علائم و نشانه های بلوغ را در دختران و پسران بشناسیم

هر کدام از دوران‌های زندگی ما انسان‌ها، شرایط خاص خود را دارد و در این میان، بلوغ به عنوان حساسترین مرحله شناخته شده است. بلوغ، مرحله گذار است که انسان، از دوران کودکی به جوانی وارد می‌شود. کودکان وابستگی زیاد به پدر و مادر خود دارند، اما زمانی که وارد بلوغ می‌شوند، تمامی رفتارها و عادات تغییر می‌کنند. فرد دوست دارد مستقل باشد، حتی با دوستان خود به گردش برود. این دوران بسیار حساس است. والدین باید مراقب باشند کوچکترین خطایی که در رفتار با فرزند در این دوران انجام دهند، عواقب بدی را به دنبال داشته و ممکن است فرزند را از آن‌ها دور کد. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله به بررسی مسئله بلوغ نوجوانان خواهیم پرداخت.

دوره نوجوانی چه دورانی است؟

قبل از هر چیز لازم است تعریفی از دوران نوجوانی داشته باشیم. همانطور که گفته شد، متخصصین، دوره بلوغ را مرحله بینابینی بین کودکی و جوانی معرفی میکنند. هر گونه تغییر در رفتار و شخصیت فرد در این مرحله، بر روی آینده او تاثیر خواهد گذاشت. به طور کلی دوره بلوغ از چند مرحله تشکیل شده است:

1- مرحله رشد سیستم عصبی

رشد فرایندهای مغزی و عصبی فرد در این زمان انجام می‌گیرد. این رشد بر روی فرآیندهای شناختی، عاطفی و در نهایت بر روی رفتارهای او تاثیر خواهد گذاشت. لذا شرایط باید برای فرزند در بهترین شرایط تربیتی فراهم باشد.

2- رشد جسمی

علائم بلوغ در این زمان ظاهر خواهد شد. اندام‌های بدن دختران و پسران در این زمان به صورت فاحش تغییر می‌کند، که این تغییرات را به ویژه در چهره می‌توان تشخیص داد.

 

بلوغ

بیشتر بخوانید: اختلال روان تنی

3- رشد جنسی

بلوغ جنسی نیز در این زمان رخ می‌دهد و تغییرات جنسی را میتوان در جسم و رفتار نوجوان شاهد بود. تغییر در اندازه اندامهای جنسی و غریزه جنسی، از جمله مهم‌ترین موارد است.

4- رشد احساسی

همان‌گونه که گفته شد، در دوران بلوغ، فرد وابستگی کودکانه خود را نسبت به والدین رها کرده و دوست دارد مستقل باشد. او دوست دارد به خودش اتکا کند  و تمامی امور زندگی را با روش خود مدیریت نماید. لذا روانشناسان اکیدا توصیه می‌کنند این شخصیت استقلال خواه نوجوانان خود را مد نظر داشته و به غرور آن‌ها لطمه نزنید.

5- رشد موقعیت

جالب است بدانید که با توجه به غرور دوران بلوغ، فرزندان دوست دارند در جایگاه یک بزرگسال در جمع حاضر شوند و اگر کسی به چشم کودک به آن ها نگاه کند، نسبت به او تنفر پیدا خواهند کرد.

6- کنترل رفتاری

در دوران کودکی، کسی رفتارهای فرد را قضاوت نمی‌کند، چون می‌دانند کودک کنترلی بر رفتار خود ندارد، اما در دوران بلوغ، شرایط متفاوت خواهد بود. فرد باید بر روی رفتارهای خود کنترل داشته باشد، چون هر گونه رفتار نادرست، منجر به دید بد دیگران نسبت به او خواهد شد.

بررسی تغییرات دوران بلوغ

با توجه به اینکه والدین باید در دوران بلوغ، همراه فرزندان خود باشند، لازم است بدانند که در این دوران چه تغییراتی رخ می‌دهد.

1- فاصله گرفتن

اولین مرحله شروع تغییرات دوران بلوغ، از سن 14-12 سالگی و هم‌زمان با رشد جسمی شروع خواهد شد. با توجه به اینکه تغییرات جسمی به مرور زمان حادث می‌شوند، لذا فرزند هم به تدریج منزوی خواهد شد. او از دیگران فاصله گرفته و می‌خواهد تنها باشد. تنها ماندن در خانه، بستن درب اتاق به ویژه در زمان عوض کردن لباس، صحبت نکردن در مورد تغییرات جسمی و.. از جمله اموری است که در این مرحله رخ داده و والدین باید دقت داشته باشند، حتما فرزندان را از دور کنترل کنند، نه اینکه نوجوان را تحت فشار قرار دهند تا از شرایط این مرحله حرف بزند.

 

بلوغ

2- جدایی تدارکاتی

این مرحله در سن 17-15 سالگی و همزمان با رشد مغزی و توانایی های شناختی فرد شروع می‌شود. نوجوان در این زمان به درک بهتر نسبت به خود رسیده و از نظر روحی، فکری و رفتاری از اطرافیان خود جدا خواهد شد. اگر فرزند شما در این زمان تفاوت زیادی با والدین خود حس کند، ممکن است تصمیم بگیرد به صورت مستقل زندگی کرده و جدا شود.

3- ورود مجدد به مناسبات اجتماعی

مرحله آخر مختص بازه سنی 20-18 سالگی فرد است. دقت داشته باشید این مرحله زمانی شروع خواهد شد که دو مرحله قبلی به خوبی سپری شده باشد، چون در این زمان، نوجوان قرار است به یک شخصیت مستقل تبدیل شود که به بهترین شکل ممکن در خانواده، محل تحصیل و در آینده در موقعیت شغلی، ایفای نقش کند.

والدین عزیز این نکات را فراموش نکنید.

1- فرزند شما در این زمان به شدت علاقمند به معاشرت با دوستان بوده و از خانواده فاصله می‌گیرد. حتی ممکن است رازهای خود را به دوستانشان بگویند. شما نباید به گونه‌ای رفتار کنید که شکاف بین شما و نوجوان هر روز بیشتر شده و غریبه‌ها را نسبت به خانواده ترجیح دهد.

2- امر و نهی کردن به نوجوان ممنوع است چون به غرور نوجوان لطمه خواهد زد. به جای امر و نهی کردن، از او در امور مشورت گرفته و بخواهید با شما همکاری داشته باشد. در این صورت فکر می‌کند شما به فرزند خود به چشم یک فرد بزرگسال نگاه می‌کنید.

 

بلوغ

 

3- فرزند شما، کودک قبلی نیست، پس نباید از تنبیه کردن استفاده کنید، مگر اینکه ضرورتی وجود داشته باشد. تنبیه کردن در واقع ضربه مهلکی به غرور نوجوان خواهد بود که به همان اندازه تنفر فرزند را نسبت خود بیشتر خواهید کرد.

4- زمانی که نوجوان عملکرد خوبی دارد، از او تشکر کنید، چون هم حس خوشایند نسبت به خانواده پیدا کرده و هم منجر به بهبود رشد رفتاری او خواهد شد. نوجوان با این رفتار یاد می‌گیرد با دیگران نیز باید همین برخورد را داشته باشد.

5- شما باید به نوجوان خود نشان دهید چه اندازه به او علاقمند هستید. اما دقت داشته باشید که این ابراز علاقه نباید کودکانه باشد. بلوغ فرزند را در نظر گرفته و احساس خود را بروز دهید.

6- با لحن آرام و بدون خشونت با فرزند صحبت کنید. همان‌گونه که گفته شد، کوچکترین خطا در رفتار باعث دور شدن نوجوان از شما خواهد شد. عصبانیت، تحقیر شدن و یا بدبینی نسبت به فرزند در این مرحله، منجر به خراب شدن رابطه او با شما خواهد شد. هر زمان او را ناراحت و عصبی دیدید، با آرامش، علت را جویا شوید.

7- به هیچ عنوان با فرزند خود بلند صحبت نکنید، به خصوص زمانی که در یک جمع همانند مهمانی، بازار و.. هستید. اگر نوجوان از شما بترسد، ساده‌ترین مسائل را از شما مخفی کرده و در این زمان به دوستانش پناه خواهد برد.

8- او را به حال خود رها نکنید. درست است که باید نوجوان را از دور زیر نظر داشت و مدام از او پرسش و پاسخ نکرد، اما این بدان معنا نیست که فرزند را به حال خود رها کنید. در این صورت گمان می‌کند وجودش ارزشی برای شما نداشته و حس بدی نسبت به خانواده پیدا خواهد کرد. عمده‌ترین دلیل فرار نوجوانان از خانه، بدرفتاری و بی توجهی والدین است.

9- شما حق ندارید فرزند خود را با دیگران مقایسه کنید و این مسئله در دوران بلوغ، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چون در این زمان، غرور فرزند تحریک شده و ممکن است از شما متنفر شود. اجازه ندهید هیچ عاملی باعث دور شدن نوجوان از خانواده شود. شما باید مهارت‌ها و استعدادهای فرزند خود را در نظر گرفته و با بیان آن‌ها، به نوجوان نان دهید که به او افتخار می‌کنید.

10- حتما برای صحبت کردن با فرزند خود وقت بگذارید. عمده افراد در این دوران، ساکت و کم حرف شده و تا وقتی با آن‌ها صحبت نشود، حرفی از شرایط خود نمی‌زنند. با فرزند خود دوست باشید و همانند یک دوست نزدیک، با او درد و دل کنید. اجازه دهید رابطه صمیمی میان شما، هر روز قوی تر شود.

11- به صورت غیر مستقیم بر روی امور فرزند نظارت داشته باشید. این مرحله بسیار حساس است و اگر مراقب نوجوان نباشید، ممکن است با رفیق ناباب دوستی کند و در نتیجه آینده او به خطر بیافتد. لذا بدون این‌که متوجه شود، تمامی رفت و آمدهای او را زیر نظر داشته و به هر بهانه ای، با دوستانش آشنا شوید.

12- شما باید به فرزند خود یاد بدهید که احترام باید دو طرفه باشد. او قرار است در آینده در جمعی از همکاران مشغول به کار شده، زندگی مشترک خود را شروع کند و در کل هر چه زمان می‌گذرد، با آدم‌های بیشتری تعامل خواهد داشت. لذا حتما به او نشان دهید که احترام باید دو طرفه باشد. به نوجوان احترام بگذارید تا او نیز برای شما احترام قائل شود. فراموش نکنید نباید انتظار برخورد خوب از کسی را داشت که با او بدرفتاری کرده‌ایم.
 
 
 
 

 

انتشار در: