آیا مشاوره قبل از طلاق اجباری است

این نوع از مشاوره تقریبا نوع جدیدی از مشاوره است، که برای زوجین اجرا می شود. بله این مشاوره طبق قوانین جدید اجباری شده اما روش همه ی دادگاه های خانواده درباره این موضوع شبیه به هم نیست. در این مشاوره همه امکانات ادامه زندگی مشترک به کمک مشاور و زوج ها مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که راهی جز طلاق وجود نداشته باشد مشاور در مورد طلاق و روند تسهیل انجام شدن آن زن و شوهر را هدایت می کند. و به زوج ها کمک می‌ کند تا تشخیص دهند که بهترین انتخاب با در نظر گرفتن اوضاع و شرایط چیست، این که بهتر است به زندگی مشترک ادامه بدهند یا از هم جدا شوند.

به طور کلی زن و شوهر معمولاً با امید به کاهش استرس و اضطراب برای هر دو طرف در این جلسات شرکت می‌ کنند و برایشان اهمیت دارد که این جلسات با کیفیت و دقت و حوصله از سوی مشاور برگزار شود. در واقع به زوجین باید این نوید را داد که جلسات مشاوره قبل یا بعد از طلاق به روشی سازنده ‌تر و محترمانه‌ تر از آنچه زوجین به تنهایی قادر به انجام آن باشند، برگزار خواهد شد.

مشاوره قبل از طلاق

به دلیل الزامی بودن جلسات مشاوره قبل از طلاق، موضوعی که وکیل خانواده باید به آن توجه کند این است که در وکالت نامه امضاء موکل خود در خصوص شرکت در جلسات مشاوره دادگاه اخذ کند تا بهانه ای دست مرجع رسیدگی کننده نباشد که وکیل اختیار از موکلش در شرکت در جلسه مشاوره را ندارد. در هر صورت متد و سلیقه دادگاه ها با هم دیگر تفاوت دارد. با توجه به اینکه بعضی زوجین حتی حاضر نیستند برای لحظه ای در دادگاه و جلسه مشاوره حضور یابند.

در مورد موضوع مدت زمان لازم برای مشاوره قبل از طلاق توافقی باید گفت، در حقیقت اگر زوج ها به طلاق توافقی تمایل داشته باشند لازم است که هر دو طرف در این جلسات حاضر شوند در غیر این صورت طلاق یک طرفه از جانب زن یا مرد مطرح خواهد شد. در صورت حضور نیافتن یکی از زوجین در مشاوره طلاق باید حتما مدارکی مبنی بر عدم امکان حضور آن فرد ارائه شود و یا اگر هر یک از آن ها خارج از کشور باشند این موضوع قابل قبول است در غیر اینصورت تخطی از قانون به شمار می آید.

خیلی از افراد این سوال برایشان پیش می آید که چه زمانی باید به مشاور طلاق مراجعه کرد؟ در پاسخ باید گفت هر موقعی که زن یا شوهر احساس کردند که در زندگی زناشویی شان احساس رضایتمندی کافی را ندارند و به مشکل برخورده اند، بهترین تصمیم مراجعه به مشاوره است. در زیر مواردی به طور مثال آمده است که شما را در مورد زمان نیاز به رجوع به مشاور راهنمایی می کند:

1- هر زمان که زوجین به طور مداوم در مورد موضوعات مربوط به طلاق فکر می ‌کنند.

2- هنگامی که نمی ‌توانند روی آینده تمرکز کرده و برنامه ریزی داشته باشند.

3- در مواقعی که زوجین قدرت تصمیم گیری درست را از دست می دهند و از شرایط پیش آمده می ترسند.

4- هر زمان که که احساس کردید به افسردگی دچار شده ‌اید.

5- اگر دائما پرخاشگر و عصبانی می ‌شوید، قوانین را زیر پا می ‌گذارید، دست به انجام کار‌های خطرناک می‌زنید، و حتی فکر خودکشی به سرتان می زند.

6- هنگامی که نشانه‌ های سوء مصرف مواد، اختلال خواب و اختلال تغذیه وجود داشته باشد.

7- وقتی توانایی فکر کردن ندارید و چون نمی‌ دانید از کجا شروع کنید، به شدت ترسیده‌ اید.

پس از قرار گرفتن در این شرایط بهتر است زوجین برای مشاوره طلاق اقدام کنند و تحقیقات نشان داده است که این افراد پس از حضور در جلسات مشاوره متوجه می‌ شوند که طرز تفکر و نگرشی که نسبت به ازدواج و جامعه داشته اند تا چه حد تغییر کرده است و از آن پس با دقت و توجه بیشتری برای زندگی زناشویی تصمیم می ‌گیرند.

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

مشاوره طلاق چگونه است؟

از آن جایی که در بخش قبلی نیز توضیح داده شد، افراد به دو دلیل می ‌توانند به مشاور‌ طلاق رجوع کنند:

1- موقعی که قصد جدایی از همسرشان را دارند

2- هنگامی که زوجین طلاق گرفته و قصد دارند از پس مشکلات ناشی از آن مانند اضطراب، خشم، تنهایی و … بربیایند.

پس در صورتی که این دو حالت اتفاق بیفتد افراد به مشاوره برای طلاق اقدام می کنند و مشاوران با توجه به نیاز هر زوج یا هر فرد یک سری جلسات بینی می کند و افراد با حضور در این جلسات به مرور مشکلات خود را حل می کنند. توصیه بسیار مهم برای زوجین در مورد این مسئله است که بلافاصله پس از بروز مشکل افراد به مشاور مراجعه کنند. اگر مشاور در طی جلسات درمان نتیجه بگیرد که شرایط زوجین به شکلی است که ادامه زندگی به نفع هیچکدام‌ شان نیست، طلاق را پیشنهاد می ‌دهد و مشاوره قبل از طلاق را ادامه خواهد داد.

بر اساس ضوابطی که وجود دارد، تعداد جلسات مشاوره حداقل چهار جلسه در یک ماه باید لحاظ شود. هر جلسه از جلسات مشاوره بین 45 تا یک ساعت زمان نیاز دارد و در واقع تعداد این جلسات به نوع مشکل، میزان اختلافات زوجین، داشتن فرزند و درگیر بود خانواده‌ ها در مشکل زوجین بستگی خواهد داشت. ناگفته نماند که مشاوره طلاق ترکیبی از خانواده‌ درمانی و زوج ‌درمانی است بنابراین بهتر است اگر قصد مراجعه به روانشناس را دارید تقریبا چیزی حدود 10 تا 12 جلسه برای این نوع مشاوره در نظر بگیرید. با توجه به اینکه هزینه‌ های مشاوره در کشور ما تحت پوشش بیمه قرار نمی‌ گیرد امکان دارد برای بعضی خانواده‌ ها سنگین به نظر بیاید، پیشنهاد ما به این افراد مطالعه کتاب ‌ها، مقالات و مشاوره ‌های آنلاینی  است که در این خصوص موجود اند.

بیشتر بخوانید: علامتی که نشان می دهد یک رابطه به طلاق ختم می شود

مشاوره قبل از طلاق چه کمکی به زوجین می کند؟

به طور کلی کمک گرفتن از یک فرد حاذق برای حل امور در زندگی، علاوه بر اینکه حال روحی افراد را خوب می کند در تصمیم گیری بهتر نیز تاثیر گذار است. دراین بخش قصد داریم از مزایایی که این روش برای زوجین دارد صحبت کنیم و بازگو کنیم که چه کمکی به زوجین خواهد کرد، پس با ما همراه باشید.

زوجین با گذراندن این جلسات می توانند واکنش ها و احساسات خود را به بهترین شیوه‌ ممکن با یکدیگر و نیز سایر افراد مطرح خواهند کرد و این از مهم ترین مزایای این جلسات است.

زوجین را جهت روبه رو شدن با واکنش های فرزندان درباره‌ این تصمیم آماده می ‌کند و روش های صحیح مدیریت این واکنش ها را به آن ها می آموزد.

• اگر مشاور متوجه شود که زوجین هنوز برای طلاق گرفتن تردید دارند، مشاور کمک می ‌کند تا عاقلانه ترین تصمیم گرفته شود.

زوجین در جلسات مشاوره می ‌توانند به کمک مشاور خود، مشکلات حل نشده‌ خود را  بازگو کنند و مشکلات موجود در زندگی زناشویی شان را با کمترین صدمه ببندند تا هر دو بتوانند زندگی را از نقطه‌ مثبت و روشنی شروع کنند.

زوجین می توانند به راحتی درباره ی همه چیز در این جلسات صحبت کنند زیرا مشاور فرد معتمد و بی طرفی است و آن ها را قضاوت نمی‌ کند و با توجه به نظر و احساس آن ها تصمیم مقتضی را می ‌گیرد.

• این نوع از مشاوره سبب می‌ گردد که احساسات افراد نسبت به همسر، خانواده، کار، ازدواج و غیره را به خوبی بشناسند و درک کنند.

• به طور کلی زوجین برای جدا شدن از جدال هایی که در طول فرایند طلاق ممکن است با آن رو به رو شوند می توانند از مشاوره طلاق استفاده کنند زیرا می توان گفت روش مناسبی برای پیدا کردن یک پشتیبان مطمئن جهت گفتگو و یافتن راه حل است.

• در شناسایی مهارت‌ های مقابله ‌ای  که در طول فرآیند طلاق به آن احتیاج دارید، مشاوره طلاق یک حامی مناسب برای شماست و مهارت‌ های مفیدی را به شما آموزش می‌ دهد.

• از دیگر مزایای این نوع مشاوره این است که با حضور در این جلسات به شما انرژی های مثبتی تزریق می شود و این انرژی ها به شما کمک می کنند تا خشم، نا امیدی و شکست را از خود دور کنید و بدانید که چطور می ‌توانید به روش مؤثرتر و کارآمد تری رفتار کنید و همچنین  مشاوران به خود باوری شما کمک شایانی خواهند کرد.

در نهایت می توان گفت مشاوره طلاق به زن و شوهر این کمک را می ‌کند تا زندگی مشترکشان در با بهترین شیوه و بسیار محترمانه به پایان برسانند. در حقیقت در این در جلسات سؤالات بسیاری در مورد مصرف مواد و الکل، عادت ها، بهداشت و آراستگی، تصمیم ‌گیری، عملکرد شغلی، داروهای مصرفی، وضعیت خواب و تغذیه و مسائل مالی پرسیده می شود و به همین خاطر مشاورتان را باید با دقت انتخاب کنید، چون طبیعتا از مراجعه به مشاور بی ‌تجربه ‌ای که به او هیچگونه اعتمادی ندارید، نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

آیا مشاوره قبل از طلاق اجباری است؟

چرا طلاق اتفاق می افتد؟

در این بخش قصد داریم به بررسی عوامل طلاق بپردازیم و یا بهتر است بگوییم مواردی که در جلوی چشم ماست و ما با سهل انگاری موجب اتفاقات بدی می شویم. اگر دقت کرده باشید در گذشته‌ زندگی مشترک زوجین دوام بیشتری داشت و طلاق بسیار کم اتفاق می‌ افتاد. اما در حال حاضر که همه ما در عصر بی ‌ثباتی اقتصادی، افزایش ابتلا به بیماری‌ های روانی، فشار وارده از سوی رسانه ‌های اجتماعی و … هستیم موضوع طلاق دیگر امری غیرعادی به حساب نمی آید به‌ خصوص در خانواده ‌هایی که زن و شوهر دائما با نگرانی ‌های مالی قابل توجه و عدم سازگاری با یک ‌دیگر رو به رو هستند، این امر تقریبا اجتناب ‌ناپذیر است. حتی همسرانی که بسیار متعهد و به اصول اخلاقی پایبند هستند نیز ممکن است به دلایل مختلف ناگزیر از طلاق شوند.

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چه عواملی باعث شکست در زندگی مشترک می‌ شود. در ادامه به توضیح این موارد پرداخته ایم:

1- ازدواج زود هنگام

طبق تحقیقات صورت گرفته، افرادی که تا 25 سالگی نمی کنند، کمتر با موضوع طلاق مواجه می شوند. به طور کلی افرادی که در ابتدای جوانی ازدواج می‌ کنند، از دیگران بیشتر در معرض طلاق قرار می ‌گیرند. درست است که ازدواج با همکلاسی دوران مدرسه ممکن است رؤیایی و زیبا به نظر برسد، اما واقعیت این است که معمولا ازدواج در سنین بیست و چند سالگی به بالا، از پایداری و دوام بیشتری برخوردار است.

2- ازدواج‌ های قبلی

افراد زیادی بلافاصله بعد از طلاق، بدون اینکه به‌ طور کامل از ازدواج اول و شکست ناشی از آن بهبود یافته باشند وارد رابطه‌ ی دیگری می‌ شوند. طبق مطالعات صورت گرفته خطر طلاق با هربار ازدواج تا حدی افزایش می ‌یابد. بنابراین ازدواج ‌های دوم و سوم بیشتر در معرض طلاق هستند.

3- فقدان باورهای مذهبی

مطالعات بسیاری در زمینه باور های مذهبی انجام شده است که می گوید آمار طلاق در بین زوجینی که هر دو افرادی دیندارند به مراتب کمتر از افراد غیر مذهبی است. به نظر می آید که ایمان نقش مهمی در پیش‌ گیری از طلاق دارد. علاوه بر این، همسرانی که اشتراکات دینی یکسانی دارند نسبت به زن و شوهرهایی که عقاید مذهبی متفاوت دارند، بیشتر در کنار هم می ‌مانند.

4- موضوعات مالی

زوجینی که دائما بر روی موضوع فقر تمرکز دارند که چه چیز بخرند و برای خرید چه چیزهایی باید صبر کنند، نسبت به کسانی که مشکلات مالی چندانی ندارند کمتر احساس شادی می ‌کنند. طبق مطالعات صورت گرفته، فقر یکی از فاکتور هاییست که بیشتر از هر دلیل دیگری خطر طلاق را افزایش می‌ دهد.

5- داشتن فرزندان زیاد (به خصوص فرزندان چند قلو)

فرزند زیاد و یا چند قلوها به زمان، انرژی و پول بیشتری احتیاج دارند. بسیاری از این خانواده‌ ها در آینده از نظر مالی به مشکل می‌ خورند و این موضوع احتمال طلاق را به‌ راحتی افزایش می ‌دهد.

6- سطح تحصیلات

معمولا بانوان تحصیل‌ کرده مایلند همسران خود را از بین افرادی برگزینند که از نظر تحصیلات هم‌ تراز یا بالاتر از‌ آنها هستند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته آمار طلاق در خانواده ‌هایی که به لحاظ تحصیلات و آموزش در سطح بالاتری اند، کمتر است. زوجینی که بر اساس تحصیلات خود درآمد بیشتری دارند و استاندارد های بالاتری را در زندگی خود ایجاد می ‌کنند، از ازدواج خود لذت بیشتری می ‌برند.

7- طلاق والدین

بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده احتمال طلاق در خانواده‌ هایی که زوجین هردو از کودکان طلاق بوده ‌اند، بسیار بیشتر است. معمولا کودکان طلاق نسبت به کودکان عادی در ازدواج ‌شان با مشکلات بیشتری مواجه خواهند بود.

8- تفاوت سنی بالا

بررسی‌ های صورت گرفته نشان می ‌دهد که بهترین تفاوت سنی در ازدواج این است که شوهر 2 تا 10 سال از همسرش بزرگ ‌تر باشد. این موضوع یکی از مهم ترین دغدغه‌ های مربوط به ازدواج از گذشته تا به امروز بوده است که آیا ازدواج دو نفر از دو نسل متفاوت عاقلانه است؟ در نتیجه می توان گفت آمار طلاق در حالتی که تفاوت سنی مناسب باشد به مراتب کمتر از حالتی است که اختلاف سنی بیشتر از 10 سال یا زن بزرگ ‌تر از شوهر است.

9- خیانت زن یا شوهر

تحقیقات نشان داده است که خیانت در میان زوجین متأهل بسیار کمتر از رابطه‌ های طولانی‌ مدت یا زندگی‌ های مشترک بدون ازدواج است. البته لازم به ذکر است که خیانت به سن‌ وسال و میزان آموزش طرفین نیز بستگی دارد. به ‌طور کلی زوج‌ هایی که مسن ‌تر و آموزش ‌دیده ‌تر هستند بیشتر به تعهدات خود پایبندند. با یک جمع‌ بندی می ‌توان نتیجه گرفت که در اغلب موارد خیانت به‌ تنهایی باغث طلاق نمی‌ شود، زیرا همسران خائن معمولا قادر به متقاعد کردن یک ‌دیگر هستند و مدتی این مسئله را به تأخیر می‌ اندازند. خیانت زمانی به طلاق می انجامد که اعتماد کاملا از بین رفته باشد.

10-  ناسازگاری جنسی

متأسفانه باید گفت زن وشوهر هایی که فرکانس رابطه‌ی جنسی‌ شان با هم تفاوت دارد با مشکل رو به‌ رو می ‌شوند. در این وضعیت یکی از طرفین احساس می ‌کند که تحت فشار قرار گرفته در حالی ‌که طرف دیگر احساس می‌ کند به او بی توجهی شده است. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از طلاق‌ هایی که بعد از سال ‌ها زندگی مشترک رخ می دهد، احتمالا به همین دلیل است. حتی ناسازگاری جنسی می تواند عامل اصلی طلاق باشد و گاهی به‌ شکل غیر مستقیم موجب طلاق خواهد شد؛ به این ‌صورت که ابتدا به دلیل ناسازگاری جنسی یکی از زوج‌ ها خیانت می‌ کند و سپس به دلیل این خیانت طلاق اتفاق می ‌افتد. بسیاری از افرادی که مرتکب خیانت می‌شوند، همین عامل را دلیل خیانت خود قلمداد می ‌کنند.

در نهایت به عنوان جمع بندی می خواهیم به شما عزیزان بگوییم اگر در زندگی مشترک خود با مشکلاتی رو به‌ رو هستید که شما را به سوی طلاق سوق می دهند، اگر فکر می ‌کنید با مذاکره با شریک زندگی ‌تان می ‌توانید این مسائل را حل کنید، حتما این کار را انجام بدهید. مهم نیست تا چه حد شانس موفقیت دارید، مهم این است که حداکثر تلاش‌ تان را بکنید. راهکارهایی وجود دارند که شاید با عمل به آنها بتوانید پایه‌ های ازدواج خود را محکم کنید و زندگی مشترک‌ تان را نجات دهید.

مشاوره ازدواج | مشاوره ازدواج رایگان | مشاوره پیش از ازدواج | مشاوره آنلاین | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مشاوره رایگان در واتساپ | مشاوره ازدواج آنلاین | در مشاوره ازدواج چه می گویند | سایت مشاوره ازدواج | مرکز مشاوره ازدواج | سوالات مشاوره ازدواج | مشاوره طلاق | مشاوره طلاق ( آنلاین ، تلفنی و حضوری ) | عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق | مشاوره طلاق | ضرورت مشاوره قبل طلاق را می‌دانید؟ | مشاوره طلاق تلفنی | مراحل مشاوره طلاق | مشاوره طلاق رایگان

انتشار در: