مشاوره نوجوان و توصیه هایی برای ارتباط بهتر با نوجوان

مشاوره نوجوان و توصیه هایی برای ارتباط بهتر با آنها

یکی از چالش های مشترک والدین در سراسر دنیا، ارتباط با نوجوانان است. دوران بلوغ یکی از سخت ترین و پر تلاطم ترین برهه های زندگی هر شخصی محسوب می شود و در این دوران، والدین، اعضای خانواده، دوستان و حتی خود نوجوانان به شکل های مختلفی تحت فشار و آسیب هستند. برخی از نوجوانان در دوران بلوغ ساکت می شوند، بیشتر به حلقه دوستان خود وابسته می شوند و پدر و مادر خود را نادیده می گیرند. در مقابل، عده دیگری از نوجوانان عصبانی و پرخاشجو می شوند، زود از کوره در می روند و تلاطم های شدید احساسی را تجربه می کنند. زندگی کردن و  کنترل کردن این بمب های ساعتی، چالش اکثر والدین در کشورهای مختلف است. اگر پای صحبت نوجوانان در جلسات مشاوره بنشینید، با جملات و عباراتی مانند" والدینم مرا درک نمی کنند، آنها به من گیر می دهند، من آزادی ندارم، چه فایده ای دارد که بخواهم مشکلاتم را به آن ها بگویم، آنها در هر صورت من را درک نمی کنند و ..." روبروی می شوید. در مقابل والدین معتقدند که این نوجوانان هستند که در های ارتباطی را بسته اند و صحبت کردن با آن ها بسیار سخت و دشوار است.

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

آنچه که اهمیت دارد، حفظ ارتباط و چارچوب های احساسی مشخص در دوران بلوغ است. نوجوانان در این دوران استرس زیادی را تحمل می کنند و مکانیزم های مختلفی را برای بروز این استرس پیش می گیرند. عده ای فریاد می زنند، عده ای در لاک خود فرو می روند و عده ای تلاش می کنند تا با پدر و مادر خود ارتباط برقرار کنند. در مقابل این پدر و مادر هستند که می توانند با توجه به شناختی که از فرزندان خود دارند و در صورت لزوم، با کمک متخصصان و مشاوره نوجوانان، چارچوبی امن را برای این دوران گذار تعیین کنند و برای بهبود ارتباط با نوجوانان خود تلاش کنند. ما در این مقاله در خصوص راه های مناسب برقراری ارتباط با نوجوانان و کمک به آن ها برای عبور از این دوران بحرانی، صحبت خواهیم کرد.

 مشاوره نوجوان و توصیه هایی برای ارتباط بهتر با نوجوان!

بیشتربخوانید: علائم و نشانه های بلوغ را در دختران و پسران بشناسیم

چگونه با نوجوان خود ارتباط برقرار کنیم؟

• پیش از آغاز نصیحت، به حرفایش گوش کنید: شاید این یکی از سخت ترین توصیه ها به پدران و مادران باشد. به طور غریزی، والدین به دنبال حل کردن مشکلات کودکان خود هستند اما ارائه نصیحت هایی قبل از شنیدن مشکل یا درک درست آن،  می تواند ارتباط موثر میان فرزندان و والدین را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر آن، شاید نوجوان شما به دنبال راه حل نباشد و تنها به دنبال شانه ای برای درد و دل بگردد. بنابراین، از او بپرسید:"آیا می خواهی که تنها به حرفهایت گوش کنم یا اینکه به دنبال راه حل هستی؟ "

• تفاوت های خود و فرزندتان را جدی بگیرید: اگرچه شما این فرد را به دنیا آورده اید و بیش از ده سال است که با هم در زیر یک سقف زندگی می کنید، اما شما دو انسان کاملا متفاوت هستید. مثلا ممکن است شما اهل برنامه ریزی دقیق باشید اما فرزند نوجوان شما بیشتر بر روی موج زندگی سوار باشد و برای چیزی برنامه ریزی نکند. این تفاوت ها می توانند زمینه ساز مشکلات و جر و بحث در خانه شوند، پس آن ها را تشخیص داده و درک کنید.

• به نوجوانان خود فضا دهید: مانند هر انسان دیگری، نوجوانان نیز به فضای خصوصی خود و تنهاییشان نیاز دارند. نوجوانان ممکن است در جمع هدفون های خود را به گوش بگذارند یا در لپ تاپ و گوشی خود غرق شوند. در چنین زمان هایی، خلوت آن ها را به هم نزنید یا آن ها را مجبور نکنید تا به جمع خانواده بیایند. استفاده از فضای خصوصی تا حد مقبول، نیاز نوجوانان است و شما باید این امر احترام بگذارید. با این کار می توانید احترام و اعتماد نوجوانان را نیز به خود جلب کنید.

• قوانین به کمک شما می آیند: نوجوانان به سنی رسیده اند که درک صحیحی از قوانین و اهداف پشت آن ها داشته باشند. بنابراین، یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش تنش ها در فضای خانه، وضع قوانین و مقرراتی است که بتوانند اولویت های تمام اعضای خانواده را پوشش دهند. به عنوان مثال، اگر در خانه شما صرف غذا در کنار تمامی اعضای خانواده یک قانون و اولویت است، قانونی وضع کنید که بر اساس آن هیچ کدام از اعضای خانواده با گوشی همراه خود به سر میز غذا نیایند. شما می توانید این قوانین را به گونه ای منطقی و منعطف وضع کنید که تمام اعضای خانواده، در سنین مختلف، بتوانند در چارچوب تعیین شده با آرامش زندگی کنند و مطلوبیت های خود را نیز در خانه داشته باشند.

مشاوره نوجوان و توصیه هایی برای ارتباط بهتر با نوجوان!

• سوالاتی که می توانند آغازگر یک مکالمه باشند: برای برقراری ارتباط با نوجوان خود، از سوال هایی با پایان باز استفاده کنید. به عنوان مثال، از او نپرسید "آیا روز خوبی در مدرسه داشتی؟". به جای این پرسش می توانید از او بپرسید:"امروز مدرسه چطور بود؟" یا "کدام بخش از روزت برایت از همه مهم تر بود؟/ هایلایت امروزت چیست؟". با طرح چنین پرسش هایی به نوجوان خود اجازه دهید تا صحبت کند و دیدگاه ها و عواطف خود را با شما در میان بگذارد. شما با این کار می توانید نوجوانان خود را به مکالمه بیشتر دعوت کنید و از عواطف، ترسها، استرس ها و از همه مهمتر، طرز فکر آن ها نسبت به مسائل پیرامون آگاه شوید. فراموش نکنید که موفقیت هر رابطه ای، به برقراری ارتباط صحیح و مستمر در آن رابطه وابسته است، حتی اگر طرف مقابل فرزندتان باشد.

ارتباط با نوجوانان و یک مثال

خود را به جای فرزند نوجوانتان قرار دهید! این کار چندان سختی نیست؛ همه ما دوران نوجوانی را تجربه کرده ایم. زمانی که در ارتباط با نوجوانان خود به مشکل بر می خورید و یا متوجه یک بحران احساسی و روحی در نوجوان خود می شوید، سعی کنید در قدم اول خود را به جای او قرار دهید و دنیا را از دریچه چشم او تماشا کنید. تصور کنید به اتاق نوجوان خود می روید و متوجه می شوید که وی به جای انجام تکالیف مدرسه خود، مشغول صحبت کردن  با دوستانش است. این امر می تواند شما را بسیار عصبانی کند. ممکن است شما با خود فکر کنید که فرزندتان زمان کافی را برای درس هایش صرف نمی کند و این امر ممکن است آینده وی را تحت تاثیر قرار دهد. حال بیاید از منظر فرزندتان به شرایط نگاه کنیم. او احتمالا با خود می گوید:"باید پاسخ دوستم را بدهم تا دعوا و مشکل به وجود آمده در مدرسه را با هم حل کنیم".

مشاوره نوجوان و توصیه هایی برای ارتباط بهتر با نوجوان!

همانطور که می بینید، شما و فرزندتان در دو واقعیت موازی زندگی می کنید. آنچه که برای شما اهمیت دارد، در حال حاضر اولویت فرزندتان نیست و بالعکس. عکس العمل شما در چنین شرایطی چیست؟ داد و فریاد، نصیحت، تنبیه و گرفتن موبایل از نوجوان یا ترک کردن اتاق؟ هیچ کدام از این موراد بازخورد صحیحی نسبت به این موضوع نیستند.

شما باید نزد فرزند خود بروید و از او در خصوص شرایط سوال کنید:"آیا موضوع مهمی رخ داده که با دوستانت صحبت می کنی؟" یا "موضوعی هست که من بتوانم به تو در حلش کمک کنم؟" به حرفهایش به خوبی گوش دهید و تلاش کنید واقعیت را از منظر او ببینید و درک کنید؛ حتی اگر کاملا در این راه موفق نباشید.

پس از شنیدن صحبت ها می توانید در این سناریو، این گونه پاسخ دهید:"من متوجه هستم که دعوا کردن یا قهر بودن با دوستان، چقدر می تواند سخت باشد. اما این را هم می دانم که فردا امتحان مهمی داری و باید برایش آماده باشی. کارهای مدرسه وظیفه توست و باید آن ها را به نحو احسنت انجام دهی. بنابراین، بیا با همفکری هم برنامه ای بریزیم تا از زمان باقی مانده استفاده کنیم. بدین شکل، تو می توانی مشکلت را با دوستت حل کنی و آمادگی لازم برای امتحان فردا را هم کسب کنی". در این مکالمه، تلاش کنید تا از عباراتی مانند "من درک می کنم" استفاده نکنید؛ این کار آنچه که می گویید و استراتژی که پیاده کرده اید را کم ارزش می کند.

 مشاوره نوجوان و توصیه هایی برای ارتباط بهتر با نوجوان!

در نهایت نیز مشاوران توصیه می کنند در ارتباط با نوجوانان، سعی کنید احساساتی نشوید. این امر به ویژه در زمانی که نوجوان شما با استرس یا سایر مشکلات دست و پنجه نرم می کند، اهمیت دارد. در چنین زمان هایی نوجوانان معمولا کنترل رفتار و احساسات خود را از دست می دهند و ممکن است، بیش از پیش شما را عصبانی و ناراحت کنند. در چنین شرایطی شما باید خونسردی خود را حفظ کنید و بر اساس یک استراتژی مشخص، شرایط به وجود آمده را مدیریت کنید.

نوجوانان دوران خاصی از زندگی خود را سپری می کنند. فشارهای درسی، روابط اجتماعی و بسیاری از مشکلات دیگری که دوران بلوغ به همراه دارد، می توانند شرایط زندگی را برای بسیاری از آن ها دشوار کند. پدر و مادری که نوجوان خود را در چنین شرایطی درک کنند، او را تنها نگذارند و شرایط ارام و مناسبی را در خانه ایجاد کنند تا این دوران سپری شود، می توانند به تنش های کمتر میان خود و فرزندانشان امیدوار باشند.

انتشار در: