افسردگی فصلی

آنچه که لازم است انسان امروزی بیشتر در رابطه با خود بداند این است که روح، به اندازه جسم و حتی بیشتر، به مراقبت نیاز دارد. در عصر حاضر که به دلیل افزایش حجم کار، مشکلات اقتصادی، شرایط نامطلوب زندگی و... شرایط برای ادامه حیات واقعا سخت شده است، داشتن آرامش، به انسان انرژی می دهد تا این مسیر پرفراز و نشیب را با موفقیت طی کرده و از زندگی لذت ببرد. متاسفانه همین شرایط محیطی، تربیت نادرست والدین و حتی توارث، باعث بروز اختلالاتی در انسان می گردد که مهم‌ترین و رایج ترین آن، افسردگی است. آیا تا به حال در مورد افسردگی فصلی مطلبی شنیده اید؟ در ادامه این مقاله پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد.

منظور از افسردگی فصلی چیست؟

ید در برخی از ماه های سال این احساس به شما دست داده است که انرژی بدن افت کرده و حوصله هیچ کاری ندارید اما این سوال در ذهنتان پیش می آید که چرا این اتفاق افتاده است؟ این نوع افسردگی، به دلیل تغییر فصل است مه تحت عنوان افسردگی فصلی شناخته می شود. براساس تحقیقات علمی مشخص شده است که ریشه این نوع افسردگی، تغییرات فصلی است که عمدتا در خانمها و نوجوانان رخ می‌دهد.

دلیل بروز اختلال افسردگی فصلی

همان‌گونه که بیان کردیم، افسردگی از جمله اختلالاتی است که ممکن است به دلایل مختلف بروز کند. در این حالت، فرد دوست دارد تنها بوده و کم حرف خواهد شد. فرد افسرده ممکن است به مرحله ای برسد که هر روز گریه می‌کند بدون اینکه دلیل برای این حالت روحی وجود داشته باشد. در مورد افسردگی فصلی، هنوز هیچ دلیل منطقی برای این اختلال مشخص نشده است اما تحقیقات نشان می‌دهد با ورود به فصل پاییز و زمستان، به دلیل اینکه دوره تاریکی طولانی شده و ساعات روشنایی کاهش می‌یابد، افسردگی فصلی بروز خواهد کرد. بدن انسان یک ساعت بیولوژیک دارد که براساس تغییر میزان تابش نور و شدت آن، این ساعات تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که تغییر فصل، بر روی حالات روحی انسان تاثیر می‌گذارد. در چنین شرایطی، تغییرات هورمونی منجر به افت انرژی بدن و حالاتی شبیه به افسردگی می گردد. البته لازم به ذکر است کسانی که سابقه ژنتیکی ابتلا به افسردگی در خانواده خود دارند، به احتمال زیاد به افسردگی فصلی نیز مبتلا می‌شوند.

افسردگی فصلی همانند اختلال افسردگی است به این معنا که انسان دچار همان علائم و عوارض خواهد شد در نتیجه در صورتی که شدت یابد، می‌تواند منجر به خودکشی گردد. به همین دلیل است که روانشناسان توصیه می‌کنند اگر در میان اعضای خانواده و دوستان خود کسانی را می‌شناسید که به این عارضه روحی مبتلا شده اند، حتما با مشاور صحبت کنید تا مشکل هر چه زودتر رفع شود.

علائم و نشانه های افسردگی فصلی

اطلاع از نشانه های هر نوع اختلال روانی کمک میکند خیلی سریع بتوانید وجود عارضه رواین در افراد را تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام دهید. این نکته را فراموش نکنید که اگر اختلالات روحی در وجود انسان ریشه پیدا کرده و قدیمی شوند، درمان سخت تری خواهند داشت. در این قسمت از مقاله شما را با علائم افسردگی فصلی متناسب با نوع فصل، آشنا خواهیم کرد. در صورت رویت چند مورد از نشانه های زیر، موضوع را با مشاور و یا روانشناس در میان بگذارید:

نشانه های افسردگی فصلی در زمستان

همانگونه که ذکر شد، افسردگی فصلی بیشتر در فصول سرد سال رخ می‌دهد چون طول روز کوتاه شده است. لذا علائم افسردگی در این زمان شامل:

- سطح انرژی به شدت افت می کند به حدی که فرد احساس خستگی شدید داشته و نمی‌تواند کارهای روزمره را به خوبی انجام دهد.

- قدرت تمرکز بر روی امور را ندارد. برای مثال افرادی که شاغل هستند، مدام در حین کار دچار خطا شده و دانش آموزان نمی‌توانند در کلاس درس به خوبی بر روی موضوعات درس، تمرکز داشته باشند. به همین دلیل است که تحقیقات ثابت کرده دانش آموزان در این وقت از سال، قدرت یادگیری کمتری دارند.

- احساس ناامیدی داشته و فکر می‌کنند زندگی هیچ ارزشی ندارد در نتیجه از لحظه های خود لذت نمی‌برد.

- از حضور در جمع خودداری می‌کند چون دوست دارد تنها باشد. فرد مبتلا به افسردگی تنها حوصله دورهمی های دوستانه و خانوادگی را ندارد.

- افرادی که دچار افسردگی فصلی هستند، تمایلات جنسی آن‌ها افت می‌کند. این موضوع برای همسران مشکل ساز خواهد شد.

- لازم به ذکر است که فرد درگیر با افسردگی فصلی، آستانه تحمل پایین داشته و به شدت تحریک پذیر است. یک اتفاق کوچک کافی است تا عصبی شده و گریه کند.

-  تغییرات فاحش در وزن، از دیگر علائم افسردگی فصلی است. در این حالت فرد به شدت لاغر و یا به شدت چاق خواهد شد.

- چنین فردی همیشه ناراحت است و تقریبا شما نمی‌توانید لبخند او را شاهد باشید.

نشانه های افسردگی فصلی در تابستان

کسانی که در فصول گرم سال دچار افسردگی می شوند، علائم زیر در رفتار و حرکات آن ها بروز می‌کند:

- در این زمان افراد دچار اختلال خواب خواهند شد و در اغلب موارد، به بی خوابی دچار می‌شوند.

- تغذیه فرد درگیر با افسردگی فصلی در تابستان، مشکل پیدا می کند به گونه ای که اشتهای او کم شده و به صورت چشمگیر، وزن بدن کاهش پیدا خواهد کرد.

- اضطراب و استرس از دیگر علائم افسردگی در این زمان است سال است. همواره دلشوره دارد به گونه ای که برای هر کاری، دچار نگرانی می‌شود.

افسردگی فصلی

چند راهکار درمانی افسردگی فصلی

خوشبختانه پیشرفت علم این امکان را فراهم کرده است که بدترین انواع اختلالات روحی را بتوان درمان نمود. در صورتی که به اختلال افسردگی فصلی دچار شده اید، جایی برای نگرانی نیست. چند روش درمانی برای رهایی از این مشکل وجود دارد:

- استفاده از جعبه نور، بسیار موثر است.

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، افسردگی فصلی بیشتر به دلیل  کمبود نور در محیط رخ می‌دهد به همین دلیل است که این مشکل، در فصول سرد سال اوج می‌گیرد. یکی از روش های درمانی این است که میزان نور در محیط کاری و زندگی خود را زیاد کنیم. جعبه نور، یک دستگاه شبیه ساز نور است که کمک می‌کند ساعات بیولوژیک بدن، تنظیم گردد. توصیه می‌کنیم روزانه به مدت 30 دقیقه این دستگاه را روشن کنید به گونه ای که جعبه در نزدیکی خودتان بوده و نور را دریافت کنید. بدن زمانی می توان فعالیت طبیعی داشته باشد که ملاتونین در بدن به اندازه کافی و در زمان مناسب، تولید شود.  متاسفانه در فصول سرد سال، تولید ملاتونین دچار اختلال خواهد شد. استفاده از این جعبه نور، به تنظیم ریتم طبیعی بدن کمک می‌کند.

- دستگاه شبیه ساز طلوع خورشید در خانه داشته باشید.

اگر نقشه خانه های قدیمی ا بررسی کنید مشاهده خواهید که ساختمان به گونه ای بنا شده است که همزمان با طلوع خورشید، نور به داخل ساختمان وارد شود. در واقع افراد خانه با روشن شدن فضای خانه، از خواب بیدار می‌شدند. متاسفانه در ساختمان های امروزی که تبدیل به آپارتمان شده است، بشر از این نعمت محروم گشته و نور در ساختمان کاهش یافته است. توصیه می‌کنیم از دستگاه شبیه ساز طلوع خورشید استفاده نمایید. این دستگاه، مجهز به سنسورهایی است که ساعات طلوع خورشید را درک کرده  و به محضو طلوع، دستگاه شروع به تابش نور در خانه خواهد کرد. در این صورت هم نیازی به ساعت و زنگ موبایل نخواهد بود و هم تابش نور بر روی صورت، باعث می شود با آرامش از خواب بیدار شوید.

- رایحه درمانی، بسیار مفید خواهد بود.

از دیگر روش هایی که باعث می شود علائم افسردگی فصلی به تدریج رفع گردد، رایحه درمانی است. توصیه می‌کنیم حتما این روش را امتحان کنید. از رایحه های خوشبو در محیط استفاده نمایید. تحقیقات نشان داده است رایحه‌ها می‌توانند بر روی قسمتی از مغز که کنترل کننده احوالات، خلق و خو و ساعات بیولوژیک بدن انسان است، تاثیر بگذارد. با این کار، مشکلات خواب رفع شده و اشتهای فرد کنترل خواهد شد.

- دارو درمانی نیز انجام گردد.

به هر حال افسردگی فصلی نیز همانند سایر افسردگی است به این معنا که ممکن است در مرحله ای نیاز به مصرف دارو، الزامی گردد. بنابراین در اولین کار لازم است با مشاور صحبت داشته باشید. احوالات شما بررسی شده و براساس میزان پیشرفت عارضه در فرد، روش های درمانی مختلف اتخاذ شده و درمان آغاز می‌گردد. در صورتی که متخصص بداند باید دارو درمانی انجام شود، فرد را به روانپزشک ارجاع می دهد. توجه داشته باشید که دارو درمانی باید تحت نظر متخصص انجام شده و به هیچ عنوان داروها را سر خود قطع نکنید.
 
 
 
 

انتشار در: