اختلال شخصیت مرزی

 واقعیت تلخ این است که هم‌زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی و بهتر شدن شرایط رفاهی مردم، آرامش روح و روان کمتر شده است. انسان امروزی درگیر زندگی ماشینی است که او را از طبیعت دور کرده است. به همین دلیل است که مشکلات روحی و روانی افزایش یافته است. لذا باید تفکر خود را عوض کرد. به هر حال روح نیز همانند جسم به درمان نیاز دارد و اگر دچار بیماری شود، زندگی را سخت خواهد کرد. جالب اینکه اختلال روانی منجر به بیماری های جسمی نیز خواهد شد. متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند ابتلا به یک نوع اختلال روانی، زمینه ساز سایر ناهنجاریها خواهد شد، لذا باید سریعا تحت نظر کارشناسان حرفه ای درمان انجام شود. البته ما تا زمانی که در مورد انواع اختلال روانی اطلاعات کافی نداشته باشیم نمی‌توانیم تشخیص دهیم یا نوع رفتار که در طرف مقابل مشاهده می‌کنیم بیانگر مشکل روحی است یا خیر. در این مقاله شما را  با اختلال شخصیت مرزی آشنا خواهیم کرد.

 

اختلال شخصیت مرزی

منظور از اختلال شخصیت مرزی چیست؟

در وجود همه انسان ها خشم، شادی، ترس و... نهادینه شده است و همه این خصایص اخلاقی برای داشتن زندگی سالم و درست، لازم است. برای مثال اگر ترس در وجود ما نبود، احساس خطر نمی‌کردیم. این احساسات هر کدام در جایگاه خود روز می‌کنند. این مهم‌ترین مشخصه یک فرد سالم است. اما در کسی که مبتلا به اختلال شخصیت مرزی است، شرایط به این گونه نیست. فردی که الان عصبانی است و در حال داد و بیداد است، در همان لحظه عوض شده و میخندد. در واقع چنین فردی ثبات اخلاقی ندارد. این تضاد ناگهانی در رفتار واقعا ترسناک است. این بارزترین نشانه فردی است که به اختلال شخصیت مرزی دچار شده و با دیدن آن باید هوشیار شد. در صورتی که در میان اطرافیان و نزدیکان خود فردی وجود دارد که چنین تغییرات آنی در رفتارش مشاهده می‌شود، باید سریعا مشکل را با یک مشاور در میان بگذارید. فراموش نکنید که در مورد اختلالات روحی هر چه درمان به تاخیر بیافتد، شرایط سخت تر خواهد شد.

علائم ابتلا به اختلال شخصیت مرزی

اما همانگونه که مشکلات جسمی هر کدام علائم خاص خود را داشته و از طریق آن متخصص می تواند بیماری را تشخیص دهد، در‌ مورد ناهنجاریهای روانی نیز همین گونه است. نشانه‌های ابتلا به اختلال شخصیت مرزی عبارت اند از:

- متاسفانه این افراد نمیتوانند با کسی وارد رابطه پایدار شوند چون ثبات اخلاقی ندارد. فرض کنیم که چنین فردی می‌خواهد ازدواج کند، امروز عاشقانه طرف مقابل را دوست داشته و به او ابراز علاقه می‌کند، اما فردا به سر حد تنفر می‌رسد.

- وابستگی تاثیرپذیر از دیگر خصوصیات افرادی است که اختلال شخصیت مرزی دارند. به این معنا که عمدتا تحت تاثیر یک شی یا یک فرد هستند. کافی است این شی یا فرد را از دست بدهند تا مشاهده کنید چطور بهم میریزند. برای مثال بچه‌هایی که در کودکی به این اختلال دچار شده و به یکی از دوستان خود وابسته هستند، بعد از اینکه از دوست خود جدا می‌شوند، رفتارهای عصبی از خود بروز می‌دهند.

- آنها ترس از طرد شدن دارند. همان‌گونه که گفته شد چنین افرادی به یک یا چند نفر وابستگی دارند ، اکنون اگر احساس کنند در حال طرد شدن هستند، ترس و اضطراب به سراغ آنها میآید.

- این دسته از افراد رفتارهای بسیار خطرناک دارند. روابط جنسی نامشروع و اقدام به خودکشی از جمله همین رفتارهای ترسناک است. البته فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نه تنها به خود بلکه به دیگران نیز آسیب وارد خواهد کرد. برای مثال رانندگی پرخطر دارند و به هیچ عنوان به قوانین توجه نمی‌کند.

- توجه کنید که این دسته از افراد بسیار مستعد ابتلا به اعتیاد هستند. با توجه به اینکه آرامش روحی ندارند، تمایل پیدا میکنند به سراغ استفاده از مواد مخدر بروند تا شاید بتوانند کمی به آرامش نسبی برسند.

- ممکن است بی‌دلیل عصبی شوند. وقتی همه چیز را بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید امور در شرایط نرمال و ایده آل قرار داشته و هیچ دلیل برای عصبانیت وجود ندارد، اما چنین فردی عصبی و بدخلق است.

- اقدام به خودآزاری می‌کند. با چاقو بدن خود را آسیب زده و کتک زدن خود از جمله رفتارهای بارز فرد درگیر با اختلال شخصیت مرزی است.

- در صورتی که درمان انجام نشود، شرایط بسیار سخت خواهد شد و در نهایت، افراد مبتلا به مرحله‌ا‌‌‌ی می‌رسند که فکر می‌کنند اصلا هیچ فایده‌‌ای برای جامعه ندارند. در نتیجه تصمیم می‌گیرند زندگی خود را به پایان برسانند. حقیقت تلخ این است که چنین افرادی عمدتا دست به خودکشی می‌زنند.

 

اختلال شخصیت مرزی

دلایل ابتلا به اختلال شخصیت مرزی

بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات علم روانشناسی، مشخص گردیده است که عمده اختلالات روانی در انسان ریشه در کودکی دارد. والدین عزیز در برخورد با کودکان خود دقت داشته باشند  چرا که کوچکترین بد رفتاری و یا مشکل روحی در این دوران می‌تواند عواقب بدی را در بزرگسالی داشته باشد. برای مثال آیا می‌دانید اختلال شخصیت مرزی چرا رخ می‌دهد؟

1- کودکانی که از جانب والدین، اعضای فامیل و دوستان خود طرد می‌شوند.

2- در صورتی که فردی در دوران کودکی خود به دلایل مختلف، عدم ثبات مادر را تجربه کرده باشد.

3- دقت داشته باشید که اگر کودکان در این دوران شرایط امن روحی و روانی را تجربه نکنند، شخصیت روحی

آن ها متزلزل خواهد شد. به عبارت دیگر افراد در این دوران به یک دلبستگی امن نیاز دارند.

4- والدین عزیز اگر اختلافی دارند، حتما باید دور از چشم کودکان خود به بررسی این مشکلات پرداخته و آن‌ها را حل کنند. هر گونه دعوا و درگیری بین والدین در حضور کودک، خطر ابتلا به اختلال شخصیت مرزی را بالا می‌برد.

5- برای تربیت فرزندان خود از روش درست وارد شوید. تنبیه کردن بدترین کاری است که والدین و معلمان می‌توانند انجام دهند. آیا می‌دانید تنبیه چه آسیب روحی به کودکان وارد کرده و منجر به اختلالات روحی همانند اختلال شخصیت مرزی خواهد شد؟

6- نسبت به احساسات کودکان خود بی‌تفاوت نباشید. کودکان به شادی، بازی و راحتی خیال نیاز دارند. از سویی دیگر کودک باید همیشه در کانون توجه و محبت قرار داشته باشد. هر گونه بی‌تفاوتی نسبت به آنها و احساسات لطیفی که در وجودشان وجود دارند، یک لطمه بزرگ به روح آنها وارد خواهد کرد.

7- طلاق والدین یکی از بدترین اتفاقاتی است که هر کودکی می‌تواند تجربه کند. وقتی والدین جدا میشوند، کودکان محبت یکی از آنها را از دست می‌دهند. البته در برخی مواقع کودک هر دو والد خود را از دست داده و مجبور است با پدر بزرگ و مادربزرگ خود زندگی کند. به طور کلی طلاق شرایط روحی کودک را تضعیف کره و مشکلات سنگینی را برای او به دنبال خواهد داشت.

8- البته لازم به ذکر است که اختلال شخصیت مرزی ممکن است به صورت ژنتیکی از والدین به نسل بعد منتقل شود.

راهکارهایی برای درمان اختلال شخصیت مرزی

1- با مشاور و روانشناس در ارتباط باشید.

به طور کلی در برخورد با کسی که هر نوع اختلال روحی همانند اختلال شخصیت مرزی دارد لازم است با مشاور و روانشناس صحبت کنید. متخصصین در این مرحله سعی می‌کنند ریشه مشکل روحی شما را کشف کنند، چون درمان زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که به صورت ریشه بررسی و درمان شود. در جلسات مشاور همچنین شرایط بیمار سنجیده می‌شود. باید مشخص گردد مشکل روحی تا چه اندازه در فرد پیشرفت کرده است تا بر این اساس بتوان بهترین راهکار درمانی را اتخاذ نمود.

2- دارو درمانی آغاز میشود.

در صورتی که مشاور و روانشناس متوجه شود این سطح از اختلال باید همزمان با رفتار درمانی، از طریق دارو نیز درمان گردد، پرونده شما را به روانپزشک ارجاع می‌دهد. متخصص براساس اطلاعات درج شده در پرونده، داروهای لازم را تجویز خواهد کرد.

البته آنچه که لازم به ذکر است، ادامه دادن درمان است. بدترین اتفاقی که ممکن است رخ بدهد، رها کردن دران در اواسط دوره است. آیا می‌دانید در این صورت شرایط اختلال بدتر از قبل خواهد شد به خصوص اگر درمان دارویی را قطع کرده باشید؟ شما زمانی می‌توانید درمان را کنار بگذارید که متخصص اعلام کند به سلامت روحی رسیده اید. در مصرف داروها حتما باید براساس نظر روانپزشک عمل نموده و بدون توصیه پزشک، مصرف را کنار نگذارید. از طرفی مقدار مصرف را طبق نسخه تجویز شده پیش ببرید. به خاطر بسپارید داروهای مغز و اعصاب باید دقیقا بر طبق نظر متخصص مصرف شوند و کوچکترین خطا ممکن است حتی منجر به مرگ مغزی شود.
 

 
 

 

انتشار در:

لیست هزینه ها جهت مشاوره تلفنی با کارشناس

مدت زمان مشاوره اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
15 دقیقه مشاوره با کارشناس 30,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
30 دقیقه مشاوره با کارشناس 60,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
45 دقیقه مشاوره با کارشناس 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
1 ساعت مشاوره با کارشناس 100,000 هزار تومان پرداخت آنلاین

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت 6104337858762212 به نام هما چیت بندپیر واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره 09925737185 پیامک یا واتساپ نمایید تا مشاور در کمترین زمان به خط شما تماس حاصل کند.

لطفا شماره تماس خود را به درستی وارد نمایید تا مشاوران ما بتوانند با خط شما تماس حاصل فرمایند


عودت وجه درصورت درخواست کاربر مبنی بر ناراضی بودن از مشاوره تلفنی