رفتار درمانی شناختی و کاربرد آن در ترک اعتیاد

اگر کمی در مورد قوانین جذب مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد تمامی متخصصین در این زمینه معتقد هستند ما انسان ها با طرز تفکر خود، همه چیز را به سمت خود جذب می‌کنیم. کسانی که تفکر مثبت و شاد دارند، همیشه اتفاقات خوب همانند افزایش درآمد، ازدواج موفق، سلامت روح و جسم را تجربه خواهند کرد اما در مقابل، داشتن تفکر  منفی منجر به ایجاد حس ناامیدی، ترس، اضطراب و... در انسان خواهد شد. جالب است بدانید که روانشناسان معتقد هستند نداشتن سلامت روح باعث به خطر افتادن سلامت جسم خواهد شد به همین دلیل است که اگر شخصی به اختلال روانی مبتلا شده است باید سریعا تحت درمان قرار گیرد قبل از اینکه این مشکل ریشه دار شده و منجر به بیماری های جسمی گردد. در چنین مواردی یکی از گزینه های بسیار مفید که کمک می‌کند متخصص بتواند علت اصلی ناهنجاری روحی را کشف و درمان درست و اصولی را انجام دهد، رفتار درمانی شناختی است. برای مثال امروزه از این روش برای روانکاوی اعتیاد و درمان این معضل استفاده می‌شود.

رفتار درمانی شناختی

رفتار درمانی روانشناختی چیست

ذهن ما انسان ها روزانه با حجم زیاد از افکار مواجه است که عمدتا به صورت ناخواسته به ذهن خطور می‌کنند. این مسئله خوشایند نیست چون نشان می‌دهد ما هیچ تمرکزی بر روی افکار خود نداریم. اما تا وقتی که صحبت نکرده ایم، کسی از موجودی ذهن ما باخبر نیم شود به همین دلیل آن را به یک صندوقچه اسرار تشبیه می‌کنند. روانشناسان بیان کرده اند اگر افکار منفی از ذهن خالی نشود، در وجود انسان تلنبار گشته و عواقب سنگینی را به دنبال خواهد داشت. همچنین تحقیقات نشان داده است اگر کسی دچار مشکلات روحی است، باید بتواند فهمید چه در ذهن او می گذرد در این زمان است که درمان خیلی موفقیت آمیز خواهد بود. روش رفتار درمانی شناختی، متدی مبتنی بر سخن گفتن است. فرد با مشاور و یا روانشناس مشغول گفتگو خواهد شد و جلسه همانند یک گپ دوستانه پیش می‌رود. مسیر جلسه به نحوی مدیریت می‌گردد که فرد به راحتی بتواند در مورد افکار و تصورات خود صحبت کند لذا متخصص می داند جلسه نباید همانند بازجویی باشد. لذا رفتار درمانی شناختی  در دو مرحله اجرا خواهد می گردد

آگاهی از طرز فکر شما

مرحله اصلی این است که متخصص متوجه شود چه در سر شما می‌گذرد. شما چه طرز فکری نسبت به خود، اطرافیان  و زندگی دارید. آیا نسبت به آینده خود خوشبین هستید؟ همانگونه که گفته شد ما غالبا به دلیل داشتن طرز فکر نادرست و منفی، هم دچار سوء تفاهمات دردسرساز شده و هم سلامت روح و جسم خود را به خطر می‌اندازیم. در این زمان روانشناس از شما نمی خواهد اعتراف کنید چون قطعا هیچکس از این کار خوشحال نمی‌شود بلکه گفتگو را به گونه ای شروع خواهد کرد که ناخواسته هر آنچه در ذهن دارید، بیان می کنید.

شروع درمان

درمان زمانی شروع خواهد شد که متخصص اطلاعات کافی از ذهنیت شما به دست آورده باشد.  در واقع زمانی که فه افکار شما مسلط شد، ان ها را به دو دسته افکار مثبت و منفی تقسیم کرده و سعی میکند افکار مثبت را تقویت نموده و طرز فکر منفی را از شما دور کند. اما برای این کار لازم است بداند چه عواملی منجر به تفکر منفی در شما شده است. برای مثال کسی که نسبت به ازدواج بدبین است، قطعا تجربه تلخی در گذشته داشته و یا اینکه در دوران کودکی، شاهد جدایی پدر و مادر خود بوده است که این اتفاق باعث اتفاق، مشکلات روانی زیادی را برای او به همراه داشته است.

در واقع اساس کار در رفتار درمانی شناختی این است که فرد طرز فکر و نگرش خود را نسبت به زندگی، خود و دیگران عوض کند. فراموش نکنید که تا زمانی که نتوانید خوب فکر کنید، قادر نخواهید بود عملکرد خوب و مثبتی داشته باشید. لذا رفتار درمانی شناختی کمک می کند تا ذهن خود را خانه تکانی کنید. باید افکار منفی جای خود را به تصورات و ذهنیت مثبت بدهند. این حق شما است که زندگی سالم و شاد داشته باشید.

نحوه عملکرد رفتار درمانی روانشناختی

رفتار درمانی شناختی از جمله روش های رایج در روانشناسی است که غالبا برای همه انواع اختلالات به کار می‌رود چون متخصص می‌خواهد ذهنیت شما را کشف کند. اما در هر حال باید صلاحیت شما برای این روش توسط مشاور تایید گردد. لذا چند جلسه مشاوره برگزار شده و نوع اختلال، شدت آن و شرایط فرد بررسی خواهد شد. بعد از اینکه مشخص شد رفتار درمانی شناختی می‌تواند در درمان ناهنجاری روحی شما موثر باشد، جلسات درمانی به صورت زیر پیش خواهد رفت. البته لازم به ذکر است که این روش به صورت ترکیبی در کنار متدهای دیگر استفاده خواهد شد تا درمان بهتر و سریع تر پیش برود:

تعداد جلسات درمان بسته به نوع اختلال، شدت آن و البته شرایط روحی فرد برای همکاری با روانکاو، متفاوت است اما در کل این درمان بین 20-5 جلسه زمان لازم دارد. د هر جلسه متخصص بین 60-30 دقیقه با فرد صحبت خواهد کرد. همانگونه که گفته شد این جلسه قرار است یک گپ دوستانه باشد به همین دلیل زمان آن را کوتاه می کنند تا خسته کننده نبوده و فرد برای ادامه، انگیزه داشته باشد.

براساس گزارشی که مشاور ارائه کرده است و همچنین براساس روند پیشرفت جلسه اول، متخصص متوجه خواهد شد شما در چه شرایط روحی به سر می برید. جالب است بدانید که حتی ممکن است در اواسط درمان، روانشناس تصمیمی بگیرد روان درمانی شناختی را کنار گذاشته و از روش دیگر عمل کند. دلیل این تصمیم به میزان موفقیت جلسه های درمان بستگی دارد.

براساس نتایج تحقیقات به دست آمده از علم روانشناسی، مشخص شده است افکار ما زمانی مشکل ساز می‌شود که در وجود انسان ریشه پیدا کرده و در نتیجه دردسر ایجاد می کنند. این نشان می دهد که عمده افکار ما ریشه در گذشته دارند. لذا روانکاو علاوه بر بررسی شرایط فعلی فرد، تمرکز زیادی بر روی بررسی گذشته او خواهد داشت.

البته رفتار درمانی شناختی تنها به جلسات حضور ختم نمی‌شود بلکه شما خارج از برنامه تنظیم شده توسط مشاور و روانشناس می توانید با آن ها صحبت کنید. ممکن است فرد تحت برخی از شرایط لازم بداند با روانکاو صحبت کند. لذا در اولین فرصت وقت ملاقات گرفته و با متخصص دیدار داشته باشید.

تفاوت رفتار درمانی شناختی با سایر روش های روان درمانی است است که در این متد، مدیریت کلیه امور دست شما خواهد بود. در هر جلسه شما تعیین می کنید که صحبت را پیرامون چه موضوعی شروع کرده و تا کجا پیش بروید. به همین دلیل ممکن است برخی از جلسات، کوتاه مدت و برخی دیگر حتی از 60 دقیقه هم بیشتر شود. روانکاو می خواهد شما بدون هیچ استرس و نگرانی صحبت کنید به همین دلیل زمام امور را به دست خودتان می سپارد.

اعتیاد و رفتار درمانی شناختی

وقتی در مورد اعتیاد صحبت می کنیم، همگی به یاد بلای خانمان سوز ناشی از اعتیاد به مواد مخدر می افتیم. البته که این نوع اعتیاد واقعا خطرناک است و دودمان فرد را به باد می‌دهد اما اعتیاد انواع مختلف دارد. به طور کلی اعتیاد به رفتاری گفته می‌شود که عادت شده و فرد هر روز انجام می دهد اما گذر زمان، ان را رفتار را تشدید می‌کند. برای مثال در مورد مواد مخدر، مصرف مواد هر روز بیشتر از قبل خواهد شد چون این وابستگی افزایش یافته و دوز مصرفی در دفعات قبل، نیاز روحی او را ارضا نیم کند. با توجه به اینکه اعتیاد ریشه روانی دارد، لذا رفتار درمانی شناختی از جمله روش های بسیار موثر در درمان این معضل روحی است. برای این منظور ابتدا لازم است روانکاوی اعتیاد انجام گیرد.

روانکاوی اعتیاد چیست

تحقیقات نشان داده است اعتیاد به دلیل مشکلات روحی در انسان بروز می کند. برای مثال کسی که تحت فشار شدید مالی قرار داشته و نمی‌تواند نیازهای خانواده را تامین کند، برای اینکه حتی چند ساعت آرامش خیال داشته باشد، به سراغ مصرف مواد مخدر می رود و از همین زمان است که اعتیاد آغاز می‌شود. لذا در روانکاوی اعتیاد، متخصص به دنبال این است که متوجه شود چه عواملی منجر به این اختلال روانی شده است. بهترین و موثرترین روش برای کشف علت این مشکل، رفتار درمانی شناختی است. همانگونه که بیان کردیم، در این روش متخصص به دنبال این است که ذهنیت و تفکر شما را کشف کند. و از سویی دیگر علم روانشناسی ثابت کرده است تا زمانی که ریشه هر نوع اختلال درمان نشود، نمی توان از شر آن خلاص شد. لذا رفتار درمانی شناختی، کمک خواهد کرد برای همیشه از اعتیاد رهایی یابید منوط بر اینکه خودتان نیز با متخصص همکاری داشته و تمامی امور را طبق برنامه پیش ببرید.

انتشار در:

لیست هزینه ها جهت مشاوره تلفنی با کارشناس

مدت زمان مشاوره اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
15 دقیقه مشاوره با کارشناس 30,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
30 دقیقه مشاوره با کارشناس 60,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
45 دقیقه مشاوره با کارشناس 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
1 ساعت مشاوره با کارشناس 100,000 هزار تومان پرداخت آنلاین

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت 6104337858762212 به نام هما چیت بندپیر واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره 09925737185 پیامک یا واتساپ نمایید تا مشاور در کمترین زمان به خط شما تماس حاصل کند.

لطفا شماره تماس خود را به درستی وارد نمایید تا مشاوران ما بتوانند با خط شما تماس حاصل فرمایند


عودت وجه درصورت درخواست کاربر مبنی بر ناراضی بودن از مشاوره تلفنی