کنند تا بدن به خوبی به فعالیت ‌های خود بپردازد.

به طور طبیعی، پروبیوتیک ها درون بدن انسان یافت میشوند و میزان زیادی از آن از طریق مصرف برخی غذاها و مکمل‌ های تقویتی و غذایی که حاوی مواد پروبیوتیک هستند نیز تامین می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای سلامت روده و دستگاه گوارش، به میزان کافی از آن مصرف کنید. زیرا پروبیوتیک ‌ها می‌توانند به عنوان عاملی موثر، در هضم و حرکت دادن آسان غذا باشند و عملکرد حرکات دودی روده را بهتر می‌سازند. زمانی که روده بر اثر مشکلی که ایجاد شده و یا مصرف آنتی بیوتیک ها، باکتری های خوب خود را از دست بدهد، پروبیوتیک ها میتوانند به جایگزینی آن ها در روده کمک نمایند. معمولا پزشکان برای بهبود مشکلات گوارشی، آن ها را تجویز مینمایند.

آن ها می‌توانند برای درمان برخی از بیماری ‌ها و اختلالاتی همچون، سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر، بیماری التهابی روده، اسهال عفونی و ویروسی، اسهال ناشی از مصرف آنتی‌ بیوتیک ‌ها نیز موثر باشند و روند درمانی را سرعت بخشند.

مصرف پروبیوتیک باعث می‌شود که در روده کوچک، باکتری هایی که از قبل وجود داشته اند، به صورت ساکن باقی نمانده و با اثرگذاری بر میکرو ارگانیسم های بیماری زا، در نهایت از طریق روده بزرگ خارج شوند. بنابراین باید به میزان کافی از آن استفاده نمود. فراموش نکنید که مصرف بیش از حد پروبیوتیک ها، منجر به اثربخشی بیشتر نخواهد بود و به صورت طبیعی دفع خواهند شد. برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، باید به صورت منظم و روزانه از پروبیوتیک ها استفاده نمایید تا از مزایای سلامتی دستگاه گوارشی بهره مند شوید.

فواید پروبیوتیک ها

یک سیستم گوارشی سالم که تضمین کننده ی سلامت روده ها و سیستم ایمنی بدن باشد، برای همه سنین ضروری است و برای این عمل، از شیرخواران گرفته تا بزرگسالان نیز باید پروبیوتیک مصرف کنند و یک ضرورت محسوب میشود. می‌توان گفت که پروبیوتیک ها برای بدن از فواید بسیار زیادی برخوردارند، به طوری که مصرف آن تا حد قابل توجهی از رشد باکتری ‌های مضر که معمولا در شرایط استرس زا برای افراد ایجاد می‌شود، جلوگیری نموده و آن را به خوبی کنترل می‌کند و نقش موثری در سلامت افراد خواهد داشت.

در واقع میزانی از پروبیوتیک می‌تواند به خوبی از روده ها محافظت نموده و در افزایش تعداد باکتری های سالم و مفید، هضم آسان تر غذا، حرکت و فعالیت روده ها و تولید ویتامین های مفید و ضروری، کمک کننده باشد.

باکتری های خوب نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن دارند و از رشد باکتری هایی که سبب بیماری می‌شوند، جلوگیری می‌کنندو پروبیوتیک ها می‌توانند در این زمینه، نقش خوبی داشته باشند. همچنین می‌توانند، نقش موثری در حفظ تعادل سطح مواد معدنی و میزان الکترولیت بدن داشته باشند و به صورت غیر مستقیم به کنترل فشار خون یاری رسانند. همچنین مصرف پروبیوتیک در کاهش گلیکاسیون که باعث افزایش رادیکال های آزاد می‌شوند، موثر هستند. بنابراین برای مبارزه با انواع بیماری های قلبی و عروقی نیز اثربخش خواهند بود. 

کمک به حفظ تعادل باکتری ‌های خوب و بد روده، حفظ سلامتی دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش میزان عفونت های گوارشی، درمان انواع اسهال، کاهش کلسترول و کاهش فشار خون، کمک به بهبود جذب مواد معدنی و تقویتی و کنترل رشد ویروس ها و باکتری های بیماری زا را، میتوان از فواید مهم پروبیوتیک ها در تضمین سلامت بدن به شمار آورد.

 

پروبیوتیک ها

اهمیت پروبیوتیک ها در روده

پروبیوتیک ها به عنوان گروهی از موجودات کوچک و ریز هستند که در روده تجمع دارند و تحت عنوان باکتری روده خوانده می‌شوند. در واقع روده حاوی صدها نوع و طبق برخی آمارها، حتی بیش از هزار نوع مختلف، از این موجودات کوچک میکروسکوپی است و این موجودات، به عنوان باکتری، مخمر و ویروس هستند و بخش عمده‌ ای از آن ها را  باکتری ها تشکیل می‌دهند.

معمولا  این نوع باکتری ‌های روده، در آخرین بخش از دستگاه گوارش، یعنی همان روده‌ ی بزرگ یافت میشوند و بهتر است بگوییم که به عنوان یک عضو بدن محسوب می‌شوند و تمام فعالیت‌ های متابولیک باکتری ‌های روده نیز تحت تاثیر آن قرار دارد. آن ها فیبرها را به زنجیره‌ی کوتاهی از اسیدهای چرب (مانند اسید بوتیریک، اسید پروپیونیک و اسید استیک) تبدیل می‌کنند که می‌توانند به خوبی دیواره‌ های روده را تغذیه نموده و پس از آن اقدامات متابولیک فراوانی را انجام دهند.

همانطور که بیان شد، آن ها می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و سلامت روده را کنترل کنند که این امر، از تراوشات ناخواسته‌ی مواد به درون بدن، جلوگیری نموده و عکس العمل سیستم ایمنی بدن، در برابر بیماری ها را افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است که برخی از اعضای روده، نمی‌توانند چندان مفید باشند. باید گفت که برخی از اعضای روده کاملا مفید و موثر و برخی دیگر نیز مضر هستند. وجود باکتری ‌های روده ای نامتعادل، می‌تواند عامل بسیاری از بیماری ‌ها مانند، دیابت نوع 2، سندرم متابولیک، چاقی مزمن، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، سرطان روده، آلزایمر، افسردگی و بسیاری از بیماری های دیگر نیز باشند. ولی پروبیوتیک ‌ها به خوبی قادر به برقراری تعادل و حفظ آن هستند. بنابراین باید گفت که باکتری ‌های روده، نقش ‌های بسیاری مفیدی ایفا می ‌کنند و در حفظ سلامت بدن، موثر هستند.

نکات مفید برای سلامتی روده

تغذیه مفید و پرهیز از خوراکی های ناسالم و همچنین، نوشیدن آب و مایعات کافی در طول روز، عوامل مهمی برای سلامت روده محسوب می‌شوند و کمک خوبی برای عملکرد روده خواهند بود. زیرا منجر به حفظ سلامت روده از طریق دفع سموم اضافی و از بین بردن مواد مضر خواهند شد.

توصیه میشود که در رژیم غذایی خود، حتما خوردن غذاهایی که حاوی فیبر هستند را بگنجانید که شامل، آجیل و دانه های خوراکی، میوه ها و سبزیجات تازه می‌شوند و در حفظ باکتری های مفید روده نیز موثر خواهند بود.

توصیه میشود میزان مصرف شیرینی جات، غذاهای فرآوری شده، چربی های حیوانی را تا حد امکان محدود کنید، زیرا وجود آن ها در روده به عنوان موادی برای باکتری های ناسالم عمل کرده و هضم غذا را با مشکل مواجه نموده و به روده ها آسیب وارد میآورد و عملکرد آن را مختل می‌نماید.

سعی کنید با مصرف روزانه پروبیوتیک ها از طریق مواد غذایی گوناگون، میزان باکتری های خوب خود را افزایش داده و بهبود بخشید. فراموش نکنید که داشتن باکتری سالم و مفید میتواند نقش موثری در سلامت گوارشی و بهبود عملکرد روده های شما داشته باشد.

با توجه به آنچه که در این مقاله درباره‌ی پروبیوتیک ها و تاثیر آن ها در گوارش صحبت کردیم، پروبیوتیک ها در واقع نوعی باکتری مفید هستند که  میزان مشخصی از آن ها نیز برای بدن مفید میباشند و به صورت تاکیدی بیان می‌شود که برای حفظ سلامتی خود، مصرف پروبیوتیک ها را جدی بگیرید. این ماده در بسیاری از مواد غذایی مانند، خیار شور، کفیر، شیر و ماست حاوی پروبیوتیک و نان های تهیه شده از خمیر ترش، ذرت، کلم بروکلی و... وجود دارد و همچنین می‌توان آن را  به صورت قرص و مکمل غذایی نیز مصرف نمود. در نهایت باید این نکته ی مهم را بیان کنیم که اگر چه مواد پروبیوتیک برای رفع مشکلات گوارشی بسیار مفید عمل میکنند، ولی مزایای آن تنها محدود به این عامل نیست و این باکتری های مفید، مزایای بسیار زیاد دیگری نیز برای دیگر اعضا و سلامتی بدن دارند.

پروبیوتیک ها

انتشار در: