آیا همه مردان خیانت می کنند

خیانت مردان امری رایج است؛ همه مردان خیانت می کنند؛ مردان قابل اعتماد نیستند، آنها به راحتی وسوسه می شوند و در متعهد بودن دچار مشکلند؛ شاید بتوان به جرات گفت که این عبارات طرز فکر غالب در بسیاری از فرهنگ ها و کشورها، به ویژه در میان خانم ها است. فرض کنید همسر شما بیشتر اوقات دیر به خانه می آید و علت این رفتار خود را کار و مسئولیت بیش از حد توصیف می کند. تصور کنید که نامزد یا دوست پسر خود را حین چک کردن پروفایل دختران دیگر در فضای مجازی ببینید. آیا با دیدن این رفتار ها، با خود فکر می کنید که پارتنر شما خیانت می کند؟

بیشتربخوانید: بررسی علل خیانت زنان از نگاه یک متخصص

مردان و زنان خیانت می کنند، اما نه همه آن ها! رفتارهایی که در بالا توصیف کردیم از هر مرد و زنی ممکن است سر بزند و در بسیاری از مواقع، لزوما به معنای خیانت نیست. خیانت مردان لزوما به معنای این نیست که دیگر پارتنر یا همسر خود را دوست ندارند، بلکه ممکن است این رفتار غلط ریشه های بسیار عمیق و متفاوتی داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا با بررسی علل رایج خیانت مردان، به یک پرسش پاسخ دهیم: چرا مردان عاشق خیانت می کنند؟

علل خیانت مردان ممکن است حیرت انگیز باشد!

قبل از آنکه به شرح علل خیانت مردان بپردازیم، باید یک نکته را متذکر شویم که روابط و احساسات عاطفی به عنوان انگیزه های روانشناختی به شمار می آیند. زمانی که یک مرد و یک زن در کنار هم قرار بگیرند، هورمون ها و مواد شیمیایی در بدن آن ها ترشح می شود و این امر فارغ از آنکه پیوند عاطفی میان این افراد وجود داشته باشد یا نه، رخ می دهد. در قدم بعدی، ممکن است هم مردان و هم زنان وسوسه شوند و اگر این وسوسه ها از کنترل افراد خارج شود، خیانت ممکن است رخ دهد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که چیزی میان 25 تا 75 درصد از مردان متاهل، در جوامع و کشورهای مختلف و با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی متفاوت، به همسر خود خیانت کرده اند، اما این بدان معنا نیست که همه مردان خیانت می کنند. این تحقیقات علل پنهانی خیانت مردان را نیز آشکار کرده است. بیشتر این دلایل منشا روانشناختی دارند و در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

خیانت مردان به بهانه نجات ازدواج!

بسیاری از مردم معتقد هستند که بیشتر مردان خیانتکار از زندگی زناشویی و ازدواج خود رضایت ندارند. اما این باور تنها یک افسانه است. مطالعه ای که در دانشگاه راتجرز انجام شده است نشان می دهد که تقریبا 56 درصد از مردان خیانتکار، از ازدواج خود راضی هستند و به جدا شدن فکر نمی‌کنند. این افراد همچنین به هیچ عاملی اجازه نمی‌دهند که ازدواج آنها را تهدید کند. از آنجایی که بیشتر آقایان در حل کردن مشکلات موجود در روابط عاطفی خود دچار مشکل هستند، به این باور می رسند که زن دیگری می تواند عطش جنسی آن ها را ارضا کند. به همین سبب است که در میانه مشکلات، به خیانت روی می آورند. این مردان در ذهن خود به این باور می رسند که می توانند بدون حل کردن مشکلات و به طبع آن، خودداری از رابطه عاطفی نزدیک با همسرانشان، با آرامش به زندگی زناشویی خود ادامه دهند. این راه حل تنها پاک کردن صورت مسئله است و دیر یا زود، طوفان مشکلات از راه می رسد.

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

خیانت مردان بی انضباط عاشق!

مردی که خیانت می کند، همسر خود را دوست ندارد. این باور اشتباه را کنار بگذارید چرا که به طور کلی، خیانت ارتباطی به عشق ندارد. در حقیقت همه چیز به بلوغ اجتماعی، انضباط رفتاری و کنترل بر روی نفس فرد باز می گردد. عشق نقشی در ترشحات هورمون انسان ها ندارد بلکه بینایی، لمس کردن و قرار گرفتن در موقعیت خطر است که این واکنش طبیعی بیولوژیکی را آغاز می کند. یک مرد برای آنکه بتواند در برابر زیبایی، جذابیت، لطافت، حضور و صدای عاشقانه یک زن (همکار، همکلاسی، دوست و ...) دوام بیاورد، باید بتواند خود را کنترل کند و این بدون بلوغ فردی و انضباط شخصی ممکن نیست. کنترل داشتن به نفس و مدیریت شرایط بحرانی، امری است که از هر انسان بالغی انتظار می رود و ناکارآمدی در این امر، مشکلی است که مردان خیانتکار عاشق پیشه را روانه جامعه می کند.

مردان خیانتکار از نقطه ضعف های خود فرار می کنند!

مردان تمایلی به این ندارند که همسرانشان نقطه ضعف آن ها را بدانند و بر علیه‌شان استفاده کنند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، این مردان خیانت می کنند تا احساس درماندگی و خود کم بینی را خارج از چارچوب ازدواج و خانواده، جبران کنند.

اعتماد به نفس کاذب در رابطه و خیانت

ایا تا به حال این عبارت را به کسی گفته اید: هر اتفاقی هم که بیفتد مهم نیست، من هیچگاه تو را ترک نمی کنم؟ بسیاری از افرادی که این عبارت را در رابطه خود به کار برده اند، خیانت دیده اند. این جمله و عبارت های مشابه، اعتماد به نفس کاذبی را به رابطه و به ویژه در فرد مقابل تزریق می کند. مردان و زنان در این مورد با یکدیگر مشابه هستند و واکنش یکسانی را نسبت به رابطه ای که مملو از اعتماد به نفس کاذب است، نشان می دهند. زمانی که رابطه به این درجه از امنیت توخالی و کاذب برسد که هر کار اشتباهی، هیچ مجازاتی در پی نداشته باشد، خطا کردن آسان می شود. افراد به راحتی به خود اجازه می دهند در این رابطه خیانت کنند و خیالشان از بازگشت و ادامه رابطه قبلی آسوده است. تله های شخصیتی و همچنین خود کم بینی یکی از طرفین رابطه، می تواند سبب به وجود آمدن اعتماد به نفس کاذب و در نتیجه ایجاد فضایی امن برای خیانت در رابطه شود.

چگونه خیانت مردان را تشخیص دهیم؟

در قدم اول، باید پدیده خیانت را درک کنیم.  همانطور که پیشتر نیز توضیح دادیم، خیانت هیچ ارتباطی با عشق ندارد. ممکن است مرد شما به شما عشق بورزد، توجه نشان دهد و برایتان زمان بگذارد، اما این بدان معنا نیست که به شما خیانت نمی کند. اگر مردی خیانت کرد، این بدان معنا نیست که شما را دوست ندارد. این بدان معناست که وی انضباط شخصی و کنترل بالغانه ای نسبت به محرک های محیطی خود ندارد.

به دنبال علایم و نشانه های خیانت نیز نباشید. اکثر مردانی که به همسران خود خیانت می کنند، هیچ علامت یا نشانه مشخصی از خود نشان نمی دهند. آن چیزی که به عنوان علامت یا شاخص خیانت می‌شناسیم، فقط داستان و افسانه ای است که در فیلم ها و سریال ها نمایش داده می شود. به جای آنکه در جستجوی علامت های خیانت، زندگی را به کام خود و دیگران تلخ کنید، تلاش کنید تا پدیده خیانت را درک کرده و ریشه یابی کنید. تنها در این صورت است که می توانید به رابطه و ازدواج خود کمک کنید.

بهترین رفتار در قبال خیانت مردان چیست؟

در ابتدا این نگرش را که مردان خیانتکار، همسران خود را دوست ندارند، تغییر دهید. این مردان ممکن است صادقانه عاشق همسران خود باشند اما بنا به دلایلی که ریشه های مختلفی دارد، به این رفتار ناهنجار دست بزنند. علل خیانت همسرتان را روانشناسی کنید و تلاش کنید در جایگاه همسر، در کنارش باشید. اگر به عنوان همسر، شما نیز در سوق دادن وی به سوی خیانت نقش داشته اید، مسئولیت خود را بپذیرید و تلاش کنید هرچه سریع تر اوضاع را به حالت عادی بازگردانید. این را فراموش نکنید که هیچ انسانی عاری از گناه نیست و همه ما سزاوار بخشش هستیم. این امر به ویژه در رابطه های طولانی مدت، اجتناب ناپذیر است. بخشش قسمتی از پروسه رشد و کمال است و می‌تواند در بسیاری از موارد رابطه شما را نجات دهد.

با این حال، اگر فکر می کنید که همسر یا شریک زندگی شما علاقه ای به تغییر وضع موجود ندارد و رفتارهای خطرناک و غیر قابل کنترل خود را باز هم تکرار می کند، شاید ترک کردن صحنه و جدایی راه حل بهتری باشد. در این فرایند، عزت نفس و زندگی سالم حق طبیعی شماست. بنابراین بدانید که چه زمانی، جدایی، به عنوان راه حل نهایی، تنها گزینه موجود خواهد بود.

خیانت بدون شک، تجربه بسیار تلخی است و می تواند تا سال ها اثرات منفی را در روح و روان افراد ایجاد کند. با این حال این پدیده هم در میان زنان و هم در میان مردان، امری شایع و رایج است. حتی مردان عاشق پیشه هم خیانت می کنند! خیانت در واقع نوعی واکنش روانی و خلقی نسبت به پارامترهای مختلفی می باشد که ممکن است در فرد وجود داشته باشد و یا پس از ازدواج و به واسطه شرایط موجود در رابطه شکل بگیرد. این بدان معناست که محرک ها و عوامل به وجود آورنده این واکنش، قابل شناسایی بوده و در بسیاری از موارد، قابل برطرف کردن هستند. اگر در رابطه عاطفی خود مورد خیانت واقع شده اید، تصمیم با شماست! شما می توانید در رابطه بمانید، سهم خود از اتفاقات و شرایط به وجود آمده را درک کنید، ماهیت روانشناختی خیانت همسرتان را واکاوی کنید و با کمک مشاوران، به حل مشکل بپردازید. در مقابل، ممکن است به این نتیجه برسید که ترک رابطه، برای هر دو شما انتخاب بهتری است و هزینه های روحی و روانی کمتری را به همراه دارد.

انتشار در: