رشد عاطفی کودکان

رشد عاطفی کودکان

از زمانی که نوزاد به دنیا می آید، رشد عاطفی او نیز شروع می شود. در واقع والدین نباید تنها به بعد جسمانی فرزندان خود توجه کنند بلکه به همان اندازه و حتی بیشتر، باید به رشد عاطفی او نیز اهمیت دهند. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که منظور از رشد عاطفی چیست؟ ما انسان ها با عواطف و احساسات خود، دنیای پیرامون را درک کرده و با اطرافیان، ارتباط برقرار می کنیم. احساس محبت، خشم، ناراحتی، غم و... در طول رشد در وجود انسان نهادینه می شوند. اینکه ما چگونه احساسات خود را بروز داده و آن ها را مدیریت کنیم، چگونه بتوانیم در بروز احساسات، بین افراد نزدیک و دیگران، تفاوت قائل شویم و... همگی در طول رشد عاطفی شکل می گیرند.

رشد عاطفی کودکان

بیشتر بخوانید: اضطراب جدایی در کودکان

تجربه های عاطفی انسان در دوران کودکی

نوزادان، دارای نوسان خلقی هستند به این معنا که سریعا رفتار آن ها تغییر می کند. برای مثال در یک لحظه به دلیل دعوا با هم بازی خود، گریه می کند اما چند دقیقه بعد با همان فرد آشتی کرده و با خوشحالی بازی می کند. به همین دلیل است که این نوسانات شدید خلقی، برای بزرگترها تعجب آور بوده و وقتی بچه ها با هم دعوا می کنند، دخالتی در این امر نمی کنند چون می دانند دنیای بچه ها، متفاوت است. آن ها چیزی را به دل نگرفته و خیلی سریع گذشت می کنند به همین دلیل است که زود آشتی کرده و با خوشحالی بازی می کنند.

به مرور زمان، کودک به بودن در کنار والدین و اعضای خانواده خود، وابسته می شوند. دوست دارند زمان بیشتری در کنار آن ها باشند. بعد از آن، دوران مدرسه شروع می شود. اکنون کودک متوجه می شود که دنیای او، تنها به والدین، خانواده و دوستان نزدیک ختم نشده و باید با افراد ناشناس دیگری که در مدرسه آشنا می شود، ارتباط برقرار کند. در این زمان است که میزان سازگاری کودک با محیط و انسان ها، اهمیت خود را نشان می دهد.  آنچه تعیین کننده میزان سازگاری است، رشد عاطفی کودکان است.

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

بخش های تشکیل دهنده رشد عاطفی

قطعا درک مسئله رشد عاطفی کودکان، بسیار سخت و پیچیده است. والدین غالبا دچار سردرگمی می شوند که چگونه می توان به این امر کمک کرد شاید شما اشتباهی مرتکب شده و اکنون بخواهید این خطا را جبران کنید. به طور کلی لازم است بدانید که رشد عاطفی از زیر مجموعه های زیر تشکیل شده است:

- توجه به واکنش های فیزیکی همانند ضربان قلب، تعداد تنفس، رنگ پوست و حتی سطح هورمون های بدن

- احساساتی که کودک آن ها را تشخیص داده و می توانند بیان کنند.

- نوع افکاری که با احساساتی در ارتباط هستند برای مثال کودک فکر می کند دوستش، دشمن او شده و همین طرز فکر منجر به احساس نفرت نسبت به او خواهد شد.

- علائم عملی همانند فرار، مبارزه و...

- نشان دادن احساسات در رفتار

عوامل موثر بر رشد عاطفی کودکان

لازم است بدانید که بروز احساسات و عواطف در کودکان، تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد ک هبا مدیریت این عوامل، به رشد مثبت عاطفه و احساس در کودک کمک کنید:

- اولین و مهمترین عامل، شرایط رشدی کودک در خانواده است. اگر در خانواده، تنش، خشم و عصبانیت وجود دارد، نمی توانید انتظار داشته باشید در انی محیط، کودکی صبور، مهربان و آرام پرورش پیدا کند.

- مربیان در این زمینه، بسیار موثر هستند. حتما تا به حال شنیده که کودکان به محض رفتن به مهدکودک یا پیش دبستانی، به شدت تحت تاثیر مربیان خود قرار گرفته و از آن ها الگو برداری می کنند. لذا نباید نقش این قشر را در رشد عاطفی کودک نادیده گرفت. مربی از طریق رفتار خود می تواند به کودک بفهماند چگونه عواطف خود را نسبت به اطرافیان بروز دهد و چه روش هایی نادرست هستند.

- بخشی از رشد عاطفی کودک، به صورت تجربی بوده و در طول دوران زندگی خود از طریق معاشرت با خانواده، دوستان  و آشنایان کسب می کند.

- باید به نیاز عاطفی کودک، به درستی پاسخ داد چون این عال تاثیر عمیقی بر رشد عاطفی او خواهد داشت. برای مثال اگر نسبت به ابراز احساسات فرزند خود بی تفاوت بوده و سرد عمل کنید، سرخورده شده و تاثیر منفی بری عاطفه او خواهد داشت.

- هنجارهای فرهنگی جامعه نیز تاثیرگذار خواهد بود. از زمانی که فرزند وارد محیط مهدکودک یا مدرسه شه و یا حتی گردش در سطح خیابان و شهر، باعث می شود تحت هنجارها و ناهنجاری های فرهنگی قرار گیرد.

راهکارهایی برای کمک به رشد عاطفی کودکان

اکنون که با اهمیت رشد عاطفی کودکان آشنا شدید، لازم است بدانید که چگونه می توانید به بهبود رشد عاطفی فرزند خود کمک کنید تا فردی مفید برای خانواده باشد:

هماهنگ شدن با عواطف کودک

احساسات کودکان دو دسته هستند. برخی از آن ها به وضوح قابل تشخیص بوده ولی برخی از دیگر را نمی توان به راحتی درک کرد در این شرایط باید به سراغ زبان بدن بروید. دقت کنید چگونه صحبت کرده و چه حرکاتی در حین صحبت کردن، در بدن دیده می شود. در این صورت به راحتی می توانید عواطف او را تشخیص داده و اکنون هماهنگ را او رفتار کنید.

کمک به تشخیص درست عواطف

شما باید به کودک خود آموزش دهید که به درک بهتری نسبت به عواطف و احساسات دست پیدا کند. این آموزش نه تنها از طریق رفتار خودتان بلکه از طریق صحبت کردن انجام می شود. به خاطر داشته باشید که رشد عاطفی کودک، به صورت تدریجی و در طول دوره زمان رخ می دهد. هر اندازه که سن او بالاتر می رود و اگر به خوبی آموزش دیده باشد، نسبت به بروز و کنترل احساسات، بهتر عمل خواهد کرد.

محدودیت برای ابراز منفی عواطف

کودک باید بفهمد که برای بروز عواطف، طیف وسیعی ا ر در اختیار دارد که متناسب با شرایط، می توانند احساس خاطی را بروز دهند اما چیزی که در این میان، بیشتر اهمیت دارد، کنترل احساسات منفی همانند خشم است. برای او محدودیت قائل شده و به فرزند آموزش دهید چگونه این قبیل احساسات را به درستی نمایش دهد.

الگوی مناسب بودن

در قسمت قبل بیان کردیم که یکی از عوامل تاثیرگذار بر رشد عاطفی کودکان، تجربه است. نوزاد از بدو تولد، رفتارهای اطرافیان خود را درک کرده و به تدریج، این مسئله منجر به رشد عاطفی او خواهد شد. والدین و کسانی که از زمان تولد نوزاد، با او ارتباط نزدیک دارند، الگوهای اصلی شکل گیری عواطف در فرد هستند. کودک از شما نحوه بروز احساسات مثبت، نحوه کنترل خشم، روحیه مشارکت، نگرش مثبت و... را یاد می گیرد. در واقع شما والدین و نزدیکان، مهره های اصلی برای تشکیل شخصیت عاطفی فرزند هستید. لذا باید به رفتار خود بیش از قبل توجه داشته باشید.

تقویت رفتارهای مثبت

هر اندازه کودک نسبت به خودش احساس بهتری داشته و بتواند احساسات مثبت از خود بروز دهد، رشد عاطفی او به بهترین شکل ممکن پیش می رود. به او کمک کنید تا رفتارهای مثبت همانند محبت کردن، بخشندگی، صبوری، کمک به هم نوع ابراز علاقه به کسانی که دوستشان دارند و... در او تقویت شود. در نتیجه به مرور زمان، او به فردی تبدیل می شود که احساسات مثبت در وجود او، غالب است. جالب است بدانید که تقویت احساسات مثبت باعث می شود که کودک نسبت به خودش هم حس بهتری داشته و اعتماد به نفس او بیشتر گردد.

آموزش همدلی در کودکان

ما انسان ها در یک جامعه زندگی می کنیم و نمی توانیم نسبت به خانواده، نزدیکان و دوستان خود بی تفاوت باشیم. در واقع شم اباید حس همدلی را در او تقویت کنید. برای مثال اگر فرزند شما با دوستش دعوا کرده و به او آسیب زده است، از او بپرسید آیا خوشحال است که به دوست خود صدمه زده است؟ آیا از این رفتار خود ناراحت نیست که دوستش زخمی شده و اکنون بیمار است؟ شما باید حس ندامت را در او جرقه زده و سپس از فرزند خود بخواهید همدلی کند. به این معنا که با دوستش آشتی کرده و از این پس نسبت به اطرافیان خود مهربانانه تر برخورد کند.

آموزش همکاری در امور

هیچ کس به تنهایی قادر به انجام همه امور زندگی نیست. ما آدم ها به یکدیگر نیاز داشته و نمی توانیم نسبت به این موضوع بی تفاوت باشیم. باید به کودک خود روحیه مشارکت و همکاری را القا کنید و این مهم تنها از طریق آموزش درست محقق می شود. کودک در ابتدا از طریق مشاهده رفتار والدین و نزدیکان، همکاری کردن را می آموزد. وقتی کمی سن او بیشتر شد، از او بخواهید در انجام اموری همانند آشپزی، کاشت گل، جمع کردن وسایل اتاقش و... به شما کمک کند. در نتیجه به تدریج یاد می گیرد که باید به دیگران کمک کند تا هم امور خود رفع شده و هم کارها برای دیگران سبک تر شود. همکاری کردن، حس خیلی خوبی به کودک داده و باعث می شود برای خود ارزش قائل شود. وقتی ببیند با کمک خود توانسته باری از روی دوش دیگران بردارد، حس خوبی پیدا می کند که باعث تقویت عزت نفس در او خواهد شد.

انتشار در: