آسم در کودکان، علت و علائم و کنترل آن

درمان بیماری در کودکان واقعا سخت است چون نوزاد قادر به سخن گفتن نیست و کودکان نیز نمی توانند به خوبی علائم بیماری خود را بیان کنند. از سویی دیگر معاینات و شروع درمان در کودکان واقعا سخت خواهد بود. متاسفانه بیماری های تنفسی همانند آسم از جمله عارضه هایی است که در این سنین نیز بروز می کنند. کودکی که از نظر تنفسی دچار مشکل شود، باید مدام تحت مراقبت باشد. جثه ظریف او و در نتیجه قدرت پایین بدن برای مقابله با بیماری، شرایط را برای کودک سخت می کند. حقیقت تلخ این است که آسم در کودکان به عنوان مهمترین و اصلی ترین دلیل بیماری های مزمن شناخته شده و تحقیقات نشان می دهد که این عارضه در دنیا در حال افزایش است.

آسم در کودکان، علت و علائم و کنترل آن

 

بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی طلاق و مشاوره تلفنی خانواده

عوامل تشدید کننده آسم در کودکان

آسم از جمله بیماری های تنفسی که هر فرد در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شود. کودکانی که به این عارضه دچار می شوند، اولین نشانه های بیماری را قبل از 5 سالگی نشان می دهند. اما لازم است والدین عزیز بدانند که چه عواملی خطر ابتلا به آسم در کودکان را تشدید می کند؟

1- ابتلا به برخی از حساسیت های خیشومی همانند تب یونجه

2- ابتلا به بثورات پوستی آلرژیک

3- بیماری عفونت تنفسی مکرر

4- نداشتن تغذیه مناسب در دوران رشد

5- کمبود وزن نوزادان در بدو تولد

6- رشد در محیطی که همواره دود سیگار و دخانیات وجود دارد.

7- سابقه خانوادگی در ابتلا به آسم

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، آمار نشان می دهد جمعیت کودکان مبتلا به آسم در کل دنیا در حال افزایش است اما متخصصین  هنوز نتوانستند دلیل قانع کننده اید ارائه نمایند اما با این حال، دو دلیل ممکن است زمینه ساز این بیماری گردد:

1- تغییر محیط زندگی

امروزه کودکان در محیط محصور آپارتمان و در محیط آلوده شه زندگی می کنند. در گذشته بچه ها در خانه های ویلایی در هوایی پاک و به خصوص در روستاها زندگی می کردند که همین شرایط به حفظ سلامت دستگاه تنفسی کمک می کرد.

2- ضعیف بودن کودکان

درست است که وجود میکروب ها در محیط منجر به بیماری می گردد اما اگر بدن انسان هیچ برخوردی با این موجودات نداشته باشد، آمادگی لازم برای مقابله با آن ها در زمان ابتلا به بیماری را نخواهد داشت. لذا کودکانی که در محیط ایزوله و بسیار تمیز رشد می کنند، سیستم ایمنی ضعیفی داشته و با کوچکترین خطر، بیمار می شوند.

بیشتر بخوانید: با مهم‌ترین فاکتورهای بهترین روتین صبحگاهی برای موفقیت آشنا شوید!

علائم آسم در کودکان

والدین عزیز دقت داشته باشید اگر علائم زیر را در فرزندان خود مشاهده کردید، سریعا باید به متخصص مراجعه کنید قبل از اینکه آسم پیشرفت کرده و خطر جانی برای فرزند داشته باشد:

- کودک در زمان بازی، گریه کردن، خندیدن و حتی در زمان خواب، سرفه های ممتد و مکرر دارد.

-به رفتار کودک در حین بازی دقت کنید. در مدت زمان کوتاهی، انرژی خود را از دست داده و خسته می شود. چون نمی تواند به خوبی نفس کشیده و اکسیژن کافی به اندام ها نمی رسد.

-اگر کودک در مرحله ای باشد که بتواند حرف بزند، از سنگینی قفسه سینه و سختی تنفس، شکایت خواهد کرد.

-تعداد تنفس کودک مبتلا به آسم زیاد و سریع می شود. این حالت حتی در زمان راه رفتن نیز به خوبی مشاهده می شود.

-به صدای تنفس کودک توجه کنید. در هر دم و بازدم، صدای سوت یا خس خس سینه شنیده می شود.

-اگر به حرکت قفسه سینه کودک در زمان دم و بازدم نگاه کنید، حالت الاکلنگی دارد.

-تنگی نفس هر لحظه پیشروی می کند و اوضاع وخیم تر خواهد شد.

در زمان مراجعه به متخصص، باید بررسی های لازم را انجام دهد. شاید کودک به بیماری های دیگر همانند عارضه قلبی دچار شده و در نتیجه به خوبی نمی تواند نفس بکشد بعد از معاینات و عکس برداری های لازم، تشخيص خود را به صورت قطعی اعلام می کند.

چگونگی تشخیص آسم در کودکان

متخصص در اولین قدم به بررسی علائم بیماری در کودک می پردازد اما با این حال نمی توان به صورت قطعی صحبت کرد. لازم است مواردی دیگر را برای تشخیص آسم در کودکان مورد بررسی قرار داد:

1- بررسی سوابق خانوادگی

یکی از عوامل موثر در ابتلا به آسم در کودکان، ژنتیک است. کودکان که پدر و مادر یا یکی از افراد خانواده آن ها به آسم، اگزما و یا بیماری های ریوی مبتلا بوده اند، به احتمال زیاد به آسم دچار شده و شرایط بدتری را خواهند داشت.

2- انجام معاینات بالینی

در مرحله بعد باید معاینات بالینی همانند شنیدن ضربان قلب و صدای تنفس در ریه ها شنیده شود.

3- تست های تشخیصی

به منظور دقت بالا در تشخیص بیماری، لازم است تست های زیر انجام گیرد:

- رادیوگرافی قفسه‌ی سینه برای بررسی  وضعیت ریه ها

- برای کودکانی که بالای 6 سال هستند، می توان تست تست اسپیرومتری را نیز انجام داد تا از این طریق بتوان  حجم هوای ورودی به ریه ها و خروجی از آن ها اندازه گیری نمود.

- تست پوستی آلرژی، تست سنجش سطح ایمونوگلوبولین E، آزمایش جذب ماده‌ی رادیو آلرژن (RAST) و اشعه‌ی ایکس با هدف تشخیص محرک‌های آسم

بیشتر بخوانید: چطور خوش صحبت باشیم؟

درمان آسم در کودکان

اگر فرزند شما به آسم مبتلا شده است نباید نگران باشید خوشبختانه امروزه روش هیا درمانی متعددی وجود دارد که کمک می کند کودک سلامت خود را به دست بیاورد. به طور کلی چند توصیه برای درمان آسم وجود دارد:

1- کودک نباید خوراکی هایی که محرک آسم هستند را مصرف کند و برای این منظور متخصص لیستی از مواد غذایی ممنوعه را در اختیار شما والدین عزیز قرار می دهد.

2- دارو درمانی نیز مهمترین مرحله درمانی آسم در کودکان است. نوع و مقدار مصرف دارو براساس سن کودک و سابقه خانوادگی در ابتلا به بیماری نقش خواهد داشت. البته دارو دادن به کودکی که نوپا است واقعا سخت است. در چنین مواردی استفاده از داروهای استنشاقی یا داروهای مایع از جمله روش هایی است که می توان برای کودک زیر 4 سال استفاده نمود. همچنین درمان باید به صورت گام به گام باشد. در هر مرحله دوز مصرفی را به آرامی بالا برد.

3- والدین عزیز حتما وضعیت فرزند خود را به مربی، مدیر مدرسه و حتی پرستار در خانه اطلاع دهند.

4- در محیطی که کودک زندگی می کند نباید دود دخانیات وجود داشته باشد حتی هوای آلوده نیز شرایط او را بدتر می کند. به همین دلیل توصیه می کنیم والدینی که کودک مبتلا به آسم دارند، در شهرهای کوچک زندگی کنند.

وضعیت کودکان مبتلا به آسم در زمان درمان

نکته قابل ذکر این است که آسم قابل درمان نیست و روش های درمانی تنها با این هدف است که بتوان بیماری ار کنترل نمود. به طور کلی متخصصین متدهای درمانی را با اهداف زیر برای کودکان در پیش می گیرند:

1- این روش های درمانی کمک می کند کودک بتواند زندگی عادی و به دور از تنش داشته باشد.

2- متاسفانه آسم مدام پیشروی می کند لذا درمان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و اجازه نمی دهد به یک عارضه مزمن تبدیل گردد.

3- به هر حال کودک در آینده می خواهد به مدرسه برود و برای اینکه در دوران مدرسه با مشکل روبرو نگردد، لازم است درمان از همان سنین نوزادی آغاز گردد.

4- والدین توجه داشته باشد که حملات آسم، عمدتا در شب شروع می شود و درمان، از بروز خطر در طول خواب جلوگیری می کند.

5- فرد مبتلا به آسم، در بازی دچار مشکل می شود. از طرفی کودکان به بازی علاقه زیاد داشته و هر گونه محدودیت در این زمینه منجر به آسیب روحی خواهد شد. درمان آسم، به سلامت روحی فرزند شما کمک خواهد کرد.

6- در صورتی که درمان را به موقع شروع شود، میزان مصرف دارو و دوره آن کمتر خواهد شد.

مطلب حائز اهمیت دیگر که لازم است والدین از آن مطلع باشند، تفاوت در آسم کودکان نسبت به بزرگسالان است. عملکرد ریه کودک با بزرگسال تفاوت دارد و هنوز در مرحله رشد است. به همین دلیل است که روند پیشروی بیماری و علائم آن نیز در کودکان تفاوت خواهد داشت. به هر حال زمانی که مجاری تنفسی حساس شوند، این حساسیت تا آخر عمر با فرد باقی می ماند منتهی نحوه و زمان درمان، کمک می کند میزان حساسیت کاهش یابد به گونه ای که در بزرگسالی، عمده علائم و نشانه های آسم رفع خواهد شد. نمی توان با قطعیت در مورد این موضوع صحبت کرد که شروع درمان در کودکی به این معنا است که در بزرگسالی، 80 درصد بهبودی حاصل شده و هیچ مشکل حادی برای فرد بروز نمی کند. چون در کنار درمان، سبک زندگی نیز بسیار موثر است. اگر کودک در محیطی آلوده زندگی کرده و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد، درمان موفقیت آمیز نخواهد بود.

انتشار در: