اضطراب جدایی در کودکان

جالب است بدانید که تحقیقات نشان میدهد یکی از اختلالات روحی که در سالهای اخیر در میان انسان‌ها زیاد شده است، اضطراب است. متاسفانه این روزها فشار زندگی بالا رفته و از سویی دیگر آستانه تحمل افراد کاهش یافته است. شلوغی خیابان ها، مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و... همگی شرایط را برای مشکلات روحی و روانی فراهم کرده، در نتیجه‌ی همه ی این عوامل امروزه شاهد هستیم که اضطراب در بین انسان‌ها بیداد میکند.  اما این تصور در بین مردم وجود دارد که استرس و اضطراب تنها مختص بزرگسالان است. تحقیقات روانشناسی نشان داده است که کودکان نیز ممکن است به اضطراب دچار شوند. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلف بروز نماید. برای مثال یکی از رایج‌ترین انواع اضطراب که از سن یک سالگی شروع خواهد شد، اضطراب جدایی در کودکان است. والدین عزیز حتما این مقاله را با دقت مطالعه نمایید چرا که نحوه تربیت والدین می تواند منجر به آرامش روانی و یا اضطراب در کودکان شود.

علائم اضطراب جدایی در کودکان

همانگونه که بیان کردیم اضطراب جدای در کودکان از زمان یک‌سالگی شروع خواهد شد. از زمانی که فرزند می‌تواند والدین را از دیگران تشخیص دهد، به تدریج به پدر و مادر خود وابسته خواهد شد. در این زمان است که نحوه عملکرد والدین می‌تواند منجر به بروز اضطراب جدایی در کودکان شود. نباید اجازه دهید کودک به شما وابسته شود، چون در این صورت به مشکلات زیادی برخورد می کند. البته کمی وابستگی طبیعی است اما چگونه می توان تشخیص داد فرزندمان به اضطراب جدایی مبتلا شده است؟ کافی است چند مورد از علائم زیر را در فرزند خود مشاهده کنید:

- کودک دوست ندارد از خانه خارج شود و می‌خواهد با والدین خود در خانه باشد. چون می‌ترسد با خارج شدن از خانه، پدر و مادر خود را از دست بدهد.

- دچار اختلال خواب و کابوس‌های زیاد می شود و در نتیجه چون نمی تواند به اندازه کافی استراحت کند، خسته و کم انرژی می شود. چنین کودکانی نمی توانند جدای از پدر و مادر خود بخوابیم.

- به هر حال نداشتن خواب کافی، ترس و اضطراب منجر به مشکلات جسمی شامل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع خواهد شد.

اضطراب جدایی

دلایل ابتلا به اضطراب جدایی در کودکان

هر نوع اختلال روانی که در انسان بروز می کند، ریشه ای داشته و مشاورین و روانشناسان باید برای درمان، ریشه مشکل را پیدا کنند. به جز در مواردی که اضطراب می تواند از طریق ژنتیک به نسل بعد منتقل شود،

چند دلیل مهم اضطراب جدایی عبارتند از:

- کودک شاهد از دست دادن یکی از عزیزان خود همانند پدربزرگ و مادربزرگ است در نتیجه این نگرانی به سراغ او می‌آید که مبادا پدر و مادر خود را از دست بدهد.

- روش تربیت فرزندان بسیار مهم است. والدین دقت داشته باشند که باید اعتدال را رعایت نمود. در صورت که به کودک زیاد سخت گیری کنید، فردی ترسو تربیت می شود که باید منتظر وابستگی شدید او به خودتان باشید. آسان گرفتن بیش از اندازه نیز خوب نیست چون در این صورت خارج از کنترل شما خواهد شد.

- در صورتی که کودک شما در محل زندگی چند دوست صمیمی داشته باشد که به آن ها بسیار دلبسته است، وقتی خانه خود را جابجا کرده و کودک از دوستان خود جدا شود ممکن است به اضطراب جدایی مبتلا شود. او می فهمد که ممکن است هر لحظه عزیزان خود را به همین راحتی از دست بدهد و ترسی در وجود او شکل می گیرد.

اضطراب جدایی

بیشتر بخوانید: گفتار درمانی

چند توصیه برای کاهش اضطراب جدایی

هر چند پیشگیری بهتر از درمان بوده و لازم است والدین به گونه ای عمل کنند که مبادا اضطراب جدایی در کودک به وجود آید اما در صورتی که با این اختلال در فرزند خود روبرو شدید، این چند توصیه کمک می کند تا بتوانید روح کودک را به آرامش برسانید. این مسئله بسیار مهم است که کودک در آرامش رشد کند. ما انسان های زیادی را می شناسیم که به دلیل مشکلات روحی در کودکی، در بزرگسالی تعادل روحی نداشته و در کار و زندگی مشترک به مشکلات بزرگ برخورد می کنند. اکنون که اهمیت این موضوع را درک کردید، در صورتی که متوجه وجود علائم اضطراب جدایی در کودک شدید، این راهکارها را اجرا نمایید:

1- اجازه دهید فرزند، تنها ماندن را تجربه کند.

والدینی که کودک وابسته به خود دارند، در بسیاری از امور دچار مشکل می شوند. اگر مادر روزی مریض شده و مجبور باشد 24 ساعت در بیمارستان بستری شود، کودک مبتلا به اختلال اضطراب جدایی به شدت بی قراری کرده و به هیچ وجه نمی توان او را آرام کرد. لذا والدین به این موارد فکر کنند. هر از گاهی کودک خود را از صبح تا شب نزد کسانی که دوست دارند همانند پدربزرگ  و مادربزرگ بگذارید تا دور بودن از شما را تجربه کنند. به تدریج آن ها را عادت دهید نزد کسی که دوستش دارند مانده و شب همان جا بخوابند. البته والدین عزیز دقت داشته باشند این کار را با برنامه انجام دهند تا عادت دوری در فرزند شکل گیرد.

2- برای جدایی کودک زمان را تعیین کنید.

یکی از اشتباهاتی که والدین مرتکب می شوند این است که کودک را در زمان خستگی، بیماری، خواب آلودگی و... که سطح انرژی او پایین بوده و کسل شده، از خود دور می کنند. اگر می خواهید کودک را به خانه عزیزان و یا به مهد کودک ببرید، توجه داشته باشید که حتما سرحال باشد در غیر این صورت در کنار مشکلی که دارد، ترس نیز اضافه خواهد شد.

3- خداحافظی با کودک را طی مراسم انجام ندهید.

حتما تا به حال دیده‌اید که والدین بعد از اینکه کودک را به نزد مربی، پرستار و یا یکی از اعضای فامیل میسپارند، مراسم خداحافظی برگزار می‌کنند. این هم یکی دیگر از اشتباهاتی است که والدین انجام می‌دهند. با این کار کودک دچار ترس می‌شود، چون فکر می کند قرار است والدین را از دست بدهد که با او اینگونه خداحافظی می‌کنند. توصیه می‌کنیم هر چه زودتر خداحافظی کرده و از کودک جدا شوید.

4- طبق قولی که داده اید عمل کنید.

در ابتدا که قرار است کودک را به جدا ماندن از خود عادت دهید، نباید این جدا ماندن زیاد طولانی شود. بلکه در ابتدا چند ساعت فرزند را از خود دور کرده و به تدریج زمان آن را زیاد کنید. همچنین اولین روزی که کودک قرار است از شما جدا شود، به او قول دهید در چه ساعتی بر می‌گردید، تا آسوده خاطر باشد که شما را  دوباره خواهد دید. والدین توجه کنند که به هیچ عنوان بدقولی نکنند چون اعتماد کودک به شما از بین رفته و برای بار دوم حاضر نخواهد بود از شما جدا شود. حتی اگر به دلایلی همانند سنگین بودن ترافیک می‌دانید که ممکن است دیر برسید، با او تماس گرفته و دلیل تاخیر را بیان کنید.

5- به کودک خود پاداش دهید.

برایی کودک انگیزه ای ایجاد کنید تا برای بار دوم و دفعات بعد نیز حاضر باشد از شما جدا شود. هر بار که او را به خانه پدربزرگ و مادربزرگ می‌برید، در زمان بازگشت حتی یک خوراکی برای او بخرید و به کودک بدهید. به فرزند خود بگویید این هدیه، پاداشی است که به خاطر ماندن پیش پدربزرگ و مادربزرگ و یا به دلیل رفتن به مهدکودک دریافت کرده است. کودک متوجه می‌شود که اینکار خوشایند است اگر باز هم تکرار شود، پاراداش بیشتری را دریافت خواهد نمود.

6- اجازه دهید اسباب بازی هایش را با خود ببرد.

برخی از کودکان دوست دارند در مدت زمانی که خانه عزیزان هستند، چند اسباب بازی با خود داشته باشند اما شاهد هستیم که برخی از والدین با این کار مخالفت می‌کنند. والدین عزیز بهتر است اجازه دهند کودک اسباب بازی را با خود ببرد چون در این صورت سرگرم بازی شده و بهانه گیری نمی‌کند. به هر حال اسباب بازی ها وسایل شخصی کودک هستند و اگر خراب شد، به او خرده نگیرید.

7- همبازی‌هایش را دعوت کنید.

برخی از کودکان وابستگی شدید به پدر و مادر خود دارند. در این صورت اگر خواهران و برادران شما فرزند هم سن فرزند شما دارند، از آن ها بخواهید که کودکشان را نزد فرزند شما آورده و با هم در خانه پدربزرگ و مادربزرگ و یا خانه عزیزان بازی کنند. به هر حال این کار باعث می شود بخشی از زمان را سرگرم بازی شده و متوجه نبود شما نشود. از سویی دیگر کودک متوجه می شود جدا ماندن از والدین خیلی هم بد نیست و میتواند در این فاصله با دوستان خود بازی کند.
 


 
 

 

انتشار در:

لیست هزینه ها جهت مشاوره تلفنی با کارشناس

مدت زمان مشاوره اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
15 دقیقه مشاوره با کارشناس 30,000 تومان پرداخت آنلاین
30 دقیقه مشاوره با کارشناس 60,000 تومان پرداخت آنلاین
45 دقیقه مشاوره با کارشناس 90,000 | 80,000 تومان پرداخت آنلاین
75 دقیقه مشاوره با کارشناس 150,000 | 100,000 تومان پرداخت آنلاین

لطفا شماره تماس خود را به درستی وارد نمایید تا مشاوران ما بتوانند با خط شما تماس حاصل فرمایند


عودت وجه درصورت درخواست کاربر مبنی بر ناراضی بودن از مشاوره تلفنی