ازدواج سفید، ازدواجی ثبت نشده

ازدواج یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر انسانی است. تفاوت ندارد شما در کدام اقلیم جهان زندگی می‌کنید. به هر حال در یک زمان نیاز دارید با کسی که عاشقانه دوستش دارید، زندگی مشتری تشکیل دهید. البته در کشورهای مختلف جهان، فرهنگ ازدواج تفاوت دارد اما آنچه نقطه مشترک همه آن‌ها است؛ تعهد بعد از ازدواج است. زوجین به یکدیگر و به فرزندان خود تعلق دارند. در نتیجه تلاش می‌کنند بهترین زندگی را برای خود و فرزندان فراهم نمایند. اما در چند سال اخیر، نوعی ازدواج در دنیا به نام ازدواج سفید مرسوم شده است. آیا تا به حال در مورد ازدواج سفید مطلبی شنیده اید؟ آیا می‌دانید چه تفاوتی با ازدواج مرسوم داشته و کدام یک بهتر هستند؟ توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا برای تمامی سوالات خود، پاسخی مناسب پیدا کنید.

منظور از ازدواج سفید چیست؟

همان‌گونه که بیان کریم، ازدواج سفید با ازدواج مرسوم، تفاوت دارد. در ازدواج سفید که به صورت قانونی است، طرفین با هم در خانه زندگی می‌کنند، ولی هیچ رابطه جنسی با هم ندارند. لذا با توجه به اینکه شهوت وارد رابطه نمی‌شود، ازدواجی پاک شناخته شده و به همین دلیل به آن ازدواج سفید می‌گویند. اما متاسفانه این ازدواج به مرور زمان دستخوش تغییرات قرار گرفت و وجه معصومانه خود را از دست داد. افراد اعتقادات مذهبی خود را در این ازدواج از دست دادند و به نوعی ازدواج تبدیل گردید که از نظر قانونی، ثبت نشده و رابطه جنسی بین طرفین برقرار است. با این وجود هنوز هم به عنوان ازدواج سفید خوانده می‌شود.

پیامدهای منفی ازدواج سفید

بعد از کشورهای غربی، اکنون شاهد این موضوع هستیم که ازدواج سفید در ایران نیز باب شده است. البته ازدواج سفید در ایران بسیار جدید است و به دلیل تفاوت‌هایی که با باورهای مذهبی و فرهنگی مردم ما دارد، به شدت مورد مخالفت قرار گرفته است. اما به هر حال لازم است اطلاعات خود را در مورد این سبک از ازدواج کامل کنیم.

1- طرفین آرامش روانی نخواهند داشت

مهم‌ترین آسیبی که ازدواج سفید به طرفین وارد می‌کند، از بین رفتن آرامش روانی است. می‌دانیم که هدف از ازدواج در واقع این است که زوجین به آرامش رسیده و زندگی ایده آل خود را بسازند. اما در این ازدواج ثبت قانونی وجود نداشته و طرفین تعهدی به‌ هم ندارند، در نتیجه امنیت روانی برقرار نیست. خانم‌ها همیشه به این فکر می‌کنند که اگر همسرشان یک روز از آن‌ها دل‌زده شده و او را رها کند، سرنوشتش چه خواهد بود؟ این نگرانی وقتی بیشتر می‌شود که خانم باردار شود. تکلیف فرزند در این میان چه خواهد شد؟

ازدواج سفید

2- شرافت و عزت نفس طرفین از دست می‌رود

شما با این ازدواج اشتباه، عزت نفس خود را از دست خواهید داد. در ازدواج مرسوم، تعهد اخلاقی و قانونی بین طرفین برقرار می‌شود. اما در ازدواج سفید، چنین تعهداتی وجود ندارد. آیا می‌دانید اگر همسر شما، چند روز بعد، شما را رها کرده و به سراغ فرد دیگری برود، چه بلایی بر سر شخصیت شما خواهد آمد؟ غالبا خانم هایی که از  ازدواج سفید لطمه خورده‌اند، از این موضوع گلایه می‌کنند که همسرشان بعد از چند بار رابطه جنسی، از آن ها دل زده شده و به سراغ فردی دیگر رفته است. همین منجر به تنفر خانم از خودش می‌شود چون فکر می‌کند طرف مقابل، همانند کالا به او نگاه کرده است.

3- در ازدواج سفید انتظار عشق نداشته باشید.

سنگ بنای ازدواج بر عشق است و همین احساس قشنگ به پایداری زندگی مشترک کمک خواهد کرد. بالاخره زندگی گاه سخت و گاه آسان است و اگر عشقی بین طرفین نباشد، نمی‌توان سختی ها را تحمل نمود و آرامش روانی از بین می‌رود. اما در ازدواج سفید چون تعهدی بین طرفین نبوده و قرار است تا آخر عمر کنار هم بمانند، لذا عشقی در رابطه وجود نخواهد داشت. طرفین تنها به دلیل رابطه جنسی و از سر کنجکاوی با هم مانده اند. ازدواج سفید، به مرور زمان انسان را سخت دل می‌کند، چون یاد می‌گیرد چگونه بدون احساس، وارد رابطه شود.

4- در ازدواج سفید، اساس خانواده فروپاشیده می‌شود

تلخ ترین اتفاق در ازدواج سفید این است که رابطه جنسی منجر به بارداری خانم شود. اکنون این سوال مطرح می شود با توجه به اینکه این ازدواج قانونی نبوده و جایی ثبت نشده است، تکلیف این فرزند چه خواهد بود؟ متاسفانه در اغلب موارد، مرد زیر بار نرفته و قبول نمی‌کند که ازدواج را دائمی کند. در نتیجه این بچه، پدر نداشته و بدون شناسنامه خواهد بود. به این موضوع فکر کنید که ازدواج سفید منجر به افزایش چه تعداد بچه هایی در جهان خواهد شد که قرار است بدون خانواده بزرگ شوند.

دلایل ترویج ازدواج سفید چیست؟

علی رغم عواقب منفی ازدواج سفید، اما شاهد این هستیم که در دنیا و حتی در کشور خودمان، آمار ازدواج سفید در حال افزایش است. به نظر شما چه دلایلی باعث شده است مردم تبعات ازدواج سفید را ندیده و به آن روی بیاورند؟

 

ازدواج سفید

- مشکلات اقتصادی

اولین و مهم‌ترین عامل، مشکلات اقتصادی است. جوانان می‌دانند که ازدواج به معنی تعهد مالی نیز هست. مرد باید بهترین شرایط را برای خانم و فرزندان خود فراهم کرده و توان تامین مخارج زندگی را داشته باشد. اما در شرایط اقتصادی فعلی که مخارج و هزینه ها بالا رفته است، پسران از ازدواج می‌ترسند. از سویی دیگر در وجود خود نیاز به ازدواج را حس می‌کنند. به همین دلیل برای رفع نیاز جنسی خود، به سراغ ازدواج سفید می‌روند.

- نداشتن تعهد و مسئولیت

همان‌گونه که بیان کردیم، در ازدواج سفید هیچ تعهدی وجود ندارد. این موضوع برای پسران بسیار خوشایند است، چرا که هر بار با کسی که می‌خواهند وارد رابطه شده و هر زمان خواستند، به سراغ فردی دیگری می‌روند. نداشتن تعهد اخلاقی، مالی و احساسی، یکی دیگر از دلایل علاقه افراد به ازدواج سفید است. البته غالبا مردها از این نبود تعهد لذت می‌برند. اما خانم‌ها به دلیل احساسی بودن، تمایل دارند وارد رابطه‌ای شوند که پایدار بوده و عشق دریافت می‌کنند.

- سنجیدن طرف مقابل

برخی از افراد معتقد هستند ما ازدواج سفید را تنها برای محک زدن طرف مقابل عملی می‌کنیم تا مطمئن شویم آیا برای ازدواج رسمی مناسب هستیم یا خیر؟ این طرز تفکر، ریشه در آمار طلاق جامعه دارد. به خصوص کسانی که در میان دوستان و آشنایان، از نزدیک شاهد طلاق بوده‌اند، می‌ترسند مبادا خودشان با یک اشتباه به این بلا دچار شوند. به همین دلیل  تصمیم می‌گیرند برای مدت کوتاهی ازدواج سفید داشته باشند تا بیشتر با هم آشنا شوند. شاید این کار ظاهرا عاقلانه به نظر برسد اما در صورتی که بعد از مدتی بفهمند زندگی مشترک آن ها کار درستی نیست، از نظر روحی لطمه خواهند دید.

- افزایش سن ازدواج

در کشورهایی که به دلیل مشکلات موجود، سن ازدواج بالا رفته است، افراد دیگر حوصله تشکیل زندگی را ندارند، لذا تنها برای رفع نیازهای جنسی خود، به ازدواج سفید روی می‌آورند. متاسفانه هم اکنون در کشور ما این اتفاق رخ داده و سن ازدواج بسیار بالا رفته است. به همین دلیل ازدواج سفید در ایران نیز در حال افزایش است.

- هزینه های زندگی در ازدواج سفید

اگر این ازدواج را با ازدواج رسمی قیاس کنید، خواهید دید که ازدواج سفید تقریبا هزینه خاصی ندارد و همین باعث می‌شود جوان ها علاقمند به ازدواج سفید شوند. به خصوص در زمانی که اقتصاد کشور، خراب بوده و درآمدها با مخارج تطابق ندارد.

تکلیف ارث در ازدواج سفید چه خواهد بود؟

همان‌گونه که گفته شد، ازدواج سفید قانونی نیست و هیچ دفتر اسناد ثبت نشده است. در نتیجه اگر این ازدواج منجر به بارداری خانم شود، دو حالت رخ خواهد داد:

- مرد مسئولیت بچه را پذیرفته و تصمیم می‌گیرد ازدواج را دائمی کند. در این صورت فرزند، از تمامی اموال او، ارث خواهد برد. در واقع بحث ارث زمانی مطرح می‌شود که مدرکی مبنی بر رابطه پدر و فرزندی وجود داشته باشد.

- اما فاجعه اینجا است که مرد، مسئولیت بچه را نپذیرد، در نتیجه از یک سو نوزاد به دنیا آمده پدر نداشته و از سویی دیگر چون ازدواج زن و مرد جایی ثبت نشده است، نوزاد نمی‌تواند از اموال پدر خود چیزی به ارث ببرد.
 
 
 
 

انتشار در:

لیست هزینه ها جهت مشاوره تلفنی با کارشناس

مدت زمان مشاوره اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
15 دقیقه مشاوره با کارشناس 30,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
30 دقیقه مشاوره با کارشناس 60,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
45 دقیقه مشاوره با کارشناس 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
1 ساعت مشاوره با کارشناس 100,000 هزار تومان پرداخت آنلاین

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت 6104337858762212 به نام هما چیت بندپیر واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره 09925737185 پیامک یا واتساپ نمایید تا مشاور در کمترین زمان به خط شما تماس حاصل کند.

لطفا شماره تماس خود را به درستی وارد نمایید تا مشاوران ما بتوانند با خط شما تماس حاصل فرمایند


عودت وجه درصورت درخواست کاربر مبنی بر ناراضی بودن از مشاوره تلفنی