دهن بین نباشیم

در این بخش می خواهیم معنا و مفهوم دهن بینی را مورد بررسی قرار دهیم. بدون شک شما در اطرافتان افرادی را دیده اید که دهن بین هستند و به راحتی ویژگی هایشان نسبت به دیگر افراد تمایز اده می شود. منظور از دهن ‌بینی حالتی است که فرد، چشم بسته و بدون تعقل، به دهان طرف مقابل چشم دوخته  و بدون فکر و‌ اندیشه هر چه را می ‌شنود باور می ‌کند و می ‌پذیرد. این دهن ‌بینی ‌‌یا هر اسم دیگری که بر آن بگذاریم، مختص دسته خاصی از افراد نیست و تقریباً در هر قشر و رده که بگردید، چند تایی از این افراد پیدا می‌ کنید.

معمولا زندگی کردن با این افراد دشواری های خودش را دارد زیرا شما می بایست با کسی زندگی کنید که عقاید مشخصی ندارد و به اصطلاح عامیانه باری به هر جهت است. در واقع، زندگی با فردی که دارای خصلت دهن بینی است، به معنی زندگی با عقاید و نظرات ده ها نفر است. این افراد انتخاب های زندگی خود را بر اساس عقاید دیگران انجام می دهند. بستگی دارد چه کسی به آنها چه چیزی بگوید. برای مثال، همسری که تا دیروز با روسری های شاد شما مشکلی نداشت، امروز می خواهد شما چادرهای مشکی سنگین سر کنید، چون مادرش این طور گفته است. اگر فردا همکارانش در محل کار از زن های امروزی و مدرن تعریف کنند، او نیز دوست دارد زنی مدرن و شیک داشته باشد که هر روز در آرایشگاه ها رنگ عوض می کند.


 دهن بین نباشیم

بیشتر بخوانید: آیا مشاوره قبل از طلاق اجباری است

دلیل دهن بینی چیست؟

از آن جایی که برای هر عملی یک سری علت ها وجود دارد در مورد این موضوع نیز می خواهیم علل دهن بینی را مورد بررسی قرار دهیم تا از درگیر شدن با این موضوع دوری کنیم. برای یک آدم دهن بین منطق و تفکر درباره موضوعات جایی ندارد. برای او مهم است که دیگران چه می گویند. به خصوص اگر این گفته از سوی فردی باشد که آنها برایش ارزش قائل هستند (مانند مادر، پدر یا یک دوست)، آن گفته کاملا درست است و هیچ حرفی در مورد آن نمی توان زد. به عبارت دیگر، دهن بینی صفت است که بر اساس آن فرد معیارهای شخصی ندارد و با معیارهای دیگران زندگی می کنند.

یکی از دلایل این نوع تفکر می تواند به دلیل اعتماد به نفس پایین باشد. ممکن است شخص فاقد بلوغ فکری تربیت شده است و انتخاب هایش همیشه توسط دیگران انجام شده است. داشتن والدین سخت گیری که استقلال فرزند خود را از بین برده اند، می تواند عامل آن باشد. در دوران کودکی در مواقع انتخاب، این فضا به او داده نشده و دائما والدین اش برای او تعیین تکلیف کرده اند.

بعضی از تحقیقات و مطالعات روانشناسی نشان داده است که ابتلا به یک بیماری خلقی نیز می تواند در این امر دخیل باشد. البته، دهن بینی شدت و ضعف دارد. معمولا ممکن است همه ما گاهی نظر دیگران را بی چون و چرا بپذیریم. اما فردی که دچار اختلال خلقی است، به راحتی و به دفعات ممکن است در اثر عوامل و شرایط بیرونی تغییر عقیده بدهد. ابتلا به اختلال شخصیت نیز با دهن بینی در ارتباط است. مبتلایان به اختلال شخصیت نمایشی، مرزی، وسواسی و وابسته بیشتر از دیگران ممکن است دهن بین باشند.

برخورد و زندگی با همسر دهن بین

بهرحال چه بخواهید بپذیرید و چه نخواهید از این دست افراد در اطرافمان زیاد وجود دارد که نمی توانیم آن ها را حذف کنیم زیرا گاها این افراد از نزدیک ترین افراد زندگی مان هستند مثل خواهر، مادر، پدر و یا همسر. همسر شاید اهمیت بیشتری داشته باشد به این دلیل که در هر لحظه و هر ثانیه با او در تعامل هستیم و تا آخر در کنارش خواهیم ماند. پس به نکات زیر برای حل این مسئله توجه کنید:

1- تصمیم گیری را به زمان تنهایی محدود کنید

اگر تصمیم دارید در مورد مسئله مهمی صحبت کنید، این کار را به زمانی دیگر بیندازید که صرفا خودتان دو نفر هستید و فرد دیگری در کنارتان حضور ندارد. دهن بین ها در فضایی که تنها هستند، بهتر قدرت تصمیم گیری مستقل دارند.

2- اطلاعات کافی را در اختیارشان قرار دهید

معمولا این افراد به خود و درستی تصمیماتشان اعتماد ندارند، به همین دلیل که دائما نظر دیگران را می پذیرند. ارائه اطلاعات کافی از جنبه های مختلف موضوع می تواند به او کمک کند که تصمیم بهتری بگیرد. برای مثال، فرض کنید می خواهید همسرتان را قانع کنید که در شهر دیگری زندگی کنید. اگر هر روز فقط بگویید که می خواهید از این شهر و خانواده همسرتان دور شوید، نتیجه خوبی از این بحث نخواهید گرفت. در عوض، ارائه اطلاعاتی از نرخ اجاره خانه، آب و هوای منطقه، متوسط درآمدها و دیگر مسائل مربوط به بهبود شرایط زندگیتان در صورت مهاجرت می تواند به او کمک کند که تصمیم بهتری بگیرد.

3- مهندسی معکوس کنید

مقابله به مثل کردن همیشه جواب نمی دهد. همدلی را جایگزین ستیز کنید. این جمله به این معناست که به جای سرکوفت زدن به همسرتان و تکرار این جمله که او دهن بین و وابسته به نظر دیگران است، با او همدلی کنید. از تصمیمات جزئی او حمایت کنید و به او صفت های خوبی را نسبت دهید. برای مثال به او بگویید «از اینکه می بینم همیشه روی پای خودت هستی و زندگی را مستقل اداره می کنی، لذت می برم.» گاهی برای تغییر آرام یک صفت شخصیتی ناپسند به برنامه ریزی اصولی، گذشت زمان و حفظ آرامش در کنار همراهی با همسر احتیاج دارید تا رفته رفته موفق شوید او را به استقلال فکری و شخصیتی مطلوب برسانید.

4- کنایه و برچسب نزنید

برای همیشه یادتان باشد که در مورد موضوعی بر کسی برچسب نزنید. به طور مثال زمانی که همسرتان تصمیمی شخصی می گیرد که در جهت میل و خواسته شما نیز هست، به او نگویید: حالا ببینیم باز چه کسی تصمیمت را تغییر می دهد برچسب زنی باعث می شود که همسرتان وارد فضای لجبازی شود و شاید به عمد تصمیمش را تغییر دهد.

5- قدرت تصمیم گیری را در او فعال کنید

از آن جایی که از شخصیت متزلزل و عدم قدرت تصمیم گیری در فرد دهن بینی حاصل می شود به همین دلیل شما باید قدرت تصمیم گیری را در فرد رشد دهید. همسر شما شاید تا به حال هیچ وقت تصمیماتی بر اساس میل و خواسته خود نگرفته است. از تصمیمات شخصی او شروع کنید. اگر لباسی را انتخاب کرده است که به نظر شما ظاهر خوبی ندارد، با این حال آن را تایید کنید. مشوق تصمیمات درستش باشید و بگویید تو همیشه بهترین تصمیم را می گیری. این تغییر رفتار با دو فایده دارد یکی اینکه از فضای تنش، جنگ و جدل و لجبازی با همسرتان خارج می شود و همراهی بیشتری با یکدیگر پیدا می کنید. در عین حال، او اعتماد به نفس و اشتیاق بیشتری برای تصمیم گیری پیدا می کند.

6- تصمیمات را فورا به مرحله اجرا بگذارید

در مورد این افراد می بایست سریع تر عمل کنید و رفتارتان کمی متفاوت تر از حالاتی است که با دیگر افراد دارید. در مواردی که بالاخره موفق می شوید، تصمیم مستقل و مناسبی از سوی همسرتان دریافت کنید، معطل نکنید. اقدامات لازم برای اجرای این تصمیم را همان روز انجام دهید. اگر بالاخره موافقت همسرتان را برای شروع یک کلاس، رفتن به یک سفر دونفره یا خرید یک وسیله برای منزل یا هر چیز دیگری جلب کرده اید، فرصت را از دست ندهید. برداشتن گام های اولیه و فوری برای اجرای این تصمیم فرصت اثرگذاری و تغییر رای را از دیگران می گیرد. تکرار اجرایی شدن تصمیمات مستقل باعث می شود افرادی که در زندگی شما تاثیرگذار هستند، پیغام را دریافت کنند و پس از مدتی شما را به حال خودتان رها کنند.

توصیه های درمانی برای افراد دهن بین

متاسفانه عوض کردن این روش از طرز تفکر و زندگی، کار ساده ای نیست. امکان ندارد که با یک بار اجرای راهکارهایی که در بالا گفته شد به نتیجه آنی برسید. شاید لازم باشد ده ها بار شیوه های فوق را اجرا کنید تا به تدریج به استقلال فکری و عملی بیشتری برسد. دلسرد نشوید و به پرورش حس استقلال در او ادامه دهید. دهن بینی صفتی است که گاهی خود فرد را نیز آزار می دهد. اگر جز افرادی هستید که اعتماد به نفس پایینی دارند و در زندگی به والدین و اطرافیان احساس وابستگی زیادی دارید، بهتر است به مشاور مراجعه کنید. لازم است ابتدا علت وابستگی خود را کشف کرده و سپس آن را درمان کنید.


 دهن بین نباشیم!

طبقه ‌بندی افراد از نظر دهن بینی

دسته اول گروهی هستند که «عادت کرده‌اند» هر چه را که بشنوند بپذیرند! در واقع این افراد در طول عمرشان آموزش خاصی در جهت فکر کردن در مورد آنچه که می‌ شنوند دریافت نکرده و تمرینی ندارند. شاید هم هنوز از این ناحیه آسیب نخورده ‌‌اند تا حواس‌ شان را جمع ‌تر کنند! به هر حال این‌ ها همیشه همین طور بوده‌ اند، در حال حاضر هم، همان الگوهای قبلی‌ شان را تکرار می ‌کنند اما جای آموزش و ‌‌یادگیری دارند و می ‌توانند با فراگیری روش ‌های تجزیه و تحلیل و جایگزین کردن «عادت جدید»، «عادت قبلی» را کنار بگذارند.

دسته دوم افرادی هستند که به شکل بسیار واضحی می ‌دانند نباید هر حرفی را باور کنند، اما نحوه برخورد با موضوعات جدید و تحلیل و بررسی شنیده‌ها را نمی‌دانند. این‌ها نیز نمی‌دانند با آنچه که می‌شنوند چگونه برخورد کنند، آنها را از چه فیلترهایی بگذرانند، در چه کوره‌هایی قرار دهند ‌‌یا از چه آنزیم‌هایی برای هضم آن استفاده نمایند و متأسفانه تنها وقتی از این ناحیه ضربه خوردند برایشان ‌‌یادآوری می‌شود که باید زودتر خود را مجهز به سپر بررسی و تحلیل می‌کردند. خوشبختانه این دسته هم با آموزش می‌توانند به سطح قابل قبول و درک و تجزیه و تحلیل برسند.

دسته آخر افرادی را شامل می شود که گویی ‌‌یک محفظه تو خالی، بین گوش و مغزشان کار گذاشته شده، به طوری که هیچ‌‌ کدام از شنیده ‌های آنها، این قدرت را ندارد که از آن محفظه خارج شده و به مغزشان برسد، بنابراین بعید است آموزش بتواند تأثیری بر این دسته بگذارد. اما دسته‌ های اول و دوم می ‌توانند تحت آموزش ‌هایی از راه مقدماتی ‌‌یا پیشرفته قرار بگیرند و زود باوری و دهن ‌بینی خود را کنار بگذارند.

انتشار در: