آیا مشاوره برای ازدواج خوب است

در این مقاله قصد داریم در مورد مشاوره‌ی ازدواج صحبت کنیم و نکات مهم در رابطه با این موضوع را برای شما بیان کنیم. در ابتدا می خواهیم بدانیم که آیا اصلا این نوع مشاوره خوب است؟ بر اساس مطالعات صورت گرفته مشاوره قبل از ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند از بروز مشکلات زوجین در آینده پیشگیری کند، برخی موارد مهم هم حتما باید در مشاوره قبل از ازدواج مطرح شود. تمام خانواده ها اعتقاد دارند که نباید ازدواج با عجله و با سرعت انجام شود به این خاطر که در انتخاب همسر برای ازدواج، باید مطالعه و معیارهای واقعی در نظر گرفته شود. به همین دلیل مراجعه به مشاور قبل از ازدواج که اطلاعات و تخصص کافی در امور خانواده دارد، اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر ازدواج شما نزدیک است و در مرحله انتخاب هستید، بهتر است به دفاتر مشاوره ازدواج مراجعه کنید. کارشناسان به همه افرادی که در آستانه ازدواج هستند، مشاوره با افراد متخصص پیش از ازدواج را توصیه می کنند. به طور یقین زندگی مشترک، آغاز فصل جدیدی از زندگی و مانند تولدی دوباره است البته به این شرط که توانایی ها و مهارت های خاص و سازنده، در تفکر، بینش و عملکرد انسان قابل ملاحظه باشد.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج به عنوان یک چتر نجات است و حتی می تواند ازدواج هایی که به اصطلاح بی سرانجام اند و یا پر خطرند را سرکوب کند و برای کمک به زوجین به منظور بهبود رابطه در قبل از ازدواج انجام می شود. در جلسات مشاوره سوالات روانشناسی مهمی از زوج ها پرسیده می شود. پاسخ زوجین به پرسش های مشاور و نحوه درک و نگرش آنها نسبت به مسائل، سبب می شود که آنها بتوانند نه تنها در آینده از بروز مشکلات پیشگیری نمایند بلکه به هنگام بروز مشکل، با یک راه حل مناسب آن را برطرف نمایند. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، درمانگر سوالاتی پیرامون مواردی در حیطه ی ازدواج و شناخت خلق و خوی افراد می پرسد و از این طریق به راه حل هایی خواهد رسید.

بیشتربخوانید: آیا مشاوره قبل از طلاق اجباری است

مشاوره‌ی پیش از ازدواج از این لحاظ خوب است که گفتگوهایی قبل از ازدواج صورت می گیرد و از همین طریق فرصتی مناسب برای افراد ایجاد می شود تا توانایی های لازم برای ارتباط موثر با یکدیگر را تقویت کنند. علاوه بر این توقعات واقع بینانه ای از یکدیگر خواهند داشت. در این جلسات زوج ها با روش های بسیار مناسبی برای توسعه مهارت های حل تعارض و مشکلات آشنا خواهند شد. البته باید توجه داشت که ارزش ها و نظران زوجین حتما نباید باب میل هر دو نفر باشد. گاه برخی افراد این تصور را از ازدواج خود دارند که بتوانند همه نیازهای عاطفی، جنسی و مالی و ... همسر آینده خود را تامین کنند. اما در حقیقت امکان دارد در برخی موارد شرایط مطابق میل ما پیش نرود.

از دیگر موضوعاتی که به ما ثابت می کند مشاوره‌ی پیش از ازدواج امری بسیار حیاتی است این است که استرس پیش از ازدواج را کم می کند و همچنین درک تفاوت خواسته ها و تطابق آن با توانایی افراد در جلسات مشاوره مشخص خواهد شد. بنابراین هرچه بیشتر و کامل تر قبل از ازدواج صحبت انجام شد، می توان به کمرنگ تر شدن مشکلات در آینده امیدوار بود و موضوع طلاق نیز کمتر خواهد شد. به همین دلیل مشاوره قبل از ازدواج به همه ی افرادی که قصد ازدواج دارند توصیه می گردد. 

آیا مشاوره قبل از ازدواج اجباری است؟

از چندین سال پیش تا به امروز، این نوع مشاوره در بین افراد به خصوص جوانانی که قصد ازدواج دارند مرسوم شده است. پیش از آن شاید کمتر کسی لزوم این مشاوره را احساس می کرد اما این روزها توصیه می شود پیش از مشاوره به هیچ کس بله نگویید. در حقیقت این مشاوره اجبار نیست و به اختیار افراد گذاشته شده است اما با توجه به اینکه ما برای شناخت دقیق و کافی، به یک فرد متخصص نیاز داریم بنابراین مراجعه به مشاوران ازدواج توصیه می شود.

شناخت

احتمالا تا اینجای مقاله این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا مشاوره ازدواج اهمیت دارد با اینکه قدیمی ها برای ازدواج هرگز سراغ مشاور نمی رفتند و زندگی هایشان تا این حد با دوام بود. واقعیت این است که در جهان این روزها، پیچیدگی روابط، افراد و مسایل و مشکلات، نیاز به مشورت گرفتن از یک متخصص را پررنگ تر می کند. از طرفی دیگر، نقش زنان و مردان در جامعه امروز بسیار متفاوت از گذشته است. همین مساله پایداری زندگی ها را کمتر کرده و برای سنجش میزان تفاهم و سازگاری بین دو نفر، نیاز به مداخلات علمی است. تا دیروز اگر بسیاری از خانواده ها به دلیل فقر آگاهی یا وابستگی های اقتصادی و اجتماعی روی مشکلاتشان سرپوش می گذاشتند، امروز با شاغل شدن بیشتر زن ها و تحصیلات بالاتر دختران و پسران، زندگی ها شکل متفاوتی پیدا کرده است. اما مشاور ازدواج قرار است چه کاری انجام دهد که این همه روی آن تاکید می شود؟

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

شناخت کپسولی

از آن جایی که زمان شناخت برای ازدواج محدود است مشاور به شما این کمک را می کند تا در مدت زمان نسبتا کوتاهی به یکدیگر شناخت پیدا کنید. روش کار مشاوران ازدواج این است که از شما دو نفر تست های شخصیت شناسی جداگانه ای می گیرند، نمودار خانوادگی تان را رسم می کنند، نسبت به شرایط زندگی شما اطلاع کسب می کنند و چکیده این اطلاعات را به صورت مفید و مختصر در اختیار شما قرار می دهند. به این ترتیب می توانید در مدت کمی، اطلاعات کافی درباره طرف مقابل کسب کنید. از آن مهم تر، مشاور ازدواج می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید چه قدر از شناختی که کسب کرده اید درست است و چقدر از آن نیازمند اصلاح. هر فردی که می بینید، برمبنای تجربیات گذشته خود، نگاه شخصی اش به زندگی و دیده ها و شنیده هایش می تواند شما را راهنمایی کند. اما مشاور ازدواج کسی است که نه تنها تجربه ای بسیار بیشتر از اطرافیان شما در مواجهه با مشکلات ازدواج داشته، بلکه علم این کار را هم دارد.

علم و تجربه

شاید بتوان دلیل دیگری برای تا حدودی اجباری بودن این مسئله آورد و آن این است که مشاوره گرفتن در حیطه ی ازدواج، نباید به پدر، مادر و بزرگان فامیل و مشورت دهندگان دیگر ختم شود. به این خاطر که هر فردی که می بینید، برمبنای تجربیات گذشته خود، نگاه شخصی اش به زندگی و دیده ها و شنیده هایش می تواند شما را راهنمایی کند. اما مشاور ازدواج کسی است که نه تنها تجربه ای بسیار بیشتر از اطرافیان شما در مواجهه با مشکلات ازدواج داشته، بلکه علم این کار را هم دارد و می داند چطور باید درباره آینده ازدواج شما قضاوت کند. مشاور ازدواج به تست های روانشناسی، بیماری های روانی، شیوه های سنجش تفکر و ترسیم نیمرخ روانی فرد آگاه است و این چیزی است که او را از یک فرد غیرمتخصص جدا می کند. او همچنین سال ها در زمینه ازدواج و مشکلات آن کار کرده و با افرادی بسیار متفاوت تر از آنچه اطرافیان شما دیده اند، مواجه شده است. پس طبیعتا حرفه ای تر عمل خواهد کرد.

نگاه سوم

با حضور در این جلسات شما می توانید هر آنچه که به ذهنتان می آید یا هر چیزی که در وجودتان شما را آزار می دهد را برای مشاور بیان کنید و به اشتراک بگذارید و مشاور ازدواج بدون حب و بغض یا دخیل کردن احساساتش، آنچه را از بیرون می بیند، برای شما بازگو می کند. او آن چیزی را که می تواند درباره رابطه شما پیش بینی کند به شما خواهد گفت و شما را با تصمیم گیری درباره این مساله تنها خواهد گذاشت. مشاور ازدواج هیچ وقت به شما نمی گوید ازدواج کنید یا نه، بلکه می گوید در صورتی که این ازدواج سر بگیرد با چه دشواری ها یا چه نقاط قوتی مواجه خواهید شد و چقدر شانس خوشبخت شدن دارید.

مهارت آموزی

جدای از همه ی موارد که در بالا ذکر شد و دلیلی بود بر جدی گرفتن مشاوره ی پیش از ازدواج در ادامه می توانیم بگوییم که مشاور ازدواج، تنها یک فرد با تجربه و عالم نیست. او کسی است که می تواند به شما یاد بدهد روی چه مهارت هایی کار کنید تا بتوانید زوج بهتری باشید. حتی اگر موضوع ازدواج شما با فرد مورد نظرتان منتفی شود، باز هم مشاور ازدواج می تواند عیب و ایرادهای کارتان را به شما بگوید تا بدانید برای وارد شدن به یک زندگی مشترک به چه ویژگی هایی نیازمندید. پس قبل از این که مهم ترین بله زندگی تان را بگویید، چند جلسه ای برای مشورت گرفتن وقت بگذارید. به خصوص که ممکن است با پیشرفت رابطه و رفت و آمدهایتان، احساسات مانع از دیدن واقعیت ها شود. مطمئن باشید قصد مشاوران ازدواج بازارگرمی برای سکه شدن کار و بارشان نیست. مشاوره ازدواج در زمانه ما، ضرورتی است که نادیده گرفتنش می تواند هزینه های جبران ناپذیری داشته باشد. تنها یادتان باشد که مشاوری امین، باهوش، با تجربه و با ایمان را انتخاب کنید.

چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟

همانطور که در بالا هم گفته شد مشاوره‌ی ازدواج اجباری نیست اما بسیار حائز اهمیت است زیرا به زوجین کمک می کند که بتوانند قبل از ورود به عرصه ی پر از پستی و بلندی زندگی مشترک، شناخت کاملی از یکدیگر پیدا کنند و بتوانند با تفاهم بیشتری زندگی خود را آغاز نمایند. خیلی از افراد می پرسند که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و کلاس های مشاوره قبل از ازدواج دقیقا به چه هدفی برگزار می شوند که در این مقاله در این مورد می خواهیم بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

از آن جایی که متاسفانه این روزها شاهد طلاق های بسیاری هستیم که دلیل اکثرشان عدم تفاهم زوجین با یکدیگر است و به همین دلیل  اهمیت این موضوع روز به روز بیشتر و بیشتر می شود. دلیل عمده ازدواج هایی که به طلاق منتهی می شوند، این است که افراد تنها شور و اشتیاق عشق اولیه خود را در نظر می گیرند و مابقی موارد را پشت گوش خواهند انداخت که همین مسئله در آینده گریبانگیر آنها خواهد شد. اگر می خواهید بدانید که کلاس های مشاوره پیش از ازدواج چگونه است و چگونه برگزار می شود، باید به شما بگویم که به این مسئله زیاد توجه نکنید و توجه خود را بر روی مسائل مهم تری مانند اهمیت کلاس های مشاوره قبل از ازدواج بگذارید. حتی گاها مشاوره قبل از ازدواج رایگان از سوی برخی مشاورین انجام می گیرد که زوجین با شناخت بیشتر و بهتری بتوانند زندگی مشترک خود را آغاز نمایند. پس از اهمیت این کلاس ها غافل نشوید و هر طور که شده قبل از ازدواج به همراه همسر خود در این کلاس ها شرکت کنید.

در صورتی که در این جلسات حضور پیدا کنید، خواهید فهمید که اگر در آینده بچه دار شوید، آیا بچه ای که حاصل شما و همسرتان است به دلیل عوامل ژنتیکی سالم خواهید بود یا خیر و همچنین در این کلاس ها پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج هم به شما ارائه می گردد که با تکمیل این پرسشنامه ها، به مشاور کمک بیشتری می کنید که شناخت بهتری از شما پیدا کند و در نهایت با توجه به شخصیت شما و همسرتان بگوید که آیا مناسب یکدیگر هستید یا خیر. قطعا اگر در مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنید، قبل از اینکه هر منفعتی برای شما به وجود بیاید، حداقل از بروز اتفاقات منفی و ناخواسته در آینده جلوگیری خواهید کرد که همین اتفاقات چه بسیار زندگی هایی را نابود نکرده و چه بسیار افرادی را به مرز خودکشی نرسانده اند!


 آیا مشاوره برای ازدواج خوب است

مشاوره تلفنی ازدواج

مشاوره گرفتن دو حالت دارد یا به صورت حضوری و یا تلفنی. همه‌ی شما با مشاوره‌ی حضوری آشنایی دارید در این بخش قصد داریم در مورد مشاوره‌ی تلفنی و مزیت ها و معایب آن صحبت کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید. مشاوران تلفنی این امکان را برای شما به وجود آورده اند تا بدون صرف هزینه در رفت و آمد خود و و بدون اتلاف زمان در شلوغی و ترافیک بتوانید با مشاوران صحبت کرده و مشکلات و مسائل خود پیرامون مقوله‌ی ازدواج را با آنها در میان بگذارید. مشاور ازدواج تلفنی برای افرادی که در شهرهای دور زندگی می کنند و دسترسی به مشاور مورد نظر خود ندارند و یا اشخاصی که به هر دلیل نمیتوانند حضوری از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کنند یکی از بهترین روش های ممکن می‌باشد.

چرا مردم مشاوره تلفنی ازدواج میخواهند؟

در بالا دلایلی به طور مختصر گفته شد، در ادامه ی این بخش به جزییات بیشتری برای تمایل افراد به این نوع مشاوره پرداخته ایم که به شرح زیر است:

1- دوری مسافت تا مراکز مشاوره

2- عدم دسترسی به مشاورین مورد نظر که ساکن شهرهای بزرگ هستند

3- هزینه زیاد رفت و آمد به کلینیک های مشاوره

4- عدم تمایل به مواجه رودررو با مشاورین و یا دیگر افراد

5- هزینه بیشتر مشاوره حضوری در مقایسه با روش های غیر حضوری

مشاوره تلفنی ازدواج مزایای بسیار زیادی هم برای مراجع و هم برای مشاور دارد که در نهایت آن را به گزینه ای ایده آل برای طرفین تبدیل مینماید. مزایایی مثل:

1- هزینه های کلی مثل حق مشاوره، هزینه های رفت و آمد و دیگر هزینه ها کاسته می شود

2- در وقت صرفه جویی بسیار زیادی خواهیم داشت

3- دسترسی به مشاورین بیشتر و گستردگی انتخاب برای مراجعین

4- راحتی استفاده از تلفن و فراگیر بودن آن

5- قابلیت افزایش تعداد جلسات بدون نیاز به هزینه های جانبی

6- انعطاف پذیری بیشتر با زندگی امروزی مردم

7- ارتباط موثرتر با مشاور در مقایسه با مشاوره روانشناسی از طریق چت آنلاین

از معایب مشاوره تلفنی ازدواج نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- عدم برقراری ارتباط چهره به چهره بین مشاور و متقاضی

2- کاهش دقت در تشخیص بیماری و یا اختلال احتمالی مراجع توسط مشاور به دلیل کاهش راه های ارتباطی و نیاز به دقت بیشتر توسط مشاور

3- افزایش احتمالی جلسات مشاوره

4- عدم استفاده از زبان بدن در جلسات مشاوره به دلیل ماهیت مشاوره تلفنی

اما مزایای مشاوره تلفنی ازدواج و یا هر نوع مشاوره ی دیگری  برای مشاورین چیست؟

1- این افراد نیاز به اجاره یا خرید دفتر برای برگزاری جلسات مشاوره ندارند

2- تعداد متقاضیان افزایش می یابد آن هم به دلیل فراگیرتر بودن خدمات در جامعه

3- ماهیت مشاوره روانشناسی تلفنی انعطاف بیشتری دارد

4- مشاوره بدون نیاز به حضور فیزیکی

فرقی ندارد در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید، شما می توانید با تحقیق و سرچ کردن کلینیک های روانشناسی به کمک سایت هایی که دارند در رابطه با موضوعات مختلف با مشاوران ارتباط برقرار کنید. در نهایت می توان گفت بسیاری دیگر از عوامل، این نوع مشاوره تلفنی ازدواج را به گزینه ای ایده آل برای شما تبدیل می کند. اگر صادقانه بخواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، تنها سختی مشاوره روانشناسی تلفنی در پیدا کردن مشاور مناسب و برقراری تماس تلفنی میباشد که در مقایسه با دیگر انواع مشاوره بسیار راحت تر می باشد. این موضوع برای بسیاری از مراجعین آن قدر کاربردی می باشد که مشاوره تلفنی را گزینه ای ایده آل می دانند.

مشاوره ازدواج | مشاوره ازدواج رایگان | مشاوره پیش از ازدواج | مشاوره آنلاین | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مشاوره رایگان در واتساپ | مشاوره ازدواج آنلاین | در مشاوره ازدواج چه می گویند | سایت مشاوره ازدواج | مرکز مشاوره ازدواج | سوالات مشاوره ازدواج | مشاوره طلاق | مشاوره طلاق ( آنلاین ، تلفنی و حضوری ) | عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق | مشاوره طلاق | ضرورت مشاوره قبل طلاق را می‌دانید؟ | مشاوره طلاق تلفنی | مراحل مشاوره طلاق | مشاوره طلاق رایگان

انتشار در: