حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان

حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان:

یکی از عارضه های پوستی که معمولا برای کودکان رخ می دهد، حساسیت پوستی در ناحیه پوشک است. عمدتا مادران از این مشکل در فرزندان خود گلایه می کنند چرا که کودک بسیار بی قراری کرده و همین باعث کلافگی والدین می گردد. البته این حساسیت پوستی جای نگرانی ندارد چرا که با چند توصیه می توانید نوزاد را درمان کنید اما لازم است آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید تا در مواقع لزوم بدانید چگونه باید برخورد کنید.

حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان

بیشتربخوانید: ادرار سوختگی یا راش پوشک در کودکان و راه های مقابله با آن

دلیل حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان:

بهتر است مادران با انواع بیماری های پوستی کودکان آشنا باشند تا در زمان بروز مشکل، بدانند باید چه کرد. قبل از هر چیز به بررسی دلایل بروز این عارضه خواهیم پرداخت. به طور کلی چند دلیل عمده منجر به این بیماری پوستی در نوزاد می گردد:

1- بررسی کنید آیا پوشک را بسیار سفت می بندید؟ در این صورت دقیقا در محلی که پوشک بسته شده است، یک رد قرمز رنگ با جوش های ریز مشاهده می شود. چسبندگی محکم نوار به پای کودک و جریان ناکافی هوا باعث می شود سلول هیا پوستی دچار خفگی شوند. همچنین وقتی هوا به خوبی جریان نداشته باشد، بخار ناشی از ادرار و هم همچنین میکروب هایی که در مدفوع وجود دارند، نمی توانند از پوشک خارج شوند در نتیجه همگی دست به دست هم داده و حساسیت پوستی بروز می کند.

2- ممکن است دلیل این حساسیت، نوع پوشکی باشد که استفاده می کنید. توصیه می کنیم برند پوشک را عوض کنید و اکنون بعد از چند روز درمان التهاب پوست، مشاهده کنید آیا شرایط پوستی کودک بهبود پیدا کرده است یا خیر.

3- مادران عزیز توجه داشته باشید که نباد پوشک خیس، به مدت طولانی به پای کودک بسته بماند چون محیط مرطوب و گرم، بهترین شرایط برای رشد قارچ ها خواهد بود که منجر به بیماری پوستی می گردند.

4- بررسی کنید آیا اخیرا در رژیم غذایی خود و یا کودک تغییراتی ایجاد نشده است؟ چون این مسئله از طریق تغییر در محتویات مدفوع، بر روی شرایط پوست تاثیر می گذارد.

5- البته این امکان وجود دارد که کودک به بیماری های پوستی همانند اگزما مبتلا باشد. چنین افرادی بسیار مستعد ابتلا به انواع حساسیت های پوستی خواهند بود.

6- در زمانی که کودک بیمار شده و مجبور هستید از آنتی بیوتیک ها برای درمان استفاده کنید، احتمال ابتلا به حساسیت پوستی در محل پوشک کودکانبیشتر خواهد شد. اما علت چیست؟ مصرف آنتی بیوتیک نه تنها باکتری های منفی بلکه باکتری های مثبت را نیز از بین می برد. در نتیجه باکتری هایی که مسئول کنترل مخمرها بوده از بین رفته و جمعیت مخمرها زیاد می شود. بنابراین عفونت قارچی برای کودک در ناحیه پوست رخ می دهد. البته اگر مادر نیز آنتی بیوتیک مصرف کند، باز هم چنین شرایط بروز می کند.

7- در صورتی که کودک به اسهال مبتلا باشد، خروج مکرر مدفوع منجر به سوختن پوست و ایجاد حساسیت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

علائم حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان:

مادران عزیز برای اینکه مطمئن شوید فرزند به حساسیت پوستی در ناحیه پوشک مبتلا شده و در نتیجه اقدامات درستی برای درمان انجام دهید، لازم است از نشانه های این عارضه آگاه باشید:

1- آیا در ناحیه ای از پوست که در تماس با پوشک قرار دارد، شما تغییر در پوست به صورت دانه های قرمز  و التهاب پوستی را مشاهده می کنید؟

2- آیا کودک در زمان تعویض پوشک بی قرار می کند؟ آیا به طور ناگهانی متوجه جیغ و گریه کردن کودک می شوید؟ این اتفاق به دلیل این است که کودک در حال ادرار بوده و چون پوست ملتهب و حساس شده است، اسیدیته ادرار پوست را می سوزاند.

پیشگیری از ابتلا به حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان:

نحوه مراقبت والدین از کودک، بر روی سلامت پوست او تاثیر خواهد گذاشت. در نتیجه این چند توصیه را جدی بگیرید تا کودک به این عارضه دچار نشود چون درمان آن زمان بر بوده و در این مدت، هم او و هم خودتان اذیت خواهید شد:

- برنامه منظم برا ی تعویض پوشک

والدین برای عوض کردن پوشک نوزاد و کودک خود، طی یک برنامه عمل کنید. نباید تاخیر کنید به خصوص اگر پوشک، اشباع شده است. ماندن ادرار و مدفوع در پوشک، در هر لحظه، پوست را به شدت اذیت می کند.

- شستن پا با آب ولرم

هر زمان که قرار است پای کودک را بشویید، حتما پای او را با آب ولرم شسته و سپس با یک حوله پنبه ای نرم، کودک را خشک کنید. دقت داشته باشید که نباید حوله را به پوست بدن کودک بکشید.

- عدم استفاده از دستمال مرطوب معطر

به طور کلی به شما توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پای کودک استفاده نکنید. بهتر است کودک را بشویید تا به طور کامل، مدفوع و ادرار از روی پوست برداشته شوند. اگر به هر حال در زمان سفر و مهمانی، وجود دستمال مرطوب، ضروری است. به هیچ عنوان به سراغ دستمال های الکلی و معطر نروید.

- درست بستن پوشک

دقت کنید نباید پوشک را محکم ببندید. همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، این کار از جریان هوا زیر پوشک جلوگیری کرده و در نتیجه پوست به شدت حساس می شود.

- استفاده از کرم و پماد مناسب

پیشنهاد ما این است که هر از گاهی از کرم و پمادهای مناسب استفاده کنید چون ادرار و مدفوع، به لایه رویی پوست به شدت آسیب می زنند. از سویی دیگر شما در طول روز، چندین بار باید کودک را بشویید. لذا پوست باید با سرعت بیشتری ترمیم شود. استفاده از کرم مناسب، قدرت محافظتی پوست را بالا برده و از ابتلا به حساسیت پوستی جلوگیری می کند.

-شستن دست ها بعد از تعویض پوشک

مادران عزیز توجه کنید هر بار که پوشک را عوض کرده و کودک را می شویید، حتما دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید تا تمام میکروب ها از روی دست برداشته شوند. شما قرار است مجددا کودک را پوشک کنید و اگر دست هایتان آلوده باشد، به پوست پای کودک آسیب وارد خواهد شد. فراموش نکنید که عوامل بیمار زاد به راحتی در لابلای انگشتان و در زیر ناخن ها گیر کرده و رشد می کنند.

درمان حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان:

به هر حال ممکن است به هر دلیلی حساسیت پوستی در ناحیه پوشک کودکان بروز کند در این زمان باید سریعا به فکر درمان بود قبل از اینکه این عارضه پیشروی کرده و قسمت های بیشتری را در پوست بدن، درگیر کند. چند توصیه برای شما داریم:

1- بعد از هر بار که کودک را می شویید، پای او را با حوله نرم خشک کرده و با کرم یا پماد مناسب، چرب کنید. البته این کار را به آرامی انجام دهید تا پوست آسیب نبیند.

2- مادران توجه کنید که به هیچ عنوان اجازه ندهید پوشک به مدت طولانی به پای کودک باشد. اکنون شرایط با حالت قبل که عارضه پوستی رخ نداده است، فرق دارد. حتی اگر پوشک تمیز است، باز هم آن را باز کنید. اجازه دهید جریان هوای بیشتری به پوست برسد.

3- در طول روز سعی کنید ساعات بیشتری کودک را باز گذاشته و از پوشک استفاده نکنید. چون استفاده از پوشک به دلیل مسدود کردن جریان هوا، درمان را به تاخیر می اندازد. همچنین از شلوار نرم نخی استفاده نمایید.

4- تا زمانی که بیماری پوستی کودک رفت شود، از پوشک هایی استفاده نمایید که کمی بزرگتر هستند.

5- علاوه بر پماد و کرم مرطوب کننده، لوسیون بدن نیز بسیار موثر خواهد بود.

6- حمام بردن کودک فراموش نشود. برخی از مادران به اشتباه فکر می کنند بهتر است این التهاب و جوش پوستی از آب به دور باشد چون پوست نازک شده و حمام بردن، منجر به نازک تر شدن و تشدید حساسیت پوستی خواهد شد. اما این تصور کاملا غلط است. زمانی که فرزند شما به این عارضه مبتلا می شود باید تعداد دفعات حمام بردن را بیشتر کرده و به صورت زیر عمل کنید:

- از صابون های نرم و بدون عطر استفاده کنید. وجود مواد عطری در صابون، ممکن است آلرژی زا بوده و شرایط پوست را بدتر کند.

- ابتدا صابون را به کف دست خود بمالید تا کف کند. کف و صابون حل شده بر روی کف دست را به آرامی بر روی محلی که پوست ملتهب شده است، بمالید.

- سپس بدن کودک را با آب ولرم شست و شو دهید.

- همانگونه که ذکر کردیم باید از حوله نرم پنبه ای برای خشک کردن پای کودک استفاده شود.

- توصیه می کنیم بعد از حمام کردن، چند ساعت کودک را بدون پوشک بگذارید تا پوست ترمیم شود.

انتشار در: