انواع ترس در کودکان و روش‌های مؤثر برای غلبه بر آن‌ها

انواع ترس در کودکان

ترس، یکی از احساساتی است که در وجود هر انسانی نهادینه شده است. اگر ترس وجود نداشته باشد، کودک یاد نمی گیرد از خطر دوری کند. برای مثال شما چگونه می توانید کودک را قانع کنید که نزدیک حیوانات وحشی نشده و یا اینکه به ارتفاع نرود؟ همین ترس است که باعث احتیاط می شود. کودکان از چیزهای زیادی می ترسند و برای اینکه احساس امنیت داشته باشد، باید والدین از او حمایت کنند. بنابراین لازم است انواع ترس در کودکان را بشناسیم. در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد.

بیشتربخوانید: رشد عاطفی کودکان

معرفی انواع ترس در کودکان

1- ترس از تاریکی

اولین و رایج ترین نوع ترس، ترس از تاریکی است چون نمی تواند بفهمد چه چیزی در تاریکی قرار گرفته است و همین موضوع منجر به دلهره در وجود او خواهد شد.

- روش غلبه

برای اینکه این ترس در او کم شود، بهتر است محیط تاریک را روشن کنید تا ببیند در آن منطقه که قبلا تاریک بوده است، چه چیزهایی وجود دارد. از سویی دیگر وقتی کودک به سنی می رسد که باید در اتاق خود به تنهایی بخوابد، اجازه دهد خودش تعیین کند چه اندازه روشنایی در اتاق وجود داشته باشد. قطعا د ابتدا ممکن است از شما بخواهد یک لامپ روشن باشد والدین باید قبول کرده و به تدریج، میزان روشنایی را کم کنند. راه دیگر غلبه برای ترس از تاریکی، قدم زدن با کودک در تاریکی شب است. در واقع با تاریکی مواجه خواهد شد.

2- ترس از موجودات عجیب و ناشناخته

انسان بالغ می داند که موجودات عجیب، تنها یک خیال بوده و وجود واقعی ندارند اما کودک این موضوع را درک نکرده و همیشه فکر می کند زیر تخت یا داخل کمد و در محیط های تاریک، موجودات ترسناک و عجیب وجود دارد که هر لحظه ممکن است به او حمله کنند.

- روش غلبه

همانگونه که ذکر شد، شما نمی توانید تنها با حرف زدن، کودک را قانع کنید چنین موجوداتی وجود ندارند. لذا توصیه می کنیم ترس او را جدی گرفته و به او نشان دهید که می خواهید کمکش کنید. برای مثال در ابتدا در حضور خودش،، هر جایی که فکر می کند موجود عجیب وجود دارد بگردید و سپس در قسمت هایی که امکان دارد، آب اسپری کنید. به او بگویید موجودات عجیب در جایی که آب پاشیده شده است نمی آیند.  راهکار دیگر برای کودکانی که سواد خواندن دارند این است که به درب اتاق برچسب زده و بنویسید این اتاق متعلق به اوست و موجودات عجیب نباید وارد شوند.

3- ترس از شرایط جوی

حتما تا به حال برای شما نیز پیش آمده است که مشاهده می کنید کودک از صدای زوزه باد، زدن باران به پنجره یا سقف، رعد برق و... می ترسد. این ترس نیز به دلیل عدم شناخت کودک از شرایط آب و هوایی است.

- روش غلبه

بهترین راهکار غلبه کودک به این ترس این است که در زمان بارندگی در صورتی که خطری وجود ندارد، با کودک بیرون رفته و بازی کنید تا باد و باران ار از نزدیک لمس کند. همچنین اگر جدولی آماده کرده و شرایط آب و هوایی هر روز هفته را در آن با نقاشی، نمایش دهید. اکنون کودک یک روز زودتر می داند که قرار است در چه شرایط جوی قرار گیرد. همچنین زمانی که باد و باران شدید است، در کنار کودک بوده و بدون اینکه به او استرس دهید، مشغول بازی و یا تماشای فیلم شوید. به او نشان دهید که شما از این شرایط جو نمی ترسید.

4- ترس از خواب های بد

گاها دیده می شود که کودک ترس از خوابیدن دارد چون یک بار تجربه تلخ خواب های بد را داشته و اکنون نیز می ترسد باز خواب بدی ببیند. در این صورت کودک یا از طریق رفتار و یا با صحبت کردن، کابوس را برای شما توصیه می دهد.

- روش غلبه

اجازه دهید کودک با عروسکی که دوست داشته و حتی با پوشیدن لباس مورد علاقه خودش بخوابد. در این صورت ارامش بیشتری خواهد داشت. در زمان خوابیدن، کنار او نشسته و قصه های شیرین بخوانید. به او اطمینان دهید که هیچ خطری وجود ندارد. البته توصیه ما به والدینی که کودکشان مدام خواب های ترسناک می بیند این است که حتما به متخصص مراجعه کرده و از او راهنمایی بگیرند.

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

5- ترس از جدایی از پدرو  مادر

این نوع ترس تقریبا در بین همه کودکان وجود داشته و منجر به اضطراب جدایی نیز خواهد شد. بعضا کافی است تنها چند دقیقه از مادر جدا شوند، خواهید دید که چه غوغایی به پا کرده و نمی توان گریه ان ها را کنترل نمود.

- روش غلبه

در بازه های زمانی منظم، کودک را نزد پدربزرگ و مادربزرگ یا یکی از نزدیکان که خیلی دوست دارد قرار دهید. در ابتدا این کار را تنها برای یک ساعت انجام داده و به تدریج زمان را  بیشتر کنید. البته در زمان جدایی، مراسم خداحافظی راه نیندازید چون ترس در وجود کودک، بیشتر خواهد شد. با یک خداحافظی ساده از او دا شوید ولی قبل از آن به کودک اطمینان دهید که اکنون پیش کسی می رود که او را خیلی دوست داشته و همانند ما از تو مراقبت می کند. همچنین خداحافظی مانی باشد که کودک سرگرم کاری بوده و عمده تمرکزش بر همان امر است. والدین عزیز دقیقا در همان زمانی که به کودک قول می دهند، برگردند چون در غیر این صورت بدقول شده و کودک نمی تواند به آن ها اعتماد کند. همین بدقولی منجر به ترس بیشتر در کودک خواهد شد.

6- ترس از غریبه ها

کودکان همگی از غریبه ها می ترسند چون چند ماه اول زندگی، تنها والدین و چند نفر که همیشه در کنار او بوده اند را دیده اند. بنابراین این نوع ترس، کاملا طبیعی است و باید کمک  کنید برطرف شود.

- روش غلبه

نباید در اولین برخورد از کودک خود انتظار داشت هباشید با فرد غریبه، صمیم شود. به او فرصت بدهید که آشنا شود. کنار کودک خود مانده و به عنوان یک واسط عمل کنید که قرار است او را با فرد جدید، آشنا کند. یک راهکار دیگر این است که به دوستان یا آشنایان خود در مورد علاقمندی های کودک توضیح دهید تا در زمان ملاقات، بدانند چگونه باید سر صحبت را با کودک باز کرد.

7- ترس از تنهایی

کودکان از تنها ماندن حتی در اتاق خود ترسیده و می خواهند همیشه در کنار پدر و مادر باشند.

- روش غلبه

همین تنهایی را به یک فرصت برای بازی تبدیل کنید. برای مثال با او قایم موشک بازی کنید. در این صورت کودک مجبور است دقایقی را تنها باشد. در پذیرایی، دور از کودک بنشینید و وقتی متوجه دید حواسش نیست، از پذیرایی به جایی دیگر بروید. البته دقت داشت هباشید جایی بروید که کودک بتواند شما را دیده یا صدایتان را بشنود.

8- ترس از لباس های عروسکی

شاید تا به حال با چنین صحنه ای مواجه شده اید که کودک از دیدن عروسک های بزرگی که در قسمت ورودی مغازه ایستاده و صحبت می کنند، می ترسد چون نمی داند دقیقا چه کسی پشت این ماسک پنهان شده است.

- روش غلبه

به هیچ عنوان کودک را مجبور نکنید لباس حیواناتی را بپوشد که از آن ها می ترسد. یا اینکه به زور او را وادار نکنید در کنار چنین عروسک هایی ایستاده و عکس بگیرد. البته یک راهکار نیز این است که خودتان چنین لباس ها یا ماسک هایی ار بپوشید تا کودک متوجه شود پشت تمامی این ماسک ها، انسان قرار دارد نه موجود عجیب و غریب.

9- ترس از حمام و سرویس بهداشتی

علت این نوع ترس، پیچیدن صدا در حمام و صدای بلند آب است به همین دلیل می ترسد وارد حمام یا سرویس بهداشتی شود.

- روش غلبه

بهترین راهکار این است که کودک را ترس روبرو کنید. برای مثال در حضور او از سیفون در توالت استفاده کرده و اینکه به او اجازه دهید خودش شیر آب در حمام را باز کند تا آب از دوش خارج شود.

10- ترس از دکتر و دندانپزشک

همه کودکان از پزشک و دندانپزشک می ترسند و علت این ترس، دیدن خون و آمپول خواهد بود.

- روش غلبه

یکی از راهکارهای غلبه این است که خاطرات کودکی خود را از مراجعه به پزشک در قالب داستان تعریف کنید. با او در خانه، دکتر بازی کرده و از کودک بخواهید در نقش پزشک، به شما آمپول بزند. البته باید تجهیزات پزشکی عروسکی را برای او آماده کنید. زمانی که کودک در اتاق انتظار است، با او بازی کرده و یا برایش کتاب بخوانید تا به پزشک فکر نکند. توصیه می کنیم کودک را به کلینیک هایی ببرید که تم کودکان در آنجا زیاد بوده و برای کودک جذاب است. در نتیجه ترس کمتری به سراغ او خواهد آمد. در این محیط ها، چون همگی کودک هستند لذا فرزند شما می تواند با هم سن و سال های خود بازی کند.

انتشار در: