هدف یا رویا، تفاوتشان در چیست؟

می‌خواهم این سوال را از دیدگاه خودم پاسخ دهم، تفاوت بین آرزوها و اهداف در برنامه ریزی برای عمل کردن و انجام دادن کار و تعهد به رسیدن به اهداف است.

یعنی چه؟

آرزو یعنی اهدافی که برای رسیدن به آن ها برنامه ای نداریم، آرزوهایی که داریم تا زمانی که برای آن ها برنامه ی اجرایی نریزیم و مشغول پیاده سازی آن برنامه ی اجرایی نشویم آرزو باقی می‌مانند.

البته برخی آرزو ها واقعا آرزو هستند. برای مثال ایجاد صلح جهانی، آرزوی زیبایی است، اما هر روز در سراسر این کره ی خاکی بزرگ جنگ و درگیری هایی ایجاد می‌شود و صلح ها و بخشش‌هایی هم اتفاق می‌افتد.

برای این که بتوانیم بر زندگی خودمان تاثیر گذار باشیم، بهتر است بر قسمتی تمرکز کنیم که می توانیم آن را تغییر دهیم، به معنای بهتر: به جای لعنت فرستادن به تاریکی، چراغی روشن کنیم.

 احتمالا می دانید در مورد چه موضوعی می نویسم، مثال مسابقه ی دو بین  خرگوش و لاکپشت، که در آن لاکپشت به دلیل داشتن مداومت و استقامت در مسیر مسابقه پیروز شد. در زندگی نیز همین امر صادق است. اعمالی که به صورت غیر منظم و مقطعی برای رسیدن به اهدافتان انجام می دهید شما را به نتایج بزرگی نمی رسانند، بلکه شما زمانی به نتایج بزرگ می رسید که به اهدافی که انتخاب کرده اید وفادار باشید و برای رسیدن به آن ها هر روز کاری انجام دهید.

فرق بین آرزوها و اهداف ما چه هستند؟

تفاوت هدف با آرزو و تشخیص آن برای اغلب افراد کمی دشوار به نظر می رسد و اکثراً نمی دانند آیا آرزویشان همان اهدافشان است یا این دو راهشان از هم جداست؟  آیا می توانیم به ایده ها، رؤیاها و آرزوهای خود به عنوان هدف نگاه کنیم؟ از کجا باید بدانیم خواسته ما، همان اهداف ماست؟ بیشتر افراد نمی دانند تفاوت هدف با آرزو در چیست و این‌گونه فکر می کنند که آرزوها و رؤیاهایشان دقیقاً همان اهدافشان است در طول روز دوست دارند به آنها فکر کنند تا آن آرزوها تحقق یابد اما واقعیت در چیست؟ 

بیشتر افراد فکر می کنند که آرزوهای آنها همان اهداف آنهاست و رویاهای خود را اهداف می نامند به همین دلیل بیشتر اوقات سعی می کنند با خیال پردازی و تجسم آن را به‌عنوان هدف قلمداد کرده و در انتظار معجزه ای برای تحقق این آرزوها باشند به‌راستی تفاوت هدف با آرزو در چیست؟ این سؤال بیشتر برای افرادی پیش می آید که تعریف درستی هدف و آرزو ندارند و احساس می کنند رؤیاهایشان همان اهداف آنان در زندگی‌ است و تنها راه رسیدن به این رؤیاها، تجسم آن است. اجازه دهید اول هدف و آرزو را تعریف کنیم سپس به بررسی کامل تفاوت هدف با آرزو خواهیم پرداخت.

احتمالا در حال مطالعه ی این مقاله در موبایلتان هستید، به این فکر کرده اید که هر روز چند بار به موبایلتان سر می زنید؟

اولین کاری که هر روز صبح بعد از بیدار شدن انجام می دهید چیست؟

هر روز چندین بار به موبایل خودمان سر می زنیم و اصلا وقتی گوشی موبایلمان کنارمان نیست انگار آرامش و قرار نداریم

چرا به اهدافمان این قدر سر نمی زنیم؟

چرا به اهدافمان به اندازه ی موبایلمان اهمیت نمی دهیم؟

همین حالا از خودتان بپرسید آخرین باری که کاغذی که روی آن اهدافتان را نوشته اید مرور کرده اید چه زمانی بوده ؟

آخرین قدمی که برای رسیدن به اهدافتان برداشته اید و به صورت مستمر آن را ادامه داده اید چه زمانی بوده؟

ما هر روز موبایلمان را همراهمان داریم و هر روز شارژ اش می کنیم اما چرا هر روز برای رسیدن به اهدافمان کاری نمی کنیم و هر روز اهدافمان را مرور نمی کنیم و هر روز یک قدم کوچک برای رسیدن به اهدافمان بر نمی داریم؟

هدف چیست؟

جازه دهید تا این بخش را با قسمتی از داستان شازده کوچولو شروع کنیم تا به بهترین شیوه معنی و مهفوم هدف‌گذاری را درک کنید شاید در قالب داستان کودکانه باشد اما این قسمت از داستان به بهترین شیوه از هدف‌گذاری می گوید.  در این داستان شاهزاده از گربه سؤال می کند که باید کدام طرفی بروم؟ گربه می گوید کجا می خواهی بروی؟ شاهزاره می گوید: خودم هم نمی دانم. پس گربه در جواب می گوید: پس از هرکجا که بروی فرقی نمی‌کند. از این داستان این استنباط می شود که شخصی که هدف خاصی نداشته باشد هرطور زندگی کند هیچ موفقیتی در آن دیده نخواهد شد. در کل هدف‌گذاری فرآیندی است که طی آن شخص برای رسیدن به مقاصد و خواسته هایش، برنامه ریزی کرده و میزان پیشرفت او از طریق آن سنجیده می شود. یعنی هرچه هدف گذاری صحیحی داشته باشد درصد پیشرفت وی نیز بالا خواهد رفت. وقتی شخصی هدف گذاری می کند درواقع مراحل رسیدن به آن هدف را زمان بندی می کند، بعد از آن است که خواهد فهمید که با توجه به زمان‌بندی که داشته، به چه میزان از خواسته اش فاصله دارد. حال می توان گفت هدف گذاری تلاشی است که اگر هدفمند باشد شخص می تواند به بهترین شیوه موفقیت را در آن کار مشاهده کند.

آرزو چیست؟

رزو خواسته ای است که دوست داریم آن تحقق پیدا کند اما در اولویت قرار ندارد. به‌طورکلی هر فکر و رؤیایی که در ذهن ما به عنوان خواسته خطور کند و برای تحقق آن برنامه‌ریزی درستی نداشته باشیم دقیقاً همان آرزوست و تفاوت آرزو با هدف در این قسمت مشخص می شود. اغلب رؤیاها در محدوده فرکانسی ما نیستند به فرض مثال اگر محدوده باور و ذهن ما ۱ باشد آرزو و رویای ما اغلب ۵ است و طبق قانون تکامل باید به ترتیب از ۱ به ۵ رسید و سیر تکامل به هیچ وجه اجازه پرش از ۱ به ۵ را نمی دهد پس در همان مرحله آرزو باقی می ماند. با هد‌ف‌گذاری و برنامه‌ریزی به‌آسانی می توان سیر تکامل را طی کرد. پس آرزوها چون اشتیاقی سوزان در آن دیده نمی شود برای آن برنامه‌ریزی درستی پیاده نخواهیم کرد. امیدواریم تا اینجای کار تفاوت آرزو و هدف برایتان روشن شده باشد.

تفاوت رویا و هدف در کار

بد نیست در ابتدا تفاوت بین هدف و رویا را بشناسیم. یکی از مهم‏ترین وجوه تفکیک هدف از رویا، عملیاتی بودن هدف است. در حیطه مدیریت استراتژیک به این نکته اشاره می‏شود که بین آنجایی که هستیم (وضعیت فعلی) و آنجایی که می‏خواهیم باشیم (هدف یا وضعیت مطلوب) باید بتوانیم یک مسیر کاملا عملیاتی ترسیم کنیم. البته این موضوع به این معنی نیست که رویاپردازی کار نامناسبی است؛ بلکه باقی ماندن موضوعات در حد رویا و نبود مسیر عملیاتی برای آن مشکل آفرین است. این روزها در بسیاری از سازمان‏ها، شرکت‌ها و حتی دولت‏ها این موضوع به چشم می‏خورد که افراد با درک نادرست از علم مدیریت استراتژیک، منابع بسیاری را از بین می‏برند و نتیجه‏ای حاصل نمی‏کنند. چقدر از این جملات شنیده‏ایم که ما می‏خواهیم اولین، بزرگ‌ترین، سریع‏ترین، پرسودترین، پیشرفته‏ترین و قدرتمندترین باشیم.کافی است سری بزنیم به بیانیه مأموریت، چشم‌انداز یا اهداف بلندمدت بسیاری از سازمان‏ها، ارگان‏ها، شرکت‌ها و حتی کشورها. آنگاه درمی‏یابیم که بین نقطه‌ فعلی و هدف مدنظر، فرسنگ‏ها فاصله وجود دارد. این موضوع حتی در زندگی شخصی ما نیز بسیار نمود دارد

چرا باید آرزوها را از اهداف جدا کرد؟

همه ما دوست داریم به آرزوهای خود برسیم در واقع آرزوهای ما همان خواسته های ما هستند و دستیابی به این خواسته ها و تحقق رؤیاها یکی از لذت بخش‌ترین لحظات زندگی ما خواهد بود. اما واقعاً چرا به بیشتر آرزوهایمان نمی رسیم؟ چرا بیشتر رؤیاهای ما تحقق پیدا نمی کند؟ این سؤال‌های بسیار مهمی است که برای بیشتر افراد بی پاسخ مانده است.کمی بالاتر تا حدی به تفاوت هدف با آرزو را با تعریف آنها پرداختیم و حال می دانید که آرزو و هدف با وجود شباهت، تفاوت های اساسی با هم دارند.

درواقع یکی از اشتباهات افراد برای تحقق رؤیاها و رسیدن به اهدافشان این است که نمی دانند تفاوت هدف با آرزو چیست و این‌گونه فکر می کنند که وقتی آنان رویایی در سر دارند درواقع همان اهداف آنان است که با تجسم کردن می توانند به آن برسند.

واقعیت این است باید در میان آرزوها، هدف و یا اهداف را پیدا کرده و برای آنان برنامه ریزی کرد در طول روز یا هفته و ماه، بنا به ورودی‌هایی که دریافت می کنیم رؤیاها و آرزوهای ما شکل می‌گیرند و شاید در حد یک هفته یا یک ماه دوام نیاورند اگر دقیقاً آنها را نشناخت کل زندگی فرد با رؤیاپردازی که نتیجه آن فقط شارژ و انگیزه ای چند روزه است، سپری می شود و در واقع عملاً هیچ کاری انجام نداده است. زمانی که فرد اهداف خود را میان آرزوهای خود پیدا کند و برای آن برنامه‌ریزی کند، رفتار، زندگی، و تمامی کارهای وی با برنامه و نظم خاصی صورت می گیرد.

مراحل تبدیل آرزو  به هدف 

کاملاً واضح مشخص کنید:

۱-دقیقاً به چه میزان درآمد ماهانه می خواهید برسید.

۲-کی به این میزان درآمد می رسید و ثروتمند می شوید

.با طرح این سؤالات ذهن شما درگیر می شودکه چطور می توان در این مدت به درآمد ماهانه دلخواه رسید.

شروع به تحقیق می کنید و برای رسیدن به آن تلاش می کنید.

هرجا آموزش افزایش درآمد می بینید به سمت آن جذب می شوید.

این انتخاب هدف زندگی درست است و  شما را به موفقیت می رساند.

وقتی به دقت تعیین کنید چه می خواهید راه‌های رسیدن به آن به زودی برای شما نمایان می شود.


 

انتشار در: