بررسی علل خیانت زنان از نگاه یک متخصص

برخلاف باور عموم و آنچه که در بیشتر فیلم های هالیوودی و سریال های تلویزیونی می بینیم، خیانت محدود به مردان نیست. در واقع در بسیاری از کشورهای دنیا، آمار خیانت زنان  بسیار بیشتر از مردانی است که به همسران و پارتنرهای خود خیانت می کنند و این امر فارغ از سطح تحصیلات، المان های فرهنگی و یا فاکتورهای اقتصادی رخ می دهد. تحقیقات نشان می دهند که آمار مردان خیانتکار و زنان خیانتکار، به ویژه در رده های سنی جوان تر، با یکدیگر برابر است. با این حال، آمار گفته شده در بالا روند جدیدی است که توجه بسیاری از مشاوران و متخصصان را به خود جلب کرده است. تحقیقات دانشمندان و محققان نشان می دهد که درصد زنان خیانتکار در بازه زمانی میان سال های 1990 تا 2010 رشد چشمگیری داشته است. این در حالی است که در همین بازه زمانی، آمار مردان خیانتکار تقریبا ثابت مانده است. یک سوال، ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است: دلیل افزایش میل زنان به خیانت چیست؟ عده ای مشکل را در افزایش مسئولیت و در نتیجه آن، افزایش خواسته‌ها و نیاز های زنان مدرن می دانند. بر اساس باور این افراد، توانمندی زنان مدرن و آزادی مالی آن ها سبب شده است تا زنان تعهد عاطفی کمتری در رابطه های خود داشته باشند و فرصت های بیشتری را در زندگی خود تجربه کنند.

ملاقات با یک متخصص

آنجلا اسکورتو یک زوج درمانگر و نویسنده کتاب های زیادی در زمینه کمک به زوج ها در روابط زناشویی است. او در خصوص این افزایش نرخ خیانت در زنان می گوید:" یک زن مدرن فعالیت اقتصادی دارد، از عهده تامین هزینه های خود بر می آید و در نتیجه قدرتمند است. در کنار قدرت و ثروت، حق انتخاب را تجربه می کند که در نتیجه آن، ابراز عدم رضایت یا علاقه نیز پررنگ تر می شود.  در گذشته، ازدواج وسیله ای برای رشد خانواده و تامین مالی زنان بود. امروزه اما، زنان مدرن از ازدواج خود انتظارات بیشتری دارند. آن ها به دنبال شادی، احترام، رابطه جنسی خوب، دوستان خوب و پارامترهای مختلف دیگری هستند. اگر این پارامترها در رابطه وجود نداشته باشند، زنان نیز نارضایتی خود را یا به شکل خارج شدن از رابطه و یا تجربه روابط خارج از چارچوب، بروز می دهند".

بررسی علل خیانت زنان از نگاه یک متخصص

بیشتر بخوانید: آیا همه مردان خیانت می کنند

واکاوی ریشه های اصلی خیانت زنان: نارضایتی در رابطه

نارضایتی در رابطه یکی از محرک های اصلی برای خیانت زنان است و می تواند خود محرک و تشدید کننده عوامل دیگر نیز باشد. اسکورتو در این زمینه توضیح می دهد:" مردم نارضایتی خود از رابطه را در قالب جمله هایی مانند "ما برای هم ساخته نشدیم" یا "ما جفت هم نیستیم" توصیف می کنند. این نارضایتی ادامه پیدا می کند تا جایی که فرصت مناسب برای یکی از طرفین ایجاد می شود و خیانت رخ می دهد. در چنین شرایطی معمولا افراد رفتار غلط خود را با عباراتی مانند "من برایش مهم نیستم، پس از خیانت من ناراحت نمی شود" یا "برایش فرقی نمی کند من چه کار کنم" توجیه می کنند". زمانی که از مرزهای یک رابطه عبور می کنید، باید در قدم اول خود دلیل رفتار غلط تان را درک کنید تا بتوانید آن را برای دیگران نیز توجیه کنید. نارضایتی در رابطه فعلی محرک بسیار قوی است و افرادی که به دنبال رضایت هستند را به روابط خارج از چارچوب سوق می دهد. نتیجه این اتفاق، خیانت های آگاهانه و ناآگاهانه است. مردان و زنان در برابر این محرک، رفتار یکسانی را از خود نشان می دهند".

واکاوی ریشه های اصلی خیانت زنان: عزت نفس پایین

اگر عزت نفس یک زن پایین باشد، ممکن است وی در جستجوی تایید و جلب توجه بیشتر به روابط خارج از چارچوب روی آورد. معمولا در چنین شرایطی، نفر سوم رابطه کسی است که به خوبی عدم توجه یا تایید همسر را جبران می کند. اگر پایین بودن عزت نفس علت خیانت زنان باشد، معمولا رابطه خارج از چارچوب برایشان مطلوب و راضی کننده است و شاید در مواردی وابستگی شدید عاطفی به وجود آورد. بدیهی است که پس از پایان این رابطه، حتی در صورت تداوم رابطه اصلی، زنان به دنبال کسب توجه و تمجید بیشتر به یک رابطه خارج از چارچوب دیگری روی آورند.

بررسی علل خیانت زنان از نگاه یک متخصص

واکاوی ریشه های اصلی خیانت زنان: کمبود های عاطفی

در حالی که مطالعات نشان می دهند که انگیزه اصلی مردان برای خیانت، رابطه جنسی است، زنان برای پر کردن خلا های عاطفی خود بیشتر به سمت خیانت کشیده می شوند. باید در اینجا متذکر شویم که خیانت می‌تواند شکل عاطفی یا جسمی داشته باشد. زنانی که از کمبودهای عاطفی رنج می برند معمولا دست به خیانت های عاطفی می زنند. این بدان سبب است که این زنان معمولا به گفتگو، همدلی، احترام، فداکاری، تمجید و حمایت دیگران احتیاج دارند و اگر آن را از رابطه فعلی خود دریافت نکنند، به روابط خارج از چارچوب روی می آورند. اسکواتور در این رابطه می گوید:" بسیاری از افراد بر این باورند که خیانت های عاطفی، خیانت محسوب نمی شوند. نکته مهمی که باید بدان اشاره شود این است که بسیاری از خیانت های فیزیکی نیز با شکل عاطفیشان در ابتدا آغاز می شوند. تنها در این صورت است که افراد می توانند از مرزهای روابط فعلی خود عبور کنند و شکل فیزیکی خیانت را نیز تجربه کنند".

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

واکاوی ریشه های اصلی خیانت زنان: خشم یا انتقام

زنانی که با یک تصور قبلی یا پیش زمینه وارد رابطه می شوند، به احتمال زیاد دلسردی و ناامیدی را در رابطه تجربه می کنند. زنانی که پیش از شروع رابطه، یک تصور واحد و غیر قابل تغییر از ویژگی ها، باید ها و نباید های رفتاری شریک زندگی خود را متصور هستند، به احتمال زیاد در طول رابطه دلسرد می شوند و خشم و کمبود ها را تجربه می کنند. این امر می تواند یک شکاف بزرگ در رابطه ایجاد کند و زنان را برای پیدا کردن آنچه که در ذهن دارند، به خارج از چارچوب رابطه فعلی سوق دهد. از سویی دیگر، خیانت همسران و یا رابطه های قبلی آنها نیز می تواند دلیل خشم و برافروختن احساس انتقام در زنان باشد و بسیاری با تکیه بر این دو حس و این توجیه که "خیانت دیدم پس خیانت می کنم" به رابطه های خارج از چارچوب تن می دهند.

واکاوی ریشه های اصلی خیانت زنان: نبود شور و اشتیاق

شاید تا به حال عبارت "خیانتکار زنجیره ای" را شنیده باشید. خیانتکاران زنجیره ای افرادی هستند که، درست مانند قاتلان زنجیره ای، به خاطر احساس خوشایند هیجان و سطح بالای اندورفین دست به این کار می زنند. اسکورتو در این باره توضیح می دهد:" در جامعه، ما معمولا در خصوص یکنواختی و کسالت بار بودن یک روتین زندگی خانوادگی و حرفه ای صحبت نمی کنیم". نبود شور و اشتیاق در زندگی و رابطه می تواند محرک خوبی برای برخی از زنان باشد تا حجم بالای هیجان و اندروفین را در چارچوب رابطه دیگری و در متن پنهان کاری ها و هیجاناتی که خیانت های پنهانی به همراه دارد، تجربه کنند.

واکاوی ریشه های اصلی خیانت زنان: بحران میانسالی

اگرچه معمولا بحران میانسالی در بازه سنی 35 تا 65 سالگی گریبان افراد را می گیرد، اما هر بحران دیگری در طول زندگی می تواند بر روی روح و روان انسان ها تاثیر بگذارد. از دست دادن عزیزان، رسیدن به یک هدف بزرگ پس از سختی های فراوان، به دنیا آمدن فرزندان یا بزرگ شدن و مستقل شدن آن ها، المان هایی هستند که ممکن است بر روی روح و روان افراد اثر بگذارند و زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معمولا در چنین شرایطی، افراد سوالات بنیادی زیادی را با خود مطرح می‌کنند، از جمله اینکه: "من چه کسی هستم و از زندگی ام چه چیزی می خواهم؟". در خلال بحران، رفتارهای خارج از چارچوب و ماجراجویی های عجیب و غیرمعمول اجتناب ناپذیر است. بعضی از زنان، در این بحران امتحان کردن روابط با افراد دیگر را تجربه می کنند و یا تلاش می کنند تا خود را در میان چنین تجربه های عجیب و غیر قابل قبولی، تعریف کنند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، تنهایی، افسردگی و مصرف داروهای شیمیایی، کمبود های جنسی، تله های شخصیتی و وابستگی های عاطفی غلط و برخی از بیماریهای خاص روحی و روانی نیز می توانند از عوامل موثر در سوق دادن زنان به سمت خیانت باشند.

بررسی علل خیانت زنان از نگاه یک متخصص

خیانت، چه از سمت زن و چه از سمت مرد، تجربه تلخی است و می تواند بنیان یک زندگی را در کمترین زمان ممکن تخریب کند. در بسیاری از موارد، خیانت یک واکنش طبیعی و غیر قابل اجتناب نسبت به شرایط سختی است که فرد در زندگی خود تجربه می کند. در مواردی نیز خیانت رابطه مستقیمی با عزت نفس، بلوغ اجتماعی، نداشتن کنترل کامل بر رفتارهای فردی و شرایط بحرانی و همچنین انضباط رفتاری دارد. آنچه گفته شد بدین معناست که در صورت شناسایی عوامل محرک خیانت در زنان و مردان و همچنین ریشه کن کردن آن ها، می تواند به بهبود شرایط و حتی جلوگیری از بروز آسیب های جبران ناپذیر، به شکل قابل قبولی کمک کند. اگر در رابطه ای خیانت به وجود بیاید، طرفین رابطه می توانند با سعه صدر، درک بالا و تلاش، آن را ریشه یابی کنند و سپس با توجه به شرایط، میزان خسارت به وجود آمده و  عمق رابطه عاطفی که با یکدیگر دارند، نسبت به برداشتن قدم های بعدی اقدام کنند. کمک گرفتن از مشاوران خانواده در این راستا می تواند بسیار سودمند باشد.

https://www.brides.com/reasons-women-cheat-in-relationships-1103341

انتشار در: