ادرار سوختگی  یا راش پوشک در کودکان و راه های مقابله با آن

مراقبت از کودکان تا زمانی که یاد بگیرند ادرار و مدفوع خود را به والدین اطلاع دهند، بسیار اهمیت دارد. نوع پوشک مورد استفاده، شستن بدن با ماده شوینده نامناسب و حتی اسیدیته ادرار،می‌توانند منجر به ادرار سوختگی کودکان شده و پوست نرم و لطیف آن‌ها را ملتهب و زبر گردانند. اما اوضاع وقتی بدتر می‌شود که هر بار ادرار کردن، منجر به سوختگی پوست و اذیت کودک گردد. مادرانی که به تازگی بچه دار شده و تجربه اولشان است، از این بابت نگران شده و می‌ترسند این عارضه خطرناک شود، اما جایی برای نگرانی نیست. در این مقاله به تفصیل پیرامون این قضیه صحبت خواهیم کرد.

ادرار سوختگی کودکان و علائم آن

ادرار سوختگی به نوعی التهاب پوستی گفته می‌شود که در آن، پوست ناحیه باسن و بین پای کودک، به شدت قرمز می‌شود. این اتفاق برای کودک بسیار آزاردهنده است، به همین دلیل هر بار که ادرار می‌کند، گریه خواهد کرد. مهم‌ترین علائم این عارضه پوستی عبارتند از:

1- پوست پای کودک در ناحیه باسن، بین پا و آلت تناسلی، قرمز و نازک می‌شود.

قرمزی پوست مسری است و به تدریج پیشروی می‌کند. دقت داشته باشید ادرار سوختگی ممکن است منجر به عفونت‌های قارچی گردد. لذا به مادران اکیدا سفارش می‌کنیم به محض اینکه کوچک‌ترین علامت از ادرار سوختگی را مشاهده کردند، قبل از اینکه عفونت قارچی شروع شود، حتما مراقبت‌های لازم را به عمل آورند. 

2- به رفتار کودک در زمان عوض کردن پوشک،  ادرار کردن، شستن پا و حتی تعویض لباس دقت کنید. اگر کودک دچار ادرار سوختگی باشد، در این مواقع گریه می کند.

3- از دیگر علائم ادرار سوختگی در کودکان، لکه های زرد چربی است که روی قرمزی پوست رویت می‌شود. به این حالت، التهاب پوستی سبورئیک گفته می‌شود. والدین دقت داشته باشند که هر بار پای کودک را شسته و یا تیمار می‌کنند، حتما دست‌های خود را ضد عفونی کنند، زیرا این آلودگی ممکن است بر روی سایر قسمت‌های بدن کودک نیز تاثیر بگذارد.

 

ادرار سوختگی
 

دلیل ابتلا به ادرار سوختگی کودکان

1- مهم‌ترین و اصلی ترین دلیل ادرار سوختگی در کودکان، تغییر در اسیدیته ادرار و مدفوع کودک است. در نتیجه باید به رژیم غذایی او دقت داشته باشید. در نوزادان شیرخواره، تغذیه والدین بر روی این مسئله تاثیر می‌گذارد.

2- یکی دیگر از مشکلاتی که کودکان با آن مواجه می‌شوند، عرق سوز شدن پا ناشی از بستن پوشک است که در تابستان بیشتر رخ می‌دهد.. همین مسئله زمینه را برای ادرار سوختگی نیز فراهم می‌کند.

3- آیا به تازگی پوشک کودک یا محصولاتی همانند دستمال مرطوب را عوض کرده اید؟ ممکن است پوست بدن او به موادی که در این محصولات وجود دارد حساسیت داشته باشد.

4- البته در مواردی که پوست کودک بسیار حساس باشد، کوچک‌ترین تغییر در تغذیه و یا حتی استفاده از پوشک‌هایی که عمده کودکان به آن سازگار هستند، منجر به ادرار سوختگی می‌گردد.

5- مواقعی که کودک بیمار شده و مجبور است آنتی بیوتیک استفاده کند، ابتلا به ادرار سوختگی زیاد می‌شود، زیرا مصرفی آنتی بیوتیک منجر به برهم خوردن تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر گشته و در نتیجه جمعیت باکتری‌هایی که متعادل کننده رشد قارچ  هستند، کم می‌شود.

به دنبال چنین شرایطی، رشد قارچ در ادرار افزایش یافته و به احتمال زیاد کودک به ادرار سوختگی مبتلا می‌گردد.

روش های پیشگیری از ادرار سوختگی کودکان

در این قسمت از مقاله برای جلوگیری از ادرار سوختگی کودکان، چند توصیه مهم داریم که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است:

- اگر می‌دانید پوست بدن کودک به پوشک فعلی که استفاده می‌کنید سازگاری دارد، حتی المقدور آن را عوض نکنید.

- هر زمان که کودک را می‌شویید، سریعا پای او را خشک کنید. برای خشک کردن از حوله نرم استفاده کنید. نباید حوله را به پای کودک بکشید، چون پوست او نازک و بسیار آسیب پذیرتر است.

- در زمان شستن پای کودک، از آب ولرم مایل به گرم استفاده کنید. آب سرد یا آب خیلی گرم، هر دو برای پوست مضر هستند.

- توصیه می‌کنیم روزانه از کرم‌های مرطوب کننده مخصوص کودکان حاوی اکسید زینک استفاده نمایید.

- نباید پوشک را محکم ببندید، زیرا این کار باعث عرق سوز شدن پوست می‌شود. از سویی دیگر محکم بستن پوشک باعث می‌شود جریان هوا کم شده و رطوبت زیر آن حبس شود در نتیجه این محیط بسیار مستعد رشد قارچ خواهد بود.

- از دستمال‌های مرطوب که حاوی الکل و مواد معطر هستند استفاده نکنید.

- بعد از هر بار شستن کودک، دست های خود را به خوبی با مایع بشویید چون اگر دست آلوده به قارچ باشد، احتمال آلوده شدن نقاط دیگر از پوست کودک را زیاد می‌کند.

 

ادرار سوختگی

بیشتر بخوانید: آسم در کودکان، علت و علائم و کنترل آن

راهکارهای خانگی برای درمان ادرار سوختگی کودکان

1- پوشک کودک را زود به زود عوض کنید. وقتی ظرفیت پوشک پر شده و ادرار و مدفوع داخل آن باقی بماند، پوست را ملتهب و قرمز خواهد کرد.

2- ممکن است کودک شما به مواد شوینده ای که با آن لباس هایش را می‌شویید، حساسیت داشته باشد. لذا حتما به سراغ برند دیگر بروید. دقت کنید که به هیچ عنوان نباید لباس کودک را با شوینده‌های معطر بشویید. توصیه ما این است که به سراغ پودر صابون بروید. می توانید در این زمینه از تجربه مادران دیگر که با این مشکل در کودک خود مواجه شده اند، استفاده نمایید.

3- حتما در طول روز چند ساعتی پوشک را از کودک جدا کنید و اجازه دهید باز باشد. این کار زمانی که کودک به ادرار سوختگی دچار نشده است، برای پیشگیری از مشکل بسیار مهم است. اما در دوران بیماری، بیشتر ساعات باید فرزند را باز بگذارید.

4- برای کودک خود از شوت و شلوار 100 درصد نخی استفاده کنید تا هوا به خوبی بر روی پوست جریان داشته و قرمزی پوست به تدریج رفع گردد.

5- والدین دقت داشته باشید که همزمان با بزرگ شدن نوزاد، باید اندازه پوشک نیز بزرگ تر شود. پوشک تنگ به شدت به پوست آسیب می‌زند.

6- برای تسکین ادرار سوختگی و درمان حساسیت پوستی باید از کرم‌ها و پمادها استفاده کنید. حتما با پزشک متخصص مربوطه صحبت نمایید تا متناسب با سن کودک و شرایط پوستی او، پماد و کرم مناسب را تجویز نماید.

در طول روز چند بار پماد یا کرم را استفاده کنید و بعد از هر بار، پای کودک را به آرامی و با آب ولرم بشویید.

7- گاهی پیش می‌آید که نیاز است از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پای کودک استفاده کنید. برای مثال زمانی که در سفر و یا در مهمانی هستید، ممکن است به این دستمال‌ها نیاز پیدا کنید. در انتخاب دستمال مرطوب باید به سراغ برند‌های معتبر و انواع بدون الکل و بدون مواد معطر بروید. البته توصیه ما این است که حتی المقدور از این دستمال‌ها استفاده نکرده و اگر مجبور شدید، دستمال را به پوست نکشید.

8-در صورتی که کودک شما شیرخوار است، مادر باید به رژیم غذایی خود توجه کند شاید غذایی خورده که منجر به اسیدی شدن ادرار و مدفوع کودک شده است. اگر کودک در مرحله ای است که غذاخور شده است، رژیم غذایی او را عوض کنید. هر نوع غذایی که باعث اسیدی شدن ادرار می گردد باید حذف شود.

9-مادران این نکته را مد داشته باشند که به هیچ عنوان نباید محل ادرار سوختگی را با آب بسیار گرم و با فشار بشویند. این قسمت از پوست به اندازه کافی نازک شده و شما با این کار، شرایط را بدتر خواهید کرد.

10-پای کودک را با آب جوی دو سر بشویید. کلوئیدهای موجود در جوی دو سر، نقش بسیار مهمی در از بین رفتن التهاب پوستی و ادرار سوختگی دارند. شما می توانید این محصول را از داروخانه تهیه کرده و سپس با آب مخلوط کنید. در طول روز چند بار پای کودک را با این محلول بشویید.
آنچه که مسلم است، اجتناب ناپذیر بدن ادرار سوختگی است. به هر حال مدتی زمان لازم است تا شما بتوانید تیپ پوستی کودک خود را شناخته، متوجه شوید چه نوع پوشکی برای او باید استفاده کرده و حتی خودتان چه غذایی مصرف نمایید. لذا مادران نباید از این بابت نگران نباشند. اما گاهی اوقات ادرار سوختگی کودکان به حدی شدید می شود که نمی توانید به این طرق ذکر شده، مشکل کودک را درمان کنید. در این مواقع مشاهده نمایید اگر علائم زیر بروز کرده است حتما باید با متخصص صحبت کنید:

-علی رغم تیمارهایی که انجام داده اید، همچنان قرمزی و التهاب پوست وجود دارد.

-در محل قرمزی پوست، تاول هایی مشاهده می شود و یا اینکه پوست ورم می‌کند.

-ممکن است قرمزی پوست تبدیل به زخم شده و از آن مایع عفونی خارج شود.

-در مواردی دیده می شود که همین ادرار سوختگی منجر به تب در کودک می‌گردد.

انتشار در: